Vajon mi fog történni, ha a tudományos ismeretek miatt háttérbe szorulnak a vallások?
Ez sajnos nem fog megtörténni, mert az emberek a kényelmesebb utat választják, és a vallások pedig csak egyszerű választ kínálnak, hanem érzelmileg is kielégítik őket.
A tudomány ezzel szemben gondolkodást, szkepticizmust igénylel, az meg sokaknak nincs ínyére. Egy igazán vallásos sosem fogja megérteni a tudomány szépségét. A tudomány szépsége abban áll, hogy ellenőrizhető, megérthető, és mem kell semmilyen babonában hinnünk, hogy megértsük a világot, amiben élünk. Richard Dawkins egy könyvet is írt erről, "A valóság varázsa" címmel.
Még mindig semmi, mivel a kettő nem egymás ellentéte. Az egyik a fizikai a másik a szellemi világgal foglalkozik, szóval egymás szerves kiegészítői.
"Legalábbis, hatalmas változás előtt áll az emberiség a Földön..."
Tehát ez a hited/vallásod. Máris ellentmondásba hoztad a saját kérdésed. Lesz változás, csak nem az, amire számítotok. A kapu még nyitva áll
Ja, és helyeztesd át a kérdésed a valláskritika rovatba. Végül is elég jól sikerült a kérdés:) Pedig most 2782x-re sikerülnie kellett volna. Na majd a jövő héten...
Nem tudom, hogy milyen hatalmas változásra célzol, de ha megvizsgálod a történelmet, nem egy olyan esetet találsz ahol a tudomány jelentős felfedezését követően sem változott jelentősen a vallások szerepe. Elég ha csak arra gondolsz amikor bebizonyosodott, hogy a Föld nem lapos, hogy nem a Föld az univerzum közepe, Vagy mikor Darwin előállt a Fajok eredetével. Persze sorolhatnánk a végtelenségig.
Ennek ellenére a vallások nem tűntek el. Volt amelyik képes volt lépést tartani a világgal és volt amelyik lemaradt. Szerintem mindig lesz valamilyen fajta vallás. (elég ha csak arra gondolsz pl hogyan "imádják" egyesek a pénzt manapság)
Szia!
Ez a változás már több száz éve zajlik, és meggyőződésem szerint soha nem zárul le. A természettudományos világnézet ugyanis fából vaskarika, mert a tudományos ismeretek csak világképet adhatnak, de világnézetet soha.
A tudományos ismereteken felnőtt ember világnézete éppúgy lehet téves vagy valószínű, vagy igaz mint azé, akinek a világnézete nincs tényekhez kötve. A világnézetet ugyanis a műszereinken túl terjedő mikro- vagy makrokozmoszban, valamint a transzcendens világban csak úgy formálhatjuk meg, ha saját emberi logikánkat kivetítjük a még ismeretlen világra és ezzel feltételezzük, hogy ott is ugyanolyan törvényszerűségek érvényesek, mint a mi világunkban. A fizika tanulsága szerint viszont logikánk sohasem csalhatatlan és kisebb vagy nagyobb módosításokra szorul.
A természettudománnyal foglalkozó kutató tehát - ha természettudományos akar lenni - csak egy választ adhat: a természettudományok eddigi eredményei megadják a módot arra, hogy világképet alakítsunk ki, de világnézetek megalapozása nem természettudományos feladat.
Üdv. Péter
"Ez sajnos nem fog megtörténni, mert az emberek a kényelmesebb utat választják, és a vallások pedig csak egyszerű választ kínálnak, hanem érzelmileg is kielégítik őket."
Ez sajnos nem fog megtörténni, mert az emberek a kényelmesebb utat választják, és a materialista tudományfilozófia (értsd: törzsfejlődés) pedig nem csak csak egyszerű választ kínál, hanem érzelmileg is kielégítik őket, plusz erkölcsileg nem felelősek semmiért. Stb, stb
Az 5-ös hülyeségére a válasz:
Az evolúciós gondolatot előszőr is nem egyszerű megérteni. Termeszetesen a mai, laikisoknak szóló tudományos-ismeretterjesztő könyvek mindent megtesznek annak érdekében, hogy ez emészthető legyen, de azért pl. Richard Dawkins "A vak órásmester" művénél rendesen kell gondolkodni, és figyelni. A szerző maga ismeri el, hogy a 7. fejezet nehéz a könyvben. Tehát egy ilyen olvasmány már egy bizonyos szintű intelligencia szükséges. Másrészt az sem igaz, hogy a tudományos gondolatok érzelmileg kielégítenék az embereket. A vilàg talán egy kisebb sokkot is kapottól, amikor Charles Darwin előjött az evolúcióval, és ugyanígy heves ellenzés fogadta a Nagy Bumm elméletét is. Egyik sem volt az emberek inyére, de mindkét tudományos gondolat azért nyert elfogadást, mert a bizonyítékok megerősítették mindkettőt.
De mennyivel egyszerűbb a vallás! Mindent Isten teremtett (egyszerű felfoghatóság) aki egyfajta apaként tevékenykedik (érzelmi szükséglet kielégítése).
Egyébként ne áltassátok magatokat. A tudomány és a vallást max egy értelmesebb hívò fogja tudni elfogadni egyszerre. Egy fundamentalista nem, mert a tudomány alapjaiban cáfolja a fundamentalista nézeteket (6000 éves világ, özönvíz, stb...)
Már megtörtént. Olvass egy kis történelmet, hogy itt Európában pl milyen központi, hatalmi szerepe volt az egyháznak! Ehhez képest ma...?
Arról nem is beszélve hogy a hívők száma is egyre kevesebb, folyamatosan bontják le a templomokat vagy alakítják át pl gördeszkapályává.
Mert az a rengeteg sok hívő ember manapság csak névleg az, nagy részük egyszerűen kultúrkeresztény, mert ebben nőttek fel. De ez megszokás, nem valódi hit.
Viszont ha az a kérdésed, el fognak-e tűnni a vallások, azt nem hiszem. Mindig is lesznek olyan emberek akik nem szívesen vállalnak felelősséget, vagy nem akarják terhelni magukat azzal hogy bonyolult kérdéseken gondolkodnak, esetleg kényelmetlen nekik a tudat, hogy a valóságban semmi különösebb célja nincs a létüknek. Az ilyen emberek számára egyfajta lelki mankó a vallás, és a vele járó előregyártott válaszok, amiket csak el kell hinni és kész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!