Jelenések könyve 6-ban a 4 lovas és a Jelenések könyve 12-ben az asszony valamint a született gyermek. Ezeket hogyan kell értelmezni?
Szia
jw.org -kiadványok - folyóiratok - 2017. 3. SZÁMm Az utolsó napok négy lovasa
Szia!
Jelenések könyvében nagy vázlatpróféciák találhatóak, melyek ciklikusan követik egymást és történeti folyamatosságban mutatják be az üdvtörténetet, mégpedig az Isten megváltási tervének szempontjából.
A lovasok akikre utaltál a könyvben szereplő második nagy vázlatprófécia: a hét pecsét első négy pecsétjének felnyitásakor jönnek elő. A fehér, a tűzvörös, a fekete és a hullaszínű ló párhuzamba állítható az első négy levéllel, és az első négy trombitaszóval, melyek az első és a harmadik vázlatpróféciában jelennek meg.
E hozzászólás keretei nem engedik meg, hogy részletesen elmondjam e jelképek pontos azonosítását, így csak nagyon röviden fogalom össze a lényeget. A lovakkal már Zakariás próféta könyvében is találkozunk így az azonosítás viszonylag egyszerű.
A koronás fehér lovas az őskeresztény korszak hívő egyházát, tűzvörös lovas az üldözések korszakának egyházát, a fekete lovas a világi hatalommal szövetkező birodalmi egyház, végül pedig a hullaszínű lovon ülő pedig középkori üldöző egyházat jelképezi.
Az asszony a bibliai próféciákban mindig az Isten népét jelöli. A “Nap”, a világosságnak, a fénynek és az életnek a szimbólumaként van alkalmazva a Bibliában. Ezt a jelképet következetesen Jézusra alkalmazza a Szentírás. Az egyház tehát a Krisztustól kapott fénybe és dicsőségbe van felöltözve. A “Hold” az Ótestamentomi szertartási rendszert jelképezi, amely akkor vesztette el érvényét és fényét, amikor a nagyobb világosságot Jézus Krisztus nyilvánosságra hozta. A látomásbeli egyház azonban még ezen a szertartási rendszeren épült fel. Ez a szertartási rendszer képezte az Ószövetségi egyház tanításának és lelki életének az alapját. Ezért áll a látomásbeli asszony a Holdon. A “korona” a lelki győzelem és az örök élet jelképe. A 12 csillag szimbóluma lehet a 12 apostolnak, vagy a 12 pátriárkának, a döntő szempont azonban az, hogy a Szentírás a teljesség számaként használja a tizenkettes számot (Pl. 12 hónapból áll egy teljes év, miként a 12 pátriárka és a 12 apostol a hit győzteseiként állnak előttünk, akként az igazi egyház is a hit diadalmas győzőinek a serege).
A látomásbeli asszonyt egy olyan időben pillanthatjuk meg, amikor éppen szülni készül. Ez a kép meghatározza a látomásbeli esemény időpontját is. Rámutat arra az időre, amikor a megígért Megváltó megszületett, illetve amikor elkezdte szolgálatát. A megszületett Fiú, aki a sárkány elleni küzdelem középpontjába kerül, azonos a megígért Megváltóval, vagyis az asszony magvával. (Lásd. I.Móz. 3,15.) Ebben az ígéretben az asszonyt már jelképes fogalomként használja fel az Úr. Az asszony vajúdása a gyötrelmes lelki várakozás idejére utal, ahogyan az egyház hűségesei szenvedésteli vágyódással várták a Messiás megérkezését.
Üdv. Péter
Kedves Kérdező!
Én a történeti folytatólagos értelmezést írtam le. Ezt vallották a reformátorok, és sok hittudós.
Létezik még az un. preterista és futurista értelemzés is, az előbbi a múltba helyezi a teljesedést, az utóbbi pedig a jövőbe.
Ezeken kívül még hallottam az un.idealista értelmezésről is, amely mindent szimbolikusan vesz, és általában a jó és rossz küzdelmét látja a könyvben mindenféle konkrét teljesedés nélkül.
Értelemszerűen csak egy a helyes, de hogy melyik arról mindenkinek magának kell meggyőződnie. Nézd: a hullaszínű lónak valóban semmi köze Jézushoz és az ő egyházához, csak annyiban, hogy az utóbbit üldözi...
Üdv. Péter
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!