Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Na most akkor mégis mennyire...

Na most akkor mégis mennyire jós is a kereszténység?

Figyelt kérdés

Ok én is keresztény vagyok, de azért vannak bennem kételyek Istennel kapcsolatban meg a kereszténységgel.


Először is ugye mindenki elitéli az iszlám vallásban lévő dzsihádot(a kereszténység is nagyon). Ok az tény, hogy sok embert megölnek azért, hogy terjesszék a tanaikat és mindenki áttérjen az iszlám hitre.

De a kereszténység se volt mindig nagyon "jó", hisz voltak a keresztes hadjáratok amiben rengetegen meghalta. Ennek az volt as célja, hogy területeket szerezzenek és foglaljanak vissza, TERJESSZÉ A VALLÁUKAT és azért a fosztogatás se ált távol tőlük.Sőt volt valamelyik hadjárat (nem jut eszemebe, hogy hanyadik) amikor gyerekeket küldtek csak a cssatába mert azt gondolták, hogy azoknak a lelke még tiszta. Ez azért nem felháborító?

Plusz még amikor elkezdett terjedni a vallás a pogányokat is üldözték mert nem keresztények.


A vagyon nagyon fontos volt a kereszténységnek. Nem inkább a szegényeket kellett volna támogatni, mint a naghy beruházásokat(új templomok, baziléikák és persze a háborúk).

Itt van például a búcsúcédula ami az egész reformációt elindította. Úgyanis pénzért lehetett ilyett venni és ez volt a gyónás. A keresztény vallásnak mindig elég fontos volt a pénz. A reformáció is mikor eliundultak az új ágazatok akik mind a kitalálóji voltak azok eretnekek.(PL: Luther Márton,Jean Calvin).

Ez az egész eretnekség is csak egy kitalált marhaság, hogy "eretnek" címszó alatt bárkit üldözzenek.(pl: tudosokat, akik támadták a kereszténységet).

És azért lássuk be, hogy a kereszténység eléggé viszavetette az emberiséget.Úgyanis sok tudost azért üldöztek, illetve öltek meg mert vagy nem támogatta a kereszténység gondolkodását vagyis azt amit a kereszt. vallott. Sokkal fejlettebb lenne a világ vallások nélkül.


Ti mit gondoltok?


2010. júl. 28. 02:34
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
2010. júl. 28. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
54%

Inkvizícióról olvasd el:

[link]

[link]


A tévtanítókkal szembeni hivatalos egyházi eljárásnak valóban voltak túlkapásai, de nem mai szemmel kell mérlegelni több száz évvel ezelőtti eseményeket. Ennek megértéséhez nézzük az inkvizíció kialakulását. A hajdani eretnekek (katharok, waldensek, bogumilok, husziták) korántsem voltak jámbor vallási álmodozók. Templomokat, városokat égettek fel vagy fosztottak ki, embereket öltek, abnormális polgári és szexuális éltet éltek ill. propagáltak. Ezek ellen az államnak fel kellett lépnie. Amikor az állam az eretnekség vádját politikai tisztogatásra kezdte használni, az Egyház közbelépett és nem engedte, hogy az állam önkényesen döntse el, hogy ki eretnek és ki nem. így az inkvizíció nagyon sok ember életét megmentette, de erről egy szót sem írnak a történelemkönyvek.

Az inkvizíció méreteiről és módszereiről alkotott kép is igazságtalan. Sokakkal hitették el, hogy az inkvizíció tömegesen és könnyedén égette meg az embereket, s ugyanakkor borzalmas kínvallatásnak vetette őket alá. Igaz ugyan, hogy bizonyos esetben alkalmaztak kínvallatást, de ez a korszellemnek volt köszönhető, és az Egyház itt is irgalmat gyakorolt: Az inkvizíciós bíróság egyféle kínvallatást alkalmazott, a világi bíróság kínzó eszközeinek csak a fantázia szabott határt. Nem véleden, hogy nagyon sok rajtakapott bűnöző a bíróságon kitalált egy vallásos mozzanatot („azt mondták a hangok"; „Isten üzente"), hogy ügye átkerüljön a világi bíróságról az inkvizíciósra, ahol enyhébb büntetésben reménykedhetett. így az inkvizíciós perek túlnyomó részben közönséges bűnvádi eljárások voltak, és korántsem a „lelkiismeret és a hatalom drámai összeütközései." Halálos ítéletek is csak súlyos és köztörvényes ügyekben születtek. Ezek száma nem volt több az évi két - három főnél. A büntetések súlyossága is relatív. A büntetések olyakor valóban kemények voltak. „De a középkori ember bírta is a őket. Kevésbé elpuhult népeknél ma is húsbavágóbb eszközökkel él az igazságszolgáltatás" (Mehrle Tamás O.P.: Szt. Domonkos életének tanítása).

Igazi vallási ítélet ritkán született, és csak nagyon nagy jelentőségű vagy különösen erőszakos eretnekeket végeztek ki (pl. Husz János). Itt azonban két dolog játszik közre. A középkorban Istent tekintették a királyok Királyának. Aki a királyt megsértette, felségsértés bűntettével halálra ítélték. Az eretnek tévedést tanít Istenről vagy szavát meghamisítja - gondolták régen. Ezzel a királyok Királyát sérti, tehát az eretneket is halálra szánták. De ne feledjük, a középkorban a kereszténység volt az állami ideológia, a társadalmi kohézió legfőbb ereje volt. Az ellene irányuló támadás össztársadalmi érdekeket sértett. Az állami ideológia nyílt bírálóit mindig büntették. Ma sincs ez másképpen: És nem kell feltétlenül a Nagy Francia Forradalom tömeges kivégzéseire, a náci koncentrációs táborokra vagy a kommunista gulágokra gondolni. Elég csak a nemzetbiztonsági hivatalok tevékenységét figyelemmel kísérni. Sok nyugati országban, ha valaki olyan mozgalom mozgatója, melyet a hivatalos közeg „eretnekségként" kezel (pl. neonáci), akkor az államhatalom figyeli, esetleg le is állítja. Nem ok nélkül. Λ modern szólásszabadság sem olyan egyértelmű, mint sokan hiszik. Sok európai országban bizonyos nemzetiségek vagy devianciák nyílt vagy akár csak burkolt megsértését börtönnel büntetik. A lényeg nem sokban különbözik az eretneküldözéstől, és a módszerek sem sokban térnek el az inkvizíció módszereitől.

Spanyolország kivételt képez. Nemcsak azért, mert itt működött legkeményebben az inkvizíció, hanem, mert itt az inkvizíció nem egyházi, hanem elsősorban állami kezekben volt. Ez ugyan sok visszaélést és kegyedenkedést eredményezett, de alapjaiban ennek is megvolt az oka. Spanyolország tele volt látszatra megtért mórokkal, akik kereszténynek tettették ugyan magukat, de igazából kémkedtek, és Európát a félhold igájába akarták hajtani. Ezeket az embereket valóban minden eszközzel igyekeztek felkutatni. Azonban látható, hogy az inkvizíció itt is kémelhárítási funkciót töltött be. Neve is ezt tükrözte: Sanctum Offícium Inquisitionis, azaz a Felkutatás Szent Hivatala.

Volt tehát sok árnyoldala az inkvizíciónak, de ezek nem magának az intézménynek, hanem az emberi gyarlóságnak voltak a következményei. Erre pedig áll, amit a 81. kérdésre feleltünk és igazoltunk, hogy az Egyház szentségét nem csökkenti, ha egyes tagjai bűnt követnek el, mert az ilyen botrányok elkerülhetedenek. Ha az inkvizítorok lelkiismeretesen működtek, akkor gáncs nem érheti őket, mert szigorukkal az igazságon és kereszténységen túl a közembereket védték a köztörvényes, vallási bűnözőktől. Szentek is voltak közöttük.

Sokan úgy gondolják, hogy a Katolikus Egyház sorra máglyán égette el a más hiten levőket. „Először is: nem egyszerűen a „más hiten lévőket" égették el, hanem legfeljebb a megátalkodott zendülőket, a tudatos vallási felforgatókat. Másodszor és főleg: nem az Egyház égette el őket. Az Egyház maga soha senkit sem égettetett el sem máglyán, sem egyébként. A máglyahalál a pogány germán jognak rettenetes maradványa, amelyet sajnos, a középkorban úgyszólván minden állam átvett és fenntartott; s ami fő: állami büntetés volt, nem pedig egyházi. (...) Magának a vallási bűnténynek megállapítása tekintetében természetesen egyházi tényezőket kérdeztek meg, s így létesültek a vegyes törvényszékek, aminő az inkvizíció volt. Az egyházi tényezők abban sajnálatosan hibáztak, hogy sokszor túlságosan kiadták magukat az állami túlkapások védelmezőinek s nem helyezkedtek eléggé szembe a kegyetlen és gyakran igazságtalan kínvallató és büntető módszerekkel. A legtöbb esetben mégis megtették ezt, s éppen az Egyház volt az, amely ismételten keményen felszólalt e barbár szokások ellen" (Bangha: Világnézeti válaszok. VI. fej.).

Sokan hiszik azt is, hogy az inkvizíció száz- meg százezreket vitt borzalmas halálba. „A »száz meg szazezer« szelíd túlzás, amelyet a spanyol hitehagyott Llorente talált ki, és számos fanatikus katolikusellenes regényíró hozott forgalomba. Komoly számítások szerint az inkvizíció áldozatainak száma 700 év alatt jóval elmarad csak az angol katolikusüldözés vértanúinak és megkínzottainak száma alatt is. (...) Egyébként az inkvizíció maga csak részben volt egyházi intézmény. Fentebb kifejtettük már, mennyiben. Hozzá kell tennünk még, hogy a legjobban szereplő spanyol inkvizíció állami volt, amelyet az hívott életbe, hogy a hosszú mór foglaltság után Spanyolországban maradt s látszólag megkeresztelkedett araboknak, valamint a velük titkon szövetkező zsidóknak hazaáruló üzelmeit ellenőrizze s ártalmatlanná tegye. Ennek érdekében mindenekelőtt mindig azt iparkodtak megállapítani a spanyol inkvizíció bírái, vajon a gyanúsított arabok és zsidók jogosan hivatkoznak-e a keresztlevelükre, vagyis csakugyan keresztény életet élnek-e, avagy csak menlevélnek használják a keresztelkedést. Innen a vallási és polgári elemnek sajátos összekeverése a spanyol inkvizícióban. Az Egyházat annyira nem lehet felelőssé tenni a spanyol inkvizícióért, hogy ellenkezőleg: éppen a római Kúria volt az, amely számos esetben tiltakozott a spanyol inkvizíció intézkedései ellen s bennük a spanyol korona illetéktelen beleavatkozását látta az egyházjogi kérdésekbe. (...) A »spanyol inkvizicio« olyan vesszőparipa, amelyen száz év óta boldogan lovagolnak az Egyház ellenségei, noha a szakemberek százszor megcáfolhatták a róla keringő rémmeséket"

2010. júl. 28. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:

Mivel hosszú válaszok vannak, nem olvastam mind végig, szal bocsi, ha már előttem leírta volna valaki. Szerintem az iszlám ma kb hasonló szinten állhat, mint a kereszténység az 1300-as éveiben. Emlékezzünk csak vissza a keresztes hadjáratokra, ennek is megfeleltethető a ma rettegett dzsihád. Abban a korban a kereszténység volt a legjobban terjedő vallás (jó, nem mondom, a kényszernek is volt benne szerepe rendesen), ma az iszlám az egyetlen növekvő világvallás. Mindenre ráilleszthető egy séma, a vallások terjedésére is, és ha összeverjük mindkettőben az időszámításuknak megfelelő egyes időszakokat, valószínűleg több hasonlóság is fellelhető.

A kereszténység a küzépkorban valóban hátráltatta a tudományos gondolkodást, ám, miután rájöttek, nem tudják megállítania fejlődés folyamatát, később támogatták azt (ld. egyik előző válaszoló). És arról se feledkezzünk meg, hogy a keresztény egyháznak, azon belül a szerzetesrendeknek köszönhető, hogy egyáltalán fennmaradt a latin írásbeliség, ami évszázadokig meghatározta az európai szellemi életet (az alapműveltség része volt latinul tudni), egységesítette a kontinenst, és biztosította az európai kultúra fennmaradását. Az egyház mára koránt sincs a tudományos fejlődés ellen, mindössze azt hangoztatja, hogy az ember erkölcsileg nem nőtt fel tudományos fejlettség mértékéhez. Ennek ékes példája a környezet tudatos rombolása, stb (ezt a rézt a zöldekre bízom).

Az adott vallásokat kétféleképpen lehet értelmezni: egyrészt van az egyház, ami minden máshoz hasonlóan pénzből él, amit értelemszerűen a tagok fizetnek meg. Másrészt pedig van maga a hit, aminek nincs sok köze az elsőhöz.

2010. júl. 28. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:

"És azért lássuk be, hogy a kereszténység eléggé viszavetette az emberiséget.

Sokkal fejlettebb lenne a világ vallások nélkül."


Ha ez igaz akkor mégis miért a keresztyén alapokkal rendelkező államok a világon a legfejlettebbek? Gondolkozz már egy kicsit mielőtt ilyeneket írsz. A logikád szerint Afrikának vagy pl. Indiának kéne jóval fejlettebbnek lennie, hiszen itt sokáig nem érvényesült semmiféle keresztény befolyás ami elnyomta volna a tudósokat.

2010. aug. 2. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:

Van ateista kalendárium?

Nincs mivel a naptárak 90% tele van vallási vagy pogány ünnepekkel.

2010. aug. 2. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!