A világvallásokban való hitet, és annak gyakorlását csak azért nem kezelik elmebajként, mert mélyen a kultúrába van ágyazódva?
"2011 júliusában Niko Alm osztrák polgárjogi aktivista elérte, hogy a rendőrség engedélyezze, hogy jogosítványán egy olyan fénykép legyen, amin fején egy tésztaszűrőt visel. Az osztrák hatóságok irányelve szerint a jogosítványképen nem viselhet fejfedőt a jogosítvány tulajdonosa, kivéve, ha a fejfedő viselése vallási előírás. Alm azt állította, hogy a Repülő Spagettiszörny követője, és a tésztaszűrő viselésének vallási oka van. A rendőrség szóvivője szerint végül azért járultak hozzá, hogy Alm a képen tésztaszűrőt viseljen, mert az arca így is jól látható és felismerhető. Az eljárás során Almot pszichológiai vizsgálatra kötelezték, amelynek során a szakértő úgy találta, hogy az aktivista alkalmas az autóvezetésre."
2011-ben pszichológiai vizsgálatra köteleznek valakit, aki élni szeretett volna a vallásszabadság biztosította törvény adta jogával, úgy hogy azzal nem sért meg más törvényt?
Azért nem kezelik elmebajként, mert nem az. A repülő spagettiszörny sem az, hacsak nem veszi magát komolyan az illető.
És ez nem ugyanaz. Elhiszem, hogy kényelmes trollkodás összemosni a vallás egy hibás keretezése miatt az Istennel, de ettől még nem lesz az Isten olyan mint a spagettiszörny.
Az hogy a spagettiszörny léte ugyanúgy nem igazolható tudományosan, mint Isten, abból nem az következik, hogy a kettő azonos minőségű, hanem az, hogy a létezés keretezése tudományos igazolhatóság mentén egy hibás felfogás. A keresztények részéről is.
A vallás kulturális elfogadottságának az az oka, hogy egyáltalán emberi civilizáció azért létezik, mert létezik vallás. A korunk önmúködő társadalma már bizonyos határig megengedi az ateizmust, de csak azért, mert még mindig van elegendő ember, akik ugyanabban hisznek. Ez épp most esik szét a szemünk láttára a kultúrharcban. Szervezett, organikus emberi közösség nem létezhet közös narratíva nélkül, akármennyire is fáj ez az ateistáknak.
"A történelmi leletekből egyértelműen megállapítható, hogy már az ősember hívő, vallásos lény volt."
Ó igen, de sajnos még ma is vannak olyanok, akik láthatóan megrekedtek az ősember tudásszintjén....
#5
Nem, mert azért a vallások sokat fejlődtek azóta. De a kérdező valószínűleg tényleg megrekedt azon a szinten, ha nem is hitbeli nézeteit tekintve.
Milyen jellegű fejlődésre gondolsz?
Az istenhit alapú vallások ma is egy olyan felsőbb hatalom meglétére épülnek, melynek a létezésében csak hinni lehet, mivel bizonyíték nincs rá. (Rés isten)
Ma is vannak szertartások, melyek a feltételezett isten és a benne hívők közötti kapcsolat létrehozására szolgálnak.
A hívők hite szerint ez a felsőbb hatalom befolyással van a környezetükre és rájuk személy szerint is, és valamilyen módon megpróbálják befolyásolni.
Bonyolultabb szertartás, csicsás környezet, misztikus hókusz-pókusz, flancos ruhák.
Igen, de hol látsz te itt lényegi fejlődést?
Bonyolultabb szertartás, csicsás környezet, misztikus hókusz-pókusz, flancos ruhák.
@Anahystor:
Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy a klasszicista festészet ugyanaz, mint háromezer évvel ezelőtt, mert végsősoron mindegyik színes anyagok mázolása valamilyen felületre.
Azért minőségi különbség van mondjuk a mezoamerikai emberáldozó vallások és a kereszténység között. Nem egyenértékú, nem ugyanaz a szint.
A kereszténység vagy a buddhizmus nagyságrendekkel szofisztikáltabb, mint mondjuk egy sámánhit, kiterjedt irodalma van, dogmatikája és pragmatikája egyaránt, sokkal nagyobb potenciállal bír az egyéni élet fejlesztése és a társadalomszervezés terén.
"Azért minőségi különbség van mondjuk a mezoamerikai emberáldozó vallások és a kereszténység között."
Bizonyos szempontból semmi.
Mindkettő ugyanarra bizonytalan alapra építkezik (hit egy/vagy több elképzelt transzcendens lényben, és annak szentelt rítusok gyakorlása).
Persze sokkal kifinomultabb (és tetszetősebb a mai szemnek) mondjuk Michelangelo festménye, mint egy egyiptomi istenábrázolás , de ugyanúgy elképzelt alakot ábrázolnak, így semmivel sem ér egyik sem többet a másiknál a valóság ábrázolása szempontjából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!