Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit tegyek, ha a családommal...

Mit tegyek, ha a családommal ellentétben én nem hiszek Istenben?

Figyelt kérdés

A szüleim római katolikusak, épp ahogyan a nagyszüleim is.

A családból senki nem vallásos olyan szinten, hogy vasárnaponként templomba járnánk, de karácsonykor elmegyünk, dobunk be adományként pénzt, és természetesen mindenki hisz Istenben.

Csakhogy ezalól én kivételt képezek.

A most elsős, és máris hittanra járó testvéremmel ellentétben én 12 éves voltam, mikor először kezdtem hittanra járni. Akkoriban vezették be hogy kötelező választani (legalábbis nálunk) hogy vagy hittanra, vagy etikára járunk. Akkoriban mondta anyum, hogy járjak hittanra, én meg belementem, hogy oké, miért is ne. Fontos tényező hogy különösebben már ekkor sem foglalkoztam a hittel, csak olyan 9 éves koromig imádkoztam néha este a nagyszüleim ajánlására, de azt is csak akkor, ha gyermekfejjel épp szükségem volt valamire.


Szóval elkezdtem hittanra járni, és a mai napig erre járok heti egy órában.

Mikor múlt év végén felvetettem itthon hogy át szeretnék menni etikára, a szüleim mondták, hogy mivel ez a családom vallása, kötelezettségem hű maradni hozzá és tanulni.


Nem szeretnék gyűlöletet vagy veszekedést szítani, ezért kérlek ne kövezzetek meg ami miatt ezt nyíltan leírom, de én nemk hiszek Istenben.

A vallásokra csak úgy tudok gondolni, mint egyfajta kapaszkodópontokra, amik azért születtek hogy az egyszerű ember fel tudja fogni azt az óriási világot, amibe beleszületett.

Hiszen sokkal könnyebb egy olyan hit alapján gondolkodni, amiben Isten segít nekünk, és halálunk után ha nem vagyunk bűnösök akkor a mennybe kerülünk, mint ép elmével felfogni azt, hogy jelentéktelen porszemek vagyunk az univerzumban, akiknek ugyanaz lesz a sorsa mint az összes többi embernek a Földön: egyszer meghal, a tudata megsemmisül, és egyszerűen megszűnik létezni többé.

Egy szó mint száz, az én véleményem szerint a vallások segítségként vannak ahhoz, hogy az ember fel tudja fogni az önön halandóságát egy egyszerűbb, barátságosabb illúzióban.


A családom viszont hallani sem akar róla, mikor néha utalok rá, hogy én nem abban hiszek mint amiben ők.

Hittanórán egyenesen kényelmetlenül érzem magam, mert mindazzal én nem értek egyet, amit a tanár mond.

Mikor húsvétkor böjtölünk, vagy karácsonykor templomba megyünk, számomra az is rossz érzés, mert én csak amiatt teszem, mert a szüleim szerint muszáj.

Tehetnék valamit, hogy megértessem velük az álláspontomat? Vagy jobb ötlet inkább nem feszegetni a húrokat, és csendben tűrni tovább az egészet?


Tisztában vagyok vele, hogy a vallás egy nagyon megosztó téma, és komoly konfliktusokat okozhat a másban hívő emberek közt, éppen emiatt aggódok, valamint féltem először kiírni ezt a kérdést is.


Előre is köszönöm a segítséget.

15/L



2018. ápr. 24. 14:58
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
21%

Egyelőre nem tudsz semmit tenni, mivel kiskorú vagy. Szeretetből megteszed, amire kérnek, majd kiröppensz a fészekből, lesz saját keresetet, családod és olyan hitet gyakorolsz, amilyet akarsz.

Tartsd úgy, hogy ők az idősebbek, tapasztaltabbak, talán nekik van igazuk. 15 évesen kb. nulla élettapasztalatod van, a világról annyit tudsz, amit a hvg.hu-n olvasol, kb. azt szajkózod vissza.

Sosem láttam senkit reklamálni azért, hogy a katolikus szülei eltartják, etetik, ruházzák, iskoláztatják, stb...

Ez miért nem fáj a gyerekeknek.

Persze nem fogsz egyetérteni velem, de ha felnősz, akkor már talán megérted amit most írok

2018. ápr. 24. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
90%

Kicsikét felnőttebbnek tűnsz, mint 15 életév! :D


De szerintem felesleges most még ilyen irányba lépned, csak zárt ajtókon zörgetnél.

Szerintem, a legjobb, mit tehetsz, hogy belenyugodsz, hogy ezek a dolgok részei a családi életeteknek. Nyugodtan eljárhatsz így is templomba velük, nagy bajod nem lesz tőle.


Hittanon is tanuld meg, amit kell, aztán szerezz jó jegyet vele. Felesleges ott ellenkezned, sokmindent úgysem érsz el vele.


Elég az, hogy eljutottál már most a megfelelő konklúzióra. Nekem sokkal több életév kellett hozzá.

2018. ápr. 24. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
27%

Csak nem értem mi a rossz rád nézve mindebből. Egy évben egyszer nem ehetsz húst, fel kell kelni vasárnap és templomba menni, hallgatnod kell történeteket, énekelgetnek körülötted? Vagy valami brutálisat képzeljek el?


Azt viszont nem értem, ha az általános iskola után valaki eldöntheti mit tanul és mit nem, akkor 15 évesen miért ne választhatná valaki az etikát hittan helyett szülői beleegyezés nélkül is. Kezdeményezz ezügyben módosítást!


Sok kellemetlen dolgot kell elviselni a család miatt függetlenül a vallástól is, a felnőttéváláshoz hozzátartozik az is, hogy érvényesítsd velük szemben a saját jogaidat. Ez általában kellemetlen, de jobb ezt időben elkezdeni 18 évesen sem fog magától változni semmi. Úgyhogy szerintem kis lépésekben adagold, hogy mit szeretnél máshogyan.

2018. ápr. 24. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
90%
Hát... semmit. Ha csak annyi az egész hogy évente 2x elmentek templomba és hittanra kell járni (ami a mi iskolánkban annyira volt komoly óra mint a rajz meg az ének), akkor felesleges lázadni szerintem.
2018. ápr. 24. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
50%
Te is tapasztalod hogy mire jó a vallás.Ellentéteket szül.Embereket butít el.
2018. ápr. 24. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
84%

látod, én meg azt kívánom bárcsak az én családom lenne ilyen, és együtt mehetnénk templomba... Vicces nem?

25/f

2018. ápr. 24. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
59%
Örülök, hogy normálisan gondolkodsz, a téged körülvevő környezet ellenére is, jól teszed, maradjon is így. Zavaró lehet, hogy a szüleid nem hallgatnak meg ilyen téren és nem akarják, hogy te hozd meg a saját döntésedet, de jó döntést hoztál. Nem kell nagy dobra verni a dolgot, ha ők azt akarják, menj el velük a templomba karácsonykor meg húsvétkot, csak úgy miattuk, tekints rá úgy, mint egy rituáléra. A hittan óra gondolom nem egy nagy szám, ha a szüleidet ez megnyugtatja, ám legyen. Vedd úgy, hogy egy lehetőség, hogy tanulj egy kicsit a vallásos kultúráról (ami amúgy pl. engem rendes keretek között érdekelne, bár egyáltalán nem vagyok hívő), ha meg csak agymosás megy rajta, akkor legalább valaki az osztályban tisztán látja a dolgokat. Éld úgy az életedet, ahogy neked tetszik, tanulj, olvass, szórakozz, majd egyetemen már teljesen más lesz az élet, utána pedig, ha neked lesznek gyerekeid, majd olyan felfogásban neveled őket, amit jónak látsz. Alakíts az életedet, legyél nyitott a világra.
2018. ápr. 24. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
69%
Ne beszélgess velük. Hát meg ezt a békát még lehet, hogy le kell nyelni. Egyébként fogd fel úgy, hogy mintha irodalom órán ülnél, és mesét hallgatnál. Úgyis majd középiskolában veszitek a Bibliát, mint irodalmi művet, ahhoz még talán jól jöhet ez neked. Bár mondjuk ott nagyon sietés van az anyaggal, mert annyi van; szóval csak 1-2 kiragadott részletet vesztek majd talán; tehát tényleg mondjuk ilyen téren sem feltétlenül válik hasznodra. Mondjuk egyébként vannak a Bibliában jó példázatok; szóval azok viszont egyébként tényleg hasznosak lehetnek, és picit segíteni tudnának megérteni a Világ dolgait. De fogadj nyugodtan mindent kritikusan. Tehát nem kell azonosulni vele feltétlen; csak leszűröd a lényeget , a tanulságot. Meg amúgy a bibliai sztorik érdekesek, izgalmasak lehetnek.
2018. ápr. 24. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
77%
*legalábbis vallásról ne beszélgess velük, ha nem egyeznek a nézeteitek,és nem akarsz veszekedést, békét akarsz. (Ja és bocsi,ha valami nemjót írtam ♥♥♥ )
2018. ápr. 24. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
36%
# 9 Na azért! Már majdnem a piros kézhez nyúltam! :D
2018. ápr. 24. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!