Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A történészek körében mennyire...

CzeneGalaxy kérdése:

A történészek körében mennyire elterjedt és lehetségesnek tartott a "Jézus csak mítoszalak volt"-hipotézis?

Figyelt kérdés
Több könyv is szól erről az elméletről, ez mennyire elfogadott a komoly kutatók, történészek körében, mennyire tartják elfogadhatónak ezt az elméletet? Továbbá az az elmélet, miszerint Jézus csak a rómaiak által kitalált alak volt, ez mennyire elfogadható és alátámasztott elmélet? Nektek mi a véleményetek az ilyesfajta elméletekről?

#fikció #mítosz #fantasy #fantázia #Jézus csak kitaláció
2019. dec. 14. 18:07
1 2 3
 21/23 szp72 ***** válasza:
52%

@ "A legkorábbi keresztény dokumentumok az "apostoli atyák" írásai, amik az 1. század második feléből, illetve a 2. század elejéről valók."


Természetesen a legkorábbi keresztény írások az Újszövetség könyvei, melyek az I.században keletkeztek. A probléma ugye az, hogy nem maradt fenn korabeli Szentírás, mert akkoriban papiruszra írtak, ami idővel tönkre megy. A papirusz alapú könyvek csak úgy maradhattak fel napjainkig, ha annak idején nagyon gondosan elrejtették, ilyenek a például a qumráni vagy a nag-hammadi leletek.


A ma ismert legkorábbi teljes Újszövetség a IV.századból való, amikor egy újfajta "papír" a pergamen elterjedt. A pergamen óriási találmány, akár évezredekre is képes megőrizni a szöveget. Sőt a tinta róla letörölhető, s a "papír" újraírható. A tudomány megfelelő vegyszerek segítségével a letörölt írást is láthatóvá tudta tenni, s e módszer segítségével több régi írás is előkerült.


Természetesen az egyházatyák írásai is csak kései pergamen alapú íráshordozókon maradtak fenn, s nem korabeli papiruszon, ahogy minden pogány vagy zsidó szerző írása is. Papirusz töredék azonban bőven van, ami igazolja, hogy ezek a művek léteztek korábban is. Tehát léteznek szövegek, amelyek régebbiek, mint az a szöveghordozó, amin fennmaradtak. Az az állítás, hogy a legrégebbi keresztény szövegemlékek a IV.századból valók egyszerűen hülyeség.


Természetesen léteznek korabeli köbe vésett keresztény szövegek is, mint például sírfeliratok, falfirkák. Nagyon híres például az Alexamenos-falfirka, ami egy kőbevésett gúnyrajz Rómában. A rajzon egy keresztre feszített szamár látható, "Alexamenos imádja istenét felírással." A rajz keletkezése a 3.századra tehető.


[link]

2019. dec. 16. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 szp72 ***** válasza:
54%
Jav: kőbe vésett
2019. dec. 16. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
81%
Ez kb. olyan mintha a történészek Harry Potterel foglalkoznának
2019. dec. 19. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!