Van elfogadható magyarázat arra, hogy az emberi fajnál miért alakult ki a vallás?
Lehetünk elég okosak, de az bölcsességgel is jár? Igazi tudással?
Elértük azt a szintet, amikor mindenkit utálunk, aki nem olyan, mint mi! Na és persze saját magunkat is!
Irigyek vagyunk másokra! Ez egy durva betegség!Igazából a saját magunk által okozott tettek gyümölcseit élvezzük/szenvedjük most.
Az emberi fajnál nem alakult ki a vallás, mert az vele egyidős!
,,Egyrészt, mert nem evolúció terméke vagyunk."
Ha ez igaz lenne, akkor kiderülne a tudományos módszertanról, hogy helytelen. Azonban a repülőgép felszáll, az okos-telefon működik. Tehát a tudomány mégiscsak helyes és a rá épülő technológia működőképes. Ergo az evolúció, ami a tudományos módszertan segítségével be lett bizonyítva: létezik. Vagy legalábbis egy tök hasonló dolog jelen van a fizikai valóságban és ez az oka, hogy ma az ember így néz ki...
,,Másrészt Isten, életünk forrása, úgy alkotott meg bennünket, hogy az Ő vezetése nélkül, nem tudunk élni."
Ez még akár igaz is lehetne, hogyha magára az életre gondolnál. Azt lehet hogy valami istenség teremtette, vagy legalábbis úgy alakította, hogy kialakuljon. Az élet kialakulása ugyanis még rejtély. Ha megoldódik az egész világ bulizni fog miatta. Te se maradj ki! ;)
,,Hanem egy szabad akarattal rendelkező, de erkölcsi elvekben kötött törvények alapján lehet boldog az ember."
Ez sajnos nem igaz. A boldogság azért van mert ezzel az érzéssel jelzi agyunk, hogy mi az ami szükséges fajunk fennmaradásához. pl.: boldogsággal tölt el, ha eszel, ha szeretkezel, ha szomjadat oltod, ha tetszel annak, aki tetszik neked, stb. Egytől egyig olyan dolgok amiktől fennmarad fajuk.
,,Hogy még is kialakultak vallások más tanításokkal értelemmel, az már nem Isten hibája."
De Isten hibája! mert slendriánul ilyennek teremtett miket. Talán majd legközelebb jobban odafigyel...
Szia
Nem csak a "vallásra" van magyarázat, de még a "valláshaborúra" is.
Amikor Káin és Ábel áldozatot mutattak be Istennek, már ott megmutatkozott a tiszta és a hamis imádat, hiszen Isten egyikük áldozatát elfogadta, a másikét nem, mert Isten látta Káin szívét, hogy milyen.....
Ez a történet arra is rámutat, hogy az ember nem tud a Teremtője nélkül élni, ezért keresi a kapcsolatot vele.
A bensőséges ember-Isten kapcsolat elveszett az Édenben. Miért? Mert nem fogadtak szót Istennek. Azóta az ember rosszul, vagy jól, de keresi a Teremtőjéhez vezető utat, és ez napjainkra már sok sok vallást jelent.
Pedig Krisztus egyszerű szavakkal mondta el, hogy CSAK két út létezik. Az egyik a halálba, másik az ő Királyságába vezet. Rajtunk múlik, hogyan döntünk, melyiken járunk. Ő kedvesen, szeretettel kérlel minket :-)
"Pedig Krisztus egyszerű szavakkal mondta el, hogy CSAK két út létezik. Az egyik a halálba, másik az ő Királyságába vezet."
Nem emlékszem, hogy nyilatkozott volna Mohamed útjáról, Buddha útjáról, zoroasztriánusokról satöbbi.
Javaslom például a hinduizmus vizsgálatát.
Idéznék:
"A hinduizmus olyan vallás, amelyet nem egy bizonyos személy alapított, hanem a külső körülmények hatására jött létre. Nem alakított ki olyan dogmatikai rendszert sem, mint a többi világvallás. Valamennyi világvallás közül a legegyetemesebb, amely a többi értékeit is megbecsüli és mindazt, amit a többiben igaznak lát, bekebelezi. Nem kényszerít senkit arra, hogy egy bizonyos dogmát vagy az imádat egy bizonyos formáját elfogadja. Más vallásoktól eltérően nem jelenti ki, hogy a végső megszabadulás (vagy üdvözülés) csakis egy úton érhető el. A vallási életnek a Földön kialakult csaknem valamennyi megjelenési formáját felöleli. A hinduizmus vallási nyitottsága közismert; messzemenőig toleráns és liberális."
Egy igazi emberszerető isten nem ostorral ver egy kötött útra, miközben szeretetről regél (persze, a bűnbeesés, a gonosz tudásvágy, nem elévülő bún a tudni akarás, mert a buta birka a jó).
Ideje lenne, hogy minden vallás felfogja, hogy ezer út van az övékén kívül és egyiknek sincs bizonyítéka arra, hogy az övék az egyetlen igaz.
Kérdeztétek a kísérleteket a galambokkal: sajnos ezt rég olvastam, nem találom.
A lényege az, hogy egy ketrecben, ha egy etető véletlenszerű időben rendszeresen enni ad nekik, akkor fura szokásokat vesznek fel.
Az egyik pl. folyamatosan körbe-körbe sétálgat. A másik folyamatosan "csipeget" - persze csak a levegőt.
Mindegyik azt fogja csinálni, amit éppen akkor csinált, amikor enni kapott. Az mindegy, hogy a kettőnek semmi köze egymáshoz... na, az ősember is valahogy így alakíthatta az első mondákat.
Ugye a fekete macska babonáját ma is sokan elhiszik.
Miért, hát nem épp utána történt a szerencsétlenség, mikor az megjelent?
"Azért jött létre a vallás hogy legyen mivel rettegesbe tartani a népet."
Ez a leghalványabb mértékben sem igaz.
Az más téma, hogy sokszor, sok helyen ez is a célja lett, a tömegek politikai, gazdasági okokból való kordában tartása, ha kell, megfélemlítéssel.
De ez igaz az összes civilizációs csoportteremtő tevékenységre, államrendekre, pártokra, maffiára, utcai bandákra, bármire.
Az emberben megvan az igény a csoportos összetartásra és ehhez elvárja a csoport vezetését, irányító hatalmat. Ezzel lehet, kell is élni, de lehet visszaélni is.
Lehetséges hogy az emberi gondolkodásban keresendő a válasz. Az emberi agy általában ok - okozat típusú keresésbe kezd minden alkalommal ha bizonyos jelenségeket tapasztal meg. Mivel már kompleksz társadalmi élettel rendelkeztünk évezredekkel ezelőtt is nagyon sok természeti vagy életbeli történés mögött olyan tudatos okokat kerestünk amelyek formálják a sorsunkat. Ezen okok több okozati forrásból is táplálkozhatnak: Az élet pozitív/negatív sorsbéli eseményeiből, megmagyarázhatatlan természeti jelenségekből stb.
A mögöttük felfedezett tudatos ok ergo istenkép kialakítása bizonyára azon egyedi sajátosságunk eredménye hogy tudatos lények révén képesek vagyunk felfogni és bizonyos terv szerint irányítani az életünk eseményeit. Mivel vannak életbeli pillanatok amelyeket nem áll módunkban irányítani a mögöttük megfogalmazott miértre egy másik tudatos lény akaratát helyezzük el. Így születhet meg egy olyan lény amely hozzánk hasonlóan tudatos viszont nálunk befolyásosabb. Ennél fogva fokozott tisztelettel kell illetni hiszen hatalmában felettünk áll.
Így alakulhatott ki gyakorlatilag az összes ismert civilizáció sajátos istenképe. Legalábbis szerintem.
Ettől függetlenűl még lehetségesnek tartom azt is hogy volt kinek “elvetnie a kockát”. Akkor, ahogyan egy keresztény mondaná, ebből a szempontból Isten lehet hogy tényleg a maga képére teremtett minket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!