Van elfogadható magyarázat arra, hogy az emberi fajnál miért alakult ki a vallás?
Azt nem tudom hogy így van-e, de a szocialista iskolák történelem óráin nekünk azt tanították hogy a vallások a szegények elnyomásának és féken tartásának eszközeiként jöttek létre. Például elhitették az emberekkkel hogy szegénynek lenni előnyösebb mert ő a mennybe jut. Míg a gazdag meg a pokolra. Így aztán tűrték a sanyargató uraik elnyomását hisz a mennyei boldogságban reménykedtek.
A halottak iránti végtisztességet a nem vallásosak is megadják.
További célja a vallásnak a bűn visszaszorítása, lásd 10 parancsolat vagy a pokoltól való félelem.
Van magyarázat, de a tudományok között fölösleges ezt tárgyalni, mert úgyis jönnek a hívők, és 50 oldalon keresztül kifejtik, hogy isten az létezik, és ezért vannak a vallások.
Amúgy nagyon röviden: mert a hívők az őskorban ÖSSZESEN együtt - sikeresebbek voltak, mint azok, akik nem hittek semmiben.
Amúgy már egy galambnak is van hite, ezt kísérletben lehet megfigyelni. Vallása még valószínűleg nincs neki :-)
A vallások azért alakulnak ki különböző állatfajoknál, (pl.:főemlősök vagy azon belül akár az ember) mert konkrét ősi ösztönök vezérlik őket: Ilyen ösztön pl.: az összetartozási ösztön, a félelem, a kíváncsiság, stb...
Az összetartozási ösztön okozza, hogy a vallások különválnak és nagyobb csoportok jönnek létre, amik kb. ugyan abban hisznek. Közös bálványokat imádnak, ami szintén erősíti az összetartozást. Ez az ösztön megmaradhatott az evolúció miatt, mert így sikeresebben tudtak szaporodni azok az egyedek, akik hajlamosabbak közösségekben élni.
A félelem mint ősi ösztön is kiválthatja a vallásba menekülést. Hiszen a vallások bizonytalanság nélkül kijelentik, hogy van értelme az életnek és a halál nem feltétlenül rossz dolog. Ebben kellemes érzés hinni. És mivel kellemes, ezrét sokan gondolkodás nélkül belemerülnek.
A kíváncsiság mint szintén ősi ösztön is csillapítható a vallások segítségével. Hiszen egyszerű választ adnak nagyon bonyolult és tudományos vizsgálódást igénylő kérdésekre is. Ez kényelmes és gyors megoldás nyugtalanító érzéseket kiváltó ösztönök csillapítására.
Nyilván ez egy nagyon összetett problémakör. Most így hirtelen ennyi jutott eszembe...
Az ember alapvetően kíváncsi és mindenben, amit megismer, keresi az okokat is.
Amire meg még nem talál, azt hajlamos misztifikálni, megszemélyesíteni.
Akár egy villámcsapás is lehet ilyen megszemélyesítési alap. nem tudják, mitől van, de van, tehát valami, valaki csinálja, nem csak úgy van.
És amilyen nagy és félelmetes és hatalmas és erős egy villámcsapás, aki csinálja, az nálunk tutira erősebb, nagyobb, hatalmasabb.
Az elsőnél említett szoci okfejtéssel az a baj, hogy felcseréli az okot az okozattal.
A felsőbb létezőben, teremtőben való hit előbb jött létre, mint hogy, amikor már akár tömegeket mozgató erővé vált, elkezdjék politikai, gazdasági célokra kihasználni.
A vallások létrejöttének nem ez volt az oka, de ha már létrejöttek, kihasználhatóak.
A vallás alapvetően fontos összetevő volt, mert az ismeretlent, megfoghatatlant kitöltötte emberi értelemmel kezelhető tartalommal.
Sajnos ma is észrevehető, hogy az emberek számára a hamis tudás is elfogadhatóbb, mint a tudás hiánya, az ismeretlen.
Nem ismerünk rajtunk kívül más értelmes fajt, így nem tudhatjuk, más lényeknél mi a helyzet, de szerintem akármilyen értelmes fajnál, ami törekszik környezete megismerésére, automatikus, magától értetődő lépés az ismeretlen misztifikálása és megszemélyesítése.
Esetleg más fajok a tudás bővülésével könnyebben "növik ki" ezt a mankót.
Nem „alakult ki az emberi fajnál a vallás”.
Mindenesetre a ritkább természeti jelenségeket és objektumokat értelemmel ruházták fel az emberek. (Gyanítom az állatok is élőnek hisznek egy csomó élettelen tárgyat.)
Hogy ez után hol mikor hogyan alakult, az nagyon sok szükségszerű és esetleges dolog folyománya. Nem hiszem, hogy nagyon „magyarázni” kéne és lehetne.
(Pláne, hogy nagyon keveset látunk vissza. A keresztény Istenről ezek a legkorábbi amit tudunk (és mivel legkorábbiak, ezért vitatottak és ellentmondásosak): [link] persze a keresztény vallás inkább Jézus filozófiáiból áll (meg amit a papok rátettek később), mint egy zsidó vihar istenség imádatából és féléséből. (Vagy hát ki hogyan veszi.))
((Kivéve ha „elfogadható magyarázat” alatt azt érted, hogy jöttek az UFO-k.))
(Én nem hiszek a fentebb írtakban, miszerint „ezért vagy azért” alakult volna ki a vallás. Nyilván ha bárkit megkérdezel, tud mondani legalább 30 különböző „okot” (mindegyik gyakran tűnik fel a bulvársajtó tudomány rovatában).
Talán nem sokára lesz MI, és tudunk szimulálni majd civilizációkat, és működés közben (esetleg bele-belenyúlva) megnézhetjük, hogy hogyan alakul ki.
(Persze ha lesz MI, akkor valószínűleg kevesebbet fogunk tudni az igazi, megtörtént történelemről, mint most.))
"Gyanítom az állatok is élőnek hisznek egy csomó élettelen tárgyat"
Szerintem baromi lényeges pontra tapintottál rá.
Az állatok is minden ijesztő, felfoghatatlan jelenséget, tárgyat veszélyes másik élőlényként kezelnek.
Ez a megszemélyesítés tehát jócskán korábbi, mint az ember kialakulása és egyben ösztönös alapját adja a vallás kialakulásának.
Gondolom a vallásosokat nem teszi boldoggá, a látják azt a kijelentést, hogy hitük alapjai innen származnak:
Mi: Mesterséges Intelligencia.
Angolban AI, Artifical Intelligence
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!