Szerintetek mi lesz a katolikus vallás jövője, mi lenne a helyes út az Egyháznak az alábbi kettő közül?
Alapvetően kétféle felfogást, irányzatot látok a Katolikus Egyházban:
Az első egy hagyományosabb, kicsit középkorra emlékeztető irányzat. Ebben nem az egyedi emberek Istennel való személyes kapcsolata, lelkiállapota számít, hanem inkább a katolicizmus társadalmi szerepe: A hívektől nem az a fontos, hogy olvassák a Bibliát, magukban imádkozzanak Istenhez, hanem az, hogy fizessék a tizedet, minél többször járjanak templomba, legalább a fő ünnepeken, az emberek tartsák magukat az olyan társadalmi alapelvekhez, és politikában olyan pártokra szavazzanak amik pl. betiltanák a fogamzásgátlást, az abortuszt, és a pornót, olyan országokat támogassanak ahol hagyományosan erősebb a katolicizmus pl. ne Hollandiát vagy Svédországot, hanem Olaszországot, Lengyelországot.
A második egy újszerűbb, kicsit protestanizmusra emlékeztető irányzat, gyanítom, hogy köze van Luther érveihez, valamint a Második Vatikáni Zsinathoz. Ezen felfogás szerint a katolikus hívő olvassa a Bibliát, a saját lelki üdvéért gyakran gyónjon, járjon lelkigyakorlatokra és különféle katolikus társadalmi eseményekre pl. fiataloknak ilyen vallási táborokba, gyakran beszélgessen Istennel és a templomon kívül magában is imádkozzon pl. lefekvés előtt. Az egyház politikai, társadalmi szerepét inkább minimalizálná, nem szól bele a politikába max az olyan pártok ellen szólal fel, amik nyíltan egyházellenesek, vagy nagyon durván liberális dolgokat akarnának bevezetni.
Szerintetek melyik a helyes irány, és melyiket kéne követnie az Egyháznak a jövőben?
Én inkább tradicionalista vagyok, de ez konkrétan nem igaz, hogy a "hagyományosabb" irányzat nem az egyedi emberek Istennel való kapcsolata az első, hanem a társadalmi katolicizmus. A tradicionalizmus pont azt mondja, hogy előbb az egyéneknek kellene hitben megújulnia és ez az, ami majd kihat a társadalomra. A katolikus liturgia mindig az egyén és Isten kapcsolatát hangsúlyozta: a régi rítus kifejezetten! A tradicionálisabb irányvonal pedig pont abban látja a mostani katolicizmus gyengeségét, hogy nagyon a társadalomnak akar megfelelni (már-már modernista jelleggel) és eltűnik a személyes hit és elköteleződés Krisztus mellett.
Hogy gyakran gyónjunk, járjunk lelkigyakorlatra: ezek nagyon nem mai dolgok. A II. vatikáni zsinat előtt pl. itt Magyarországon sokkal nagyobb hangsúlyt fektettek a lelkigyakorlatokra, mint ma. Elég csak beleolvasni a plébániák Historia Domusába. Több napos lelkigyakorlatok voltak falusi plébániákon is: korosztályonként, nemenként elkülönítve, színvonalas programokkal és komoly tudású lelkivezetőkkel.
A kérdés kapcsán XVI. Benedek pápát tudom idézni: "Az Úr nem hagyja el az Egyházát, még akkor sem, ha a hajó annyi vizet vett már magára, hogy az már a felborulás szélén áll." Imádkozni kell és bízni Krisztusban.
"Manapság is meg lenne a pénze és a befolyása arra, hogy közvetlenül irányítsa a katolikus többségű országok politikáját"
Én az ilyesfajta befolyásolást egyáltalán nem tartanám krisztusinak. Az embereknek szabad akarata van, ezt Isten így teremtette. Milyen jogon korlátozzuk őket abban, hogy a szabad akaratukkal bűnöket kövessenek el? Hirdetni kell az evangéliumot, felszólítani az embereket a megtérésre, jó példával járni elöl. Erőszakkal és törvényi szabályozással nem lehet senkit megtéríteni. Erre szerintem ne használja az egyház a befolyását.
Nincs két ilyen út.
Hogy is lehetne? Az egyik úton lenne szerinted az életvédelem, a másik úton meg az imádkozás? Ugyan már...
"Szerintetek mi lesz a katolikus vallás jövője... "
jövője ugyanaz mint a többi vallás és hité is volt eddig.
mindig változnak folyamatosan... jönnek mennek..
40 millió éve van ember a földön " és kb 200 EZER éve ebben a kinézetben és ebben az értelmiségi szint formában a régészet szerint tehát közel 100% ban bizonyítottan.
hogy az embernek a következő millió milliárd évek mit hoznak ezt előre soha nem fogjuk megtudni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!