Lehet-e bizonyítható bármilyen módon egy konkrét isten létezése?
Alapvetően két nézet van: Akik szerint lehet, akik szerint nem (mindkettőben lehetnek egyaránt teisták és ateisták is).
Szerintem egyébként sosem lesz egyértelműen bizonyítható, hogy Isten létezik-e vagy sem, mivel sosem fogunk eljutni arra a szintre, hogy egy annyira magasrendű entitást mint Isten, bizonyítani tudjuk létezését/nem létezését. Függetlenül, attól, hogy szerintem létezik Isten.
Bár legelőször mondjuk nem ártana definiálni, hogy mit is értünk Isten vagy istenek szó alatt.
Lehet félreértetted a kérdésem.
Arról van szó, ha - tegyük fel - az valami módon bizonyítható is lenne, hogy létezik isten, az egy dolog. De ez csak egy általános istenkép lesz, az nem fog kiderülni hogy ez az isten JHVH, Allah, Visnu, Odin vagy esetleg köze sincs egyikükhöz sem.
Isten létét bizonyítani.
Nekem Isten bebizonyította, hogy létezik.
És nem volt udvariatlan, be is mutatkozott.
Egy normális "isten" nem lehet udvariatlanabb, mint egy ember, mert akkor már nincs is felette az embernek. Ez alap.
Kívülállóként bizonyítani a teremtett világban a Teremtő létezését - lehet. De az,hogy elhiszed, az már a te dolgod. Mivel Isten udvarias, úriember, megengedi neked, hogy ne higgy Benne.
Csakhogy a kérdésedből nem derül ki, hogy esetleg nem-e olyan lény létezésének bizonyítása a kérdés, aki "istennek" tartja magát vagy mások tartják annak. Ettől igazán bonyolult a kérdés. Javaslatom tehát, ha valamelyik isten vagy Isten érdekel pontosan, akkor a konkrét követőket/hívőket szólítsd meg.
#2
Értem mire gondolsz. Ez esetben mielőtt bizonyítani/cáfolni szeretnénk isten/istenek létezését előbb pontosan definiálnunk kell, hogy mit/miket is értünk ez a fogalom alatt.
HaEv, megpróbálom kicsit konkretizálni neked a helyzetet.
Nem az volt a célom a kérdéssel, hogy bármit is bizonyítsak, vagy cáfoljak. Mindössze érdekel a téma, sokat olvasok ezzel kapcsolatban, és feltűnt egy dolog.
Amikor arról van szó, hogy valaki bizonyítani próbálja az istene létezését, rendszerint előkerülnek az örök klasszikusok, mint az ontológiai istenérv vagy az első mozgató érv. Na most abba nem szeretnék belemenni, hogy ezek mennyire tényleges érvek, vagy sem, de a lényeg az, ha abból is indulunk ki, hogy ezek az érvek egyértelművé teszik hogy létezik isten, arról semmit nem mondanak, hogy ki is ez az isten.
Ezzel pedig az a probléma, hogy amikor egy konkrét vallásról van szó, például a keresztény Isten léte és a Biblia hitele a kérdés, akkor is előkerülnek ugyanezek az érvek, holott a kereszténység kérdéskörében semmi létjogosultságuk sincs. Ha el is fogadjuk például az első mozgató érvet, az legfeljebb annyit jelent, hogy létezik valamiféle felsőbbrendű entitás, akitől végső soron az univerzumunk ered, de ebből nem következik hogy a keresztény Istennek (sem bármelyik másiknak) bármi köze is lenne ehhez az istenhez.
Így érted a problémát?
#7
Igen, pontosan erre gondoltam. Csak fordított felállásban :)
#6 és Zitus, ti meg is próbáltátok értelmezni a kérdésem, vagy csak megláttátok az "isten" és "bizonyítás" szavakat, és gyorsan bemásoltatok valami sablonszöveget?
Kedves Kérdező!
Az ontológiai istenérv pusztán logikai úton próbál Isten létére magyarázatot találni. De a logika erre képtelen.
Az első mozgató érvet először Aquinói Tamás, katolikus teológus és filozófus használta.
Az érvek mindig annyira ténylegesek, mint azok, akik használják.
Amikor Isten létezését akarod bizonyítani, akkor a bizonyításban valahonnan megközelíted Őt. Hasonló az ismerkedéshez. Ha egy emberrel csak kötözködni akarsz, a haragját biztos meg fogod ismerni - bár némelyekkel kitartónak kell lenni ehhez.
Egy-egy megközelítésnél egy-egy tulajdonságát fogod megismerni.
A baktériumok egészen másként működnek - azokkal nem tudsz ismerkedni. Azt csak egy személlyel teheted.
A kutatásban mindig megfeltételezünk valamit és abból indulunk ki. Általában axiomákkal kezdjük.
Mi a te axiomád, amiből elindulsz? Ugyanis az eldöntötte a kérdésre adandó válaszod.
Ha a keresztények Istenének létezése érdekel, ott van pl. az egyik alapmű: Isten-e Jézus? Vagy a Több, mint ács - ezekben a könyvekben nemcsak bizonyítékok vannak, de konkrétan Jézusról beszélnek. Ezek szerint ilyet nem olvastál.
Amire tippelek, hogy olvashattál, az többnyire katolikus apologetika. Esetleg Hawkingot? Russelt? Mint ellenérveket.
Ha az egy igaz VALLÁST keresed, soha nem fogod megtalálni, mert azt mindig emberek mondják neked. De ha az Igazságot keresed, aki egy személy, őt meg fogod találni.
Ha pusztán az Isten vagy isten léte érdekel, annak semmi értelme. Ugyanis ha Isten - akár a Biblia Istene - létezik, annak messzemenő következménye van az életedre nézve. Ugyanis akkor döntened kell mellette vagy ellene és nincs apelláta.
Azért érdekel, hogy Isten létezik-e, mert jól akarsz dönteni, vagy érdekes eszmecseréket keresel?
És minden kötözködés nélkül kérdezem, komolyan érdekel. Ez az én problémám.
Szóval - mi az az axioma, amiből kiindulsz és hova akarsz eljutni a kérdésre talált válasszal?
az isten-istenség létezésének bizonyitására tett kisérlet 3 okból problémás:
1: nincs definálva mi az Istenség, ezért ha egy adott elképzelés alapján lehet bizonyitani vagy cáfolni egy istenség létezését a másik oldal egyszerüen definiciót fog változtatni
2: a 3 nagy monoteista vallás, és az ahhoz kapcsolódó
1-2 kisebb, de a legtöbb "Hiszek Istenben de nem tudom milyen vallás a helyes" ember álltal definiált istenséget (Istent) nem lehet megmérni, már az ókortól ha olvasol olyan iratokat amik leirni igyekeznek (pl azokat amik ma a bibliában vannak) kiderül hogy teljesen megközelithetetlen(érzékelés szempontjából), leirhatatlan, lemérhetetlen stb igazából ha sikerülne bizonyitani valamiféle istenség létét és azt hogy pl a kereszténységet ez nyilatkoztatta ki, az tulajdonképpen cáfolná a kereszténységet hiszen a kezdetektől meglévő alapvető istenképét túgná fel ahogy csak van
3: Az Isten-istenség létezésén nem annyi múlik az érdeklődő számára hogy "á akkor mégis van" hanem annak a következménye hogy felül kell vizsgálja a saját világlátását életmódját erkölcseit, múltbéli cselekményeit, és igy tovább, a legtöbb ember aki azt mondja "ha van Isten bizonyitsd be!" olyan mértékü szkepticizmussal áll a kérdéshez hogy ha pl önnön létezésével kapcsolatban lenne ilyen szkeptikus azt sem lehetne neki bizonyitani. Gyakran le is leplezik magukat, megfigyeltem már amikor ilyen "nagyon-ateisták" elkezdik ezekkel a kérdésekkel traktálni pl a keresztényeket, és erre a keresztény a meddő vitát megelőzendő visszakérdez, hogy ha bizonyitani tudja akkor keresztény lesz e a kérdező (hiszen végül is ez a tétje) akkor a kérdező teljes felháborodással titlatkozik, hogy nem, akkor sem :D Vagy pl megkérdezik ,hogy "szerinted lehetséges, hogy van Isten" erre ő "oké, nem lehet kizárni, végül is lehet hogy van ez igaz" "jó, és ha van akkor elhetséges hogy ez az az Isten amelyik a kereszténységben van" erre megint elkezd tiltakozni nagy haraggal, és nem azzal indokol hogy az tudományos képtelenség, hanem hogy az az Isten... és akkor elmondja hogy milyen gonosznak vagy igazságtalannak (stb) tartja, vagy épp a keresztény emberek maguk milyenek. Tehát végül is elismeri hogy különösebben nem érdekli az igazság, és hogy itt nem arról van szó hogy a minket körülvevő világot akarja jobban megismerni aminek talán része talán nem része Isten/egy vagy több istenség
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!