Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a véleményetek a Konfuciani...

Mi a véleményetek a Konfucianizmusról? Követi itt valaki ezt a vallást?

Figyelt kérdés

Nemrég ismerkedtem meg a Konfucianizmussal, és nekem nagyon szimpatikus vallásnak tűnik. Egyenlőre még csak összefoglalókat és nyugati kivonatokat olvasok a tanairól, a kínai klasszikusokat még nem kezdtem el olvasni.


A lényegét talán úgy tudnám egyszerűen leírni, hogy konzervatív humanizmus opcionális természetfeletti elemekkel. A vallás lényege a világ rendjének megfigyelése és egy ebből leképződő rendezett hierarchikus társadalom megalapítása.



Találkoztatok már ezzel a vallással? Mit gondoltok róla?



2018. nov. 5. 16:29
 1/6 anonim ***** válasza:
36%
A konfucianizmus önmagában egy filozófiai rendszer, vallásként nem létezik tisztán, hanem a kínai népi vallási rendszer részeként jelentkezik. Nincsenek konfuciánus templomok, papság vagy egyház, sem felekezet, de még ilyen vallási identitás sincs. Így elég nehéz lenne követni.
2018. nov. 5. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Vannak konfucionista templomok:


[link]



Valamint nevezhető vallásnak, filozófiai rendszernek, vagy hagyománynak is.



A kínai népi vallási rendszer több filozófiai irányzatot is magába foglal, mivel a kínai vallások nem kizárólagosak. Lehet valaki például egyszerre konfucionista és buddhista is, sőt konfucionista oldalról még a kereszténységgel is összeegyeztethető.


Konfucionista identitás létezik, csak sokan integrálják azt egy másik vallással is, ahogy fentebb említettem.



A konfucionizmus legfontosabb tanítása az, hogy minden ember tanítható, és viselkedésük javítható, ezért bármilyen szörnyűségeket is követett el embertársunk, optimistán álljuk hozzá, és igyekezzünk jövőbeli javulását megsegíteni.


Vallási, természetfeletti elemekből azt emelik ki benne, hogy tiszteljük őseinket, és nem kötelező, de hihetünk benne, hogy szellemekként látnak minket a Túlvilágról, és segíthetnek rajtunk, ha kérjük őket. Akár hiszünk benne, akár nem, érdemes időnként áldozni nekik pl. ételünk egy kis részét nem esszük meg, hanem nekik adjuk.

2018. nov. 5. 16:57
 3/6 anonim ***** válasza:
11%

Amikor ilyen kérdést olvasok elgondolkodom. :)

Vajon Isten ennyire megosztaná az emberek felfogását, és imádatát? Mert hát ha egy Istenünk van, akitől az élet származik, és a legfőbb tulajdonsága a szeretet, akkor nem tanít, vagy mond olyat, hogy egyénileg, mindenki azt csináljon ilyen témában amit akar.


A de a kérdésedre a Válasz:

2018. nov. 5. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
25%
Szerintem sem vallás. Filozófia. Érdekes és elgondolkodtató.
2018. nov. 5. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
19%

Érdekes, hogy a Konfucianizmus, a Jézus oktatásának, passzív változata.

„AMIT nem akarsz magadnak, azt ne tedd soha mással.”


(Máté 7:12) 12 Mindazt tehát, amit akartok, hogy az emberek megtegyenek veletek, ti is hasonlóképpen tegyétek meg velük; mert ezt jelenti a Törvény és a Próféták.

Ennek a konfuciánus alapelvnek kétségkívül van némi erkölcsi értéke.

A Biblia azonban egy másik oldalról közelíti meg az emberi viselkedést és kapcsolatokat. Nemcsak azt nevezi bűnnek, ha valaki rosszat tesz embertársával, hanem azt is, ha valaki elmulaszt valamit megtenni.

(Jakab 4:17) 17 Ha tehát valaki tudja, hogyan kell helyesen cselekedni, és mégsem teszi, bűne az annak.


A másik dolog, hogy Kedvezően vélekedett azonban az ősök imádatáról, és nagy fontosságot tulajdonított annak, hogy betartsák az elhunyt ősök szellemeivel kapcsolatos rítusokat és szertartásokat.

Az életünk forrása, óva int minden ilyentől, mivel a halál után nincs semmi, s ezek a spiritiszta dolgok Isten ellenségének Sátánnak az agy szüleménye.


Mivel Konfucius alig néhányszor említette Istent, sok ember csupán filozófiának, nem pedig vallásnak tekinti a konfucianizmust.

Mégis mindaz, amit Konfucius mondott és tett, azt mutatja, hogy vallásos volt. Ez két dologban mutatkozott meg. Először: tiszteletteljes félelmet érzett egy legfőbb kozmikus szellemi erővel szemben — amit a kínaiak Tien-nek vagy Égnek neveznek —, s úgy tekintette azt, mint minden erény és erkölcsi jóság forrását, akinek akarata — úgy vélte — minden dolgot irányít.

Bár Konfucius soha nem úgy képviselte ezeket a nézeteket, mint egyfajta vallásformát, a kínaiak milliói számára mégis vallássá váltak.

2018. nov. 5. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Első vagyok.


Valóban, egy tévedésemet javítanám. Ma már létezik elkülönült konfuciánus vallás, a 2000-es évektől vannak egy ilyen kínai mozgalmak ennek a szellemiségnek a feltámasztására, ápolására. 2009-ben alapították meg a Szent Konfuciánus Egyházat. De ez nincs jelen Európában.


Maga a konfucianizmus az emberiség nagy szakrális tradícióinak része szerintem.

2018. nov. 5. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!