Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Zsidókról a köztudatban az él...

Zsidókról a köztudatban az él hogy igencsak ragaszkodnak a pénzhez, mondhatni ez a legfontosabb az életükben. Gondolom a zsidó vallást követők ezzel nem értenek egyet Tóra mit ír a mohóságról és kapzsiságról?

Figyelt kérdés
Továbbá kérdésem hogy a Tórában mi szerepel a szegények támogatására vonatkozóan?

2016. dec. 16. 08:19
 1/6 KZitus ***** válasza:
100%

Nem korrekt a kérdésed, inkább sértő:-(

Miért CSAK a zsidőkat emelted ki a pénz szeretetéről? Az egész világ az körül forog.

Tudod mit ír a "keresztényeknek" a Biblia a pénz szeretetéről?

1Timóteusz 6:10

" Mert a pénz szeretete mindenfajta ártalmas dolognak gyökere, és erre a szeretetre törekedve némelyek eltévelyedtek a hittől, és mindenütt sok fájdalommal szegezték át magukat."

Szerinted sokan veszik ezt figyelembe?

Na meg az is nézőpont kérdése, mit jelent számodra és számomra az, hogy " igencsak ragaszkodnak a pénzhez". Mert a fenti idéze "a pénz szereteté"-ről ír.

Mert a számlákat fizetni kell, meg a többit...és ha ki akarod fizetni, akkor te is ragaszkodol a pénzhez?


A Biblia minden embert azza buzdít, hogy legyen ezen a téren kiegyensúlyozott:Prédikátor 10:19 " A kenyér arra van, hogy nevessenek a munkások, a bor pedig megvidámítja az életet; de a pénz az ellenérték mindenért."


De nem korrekt egy népet azzal illteni, hogy a pénz a legfontosabb az életükben. Lehet így tapasztaltad a környezetedben?, vagy ezt hallottad?

2016. dec. 16. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Azt írtam hogy a köztudatban ez van, és nem sértésnek szántam. Nyilván nem korrekt, de ha csak a viccekre gondolunk eléggé elterjedt ez a vélekedés. Egyébként tapasztaltam is de én 1-2 ember alapján nem illetnék meg egy egész népet.


Elsősorban zsidó vallásúak válaszát várnám.

2016. dec. 16. 16:23
 3/6 anonim ***** válasza:

A szegények támogatását előíró néhány konkrét törvény a Tórából:


Mózes 2. könyve 23: 10-11

" 10. Hat esztendeig vesd be a te földedet és takard be annak termését;

11. A hetedikben pedig pihentesd azt, és hagyd úgy, hogy egyék meg a te néped szegényei; a mi pedig ezektől megmarad, egye meg a mezei vad. E képen cselekedjél szőlőddel és olajfáddal is. "


Mózes 3. könyve 19: 9-10:

"9.Amikor majd aratjátok földetek termését, ne vágjátok le a föld színéig. Ne szedd össze aratás után az ottmaradt kalászokat,


10.ne böngészd át szõlõtõkéidet, és ne szedegesd föl a fürtrõl lehullott szemeket. Hagyd ott a szegényeknek és az idegennek. Én vagyok az Úr, a te Istened."


Mózes 5. könyve 14: 28

" 28. A harmadik esztendő végén vidd ki annak az esztendő termésének minden tizedét, és rakd le a te kapuidba.

29. És eljön a lévita (a kinek nincsen része és öröksége te veled), és a jövevény, árva és özvegy, a kik a te kapuidon belől vannak, és esznek és megelégesznek, hogy megáldjon téged az Úr, a te Istened a te kezednek minden munkájában, a melyet végzesz. "


Mózes 5. könyve 15: 10-11

" 10. Bizonyára adj néki, és meg ne háborodjék azon a te szíved, mikor adsz néki; mert az ilyen dologért áld meg téged az Úr, a te Istened minden munkádban, és mindenben, a mire kezedet veted.

11. Mert a szegény nem fogy ki a földről, azért én parancsolom néked, mondván: Örömest nyisd meg kezedet a te szűkölködő és szegény atyádfiának a te földeden. "



Mózes 5. könyve 24: 14-15:

" 14. A szegény és szűkölködő napszámoson ne erőszakoskodjál, akár atyádfiai, akár a te jövevényeid azok, a kik a te földeden a te kapuid között vannak.

15. Azon a napon add meg az ő bérét, és le se menjen felette a nap; mert szegény ő, és kivánkozik az után az ő lelke, hogy ellened ne kiáltson az Úrhoz, és bűn ne legyen rajtad. "


Mózes 5. könyve 24: 19-21

" 19. Mikor learatod aratni valódat a te meződön, és kévét felejtesz a mezőn, ne térj vissza annak felvételére; a jövevényé, az árváé és az özvegyé legyen az, hogy megáldjon téged az Úr, a te Istened, kezeidnek minden munkájában.

20. Ha olajfád termését lerázod, ne szedd le, a mi még utánad marad; a jövevényé, árváé és az özvegyé legyen az.

21. Ha szőlődet megszeded, ne mezgeréld le, a mi utánad marad; a jövevényé, árváé és az özvegyé legyen az. "


Esaias könyve, 1:17:

"17. Tanuljatok jót tenni; törekedjetek igazságra, vezessétek jóra az erőszakoskodót, pártoljátok az árvák és özvegyek ügyét. "


Esaias könyve 58: 7-10

" 7. Nem az-é, hogy az éhezőnek megszegd kenyeredet, és a szegény bujdosókat házadba bevigyed, ha meztelent látsz, felruházzad, és tested előtt el ne rejtsd magadat?

8. Akkor felhasad, mint hajnal a te világosságod, és meggyógyulásod gyorsan kivirágzik, és igazságod előtted jár; az Úr dicsősége követ.

9. Akkor kiáltasz, és az Úr meghallgat, jajgatsz, és ő azt mondja: Ímé, itt vagyok. Ha elvetended közüled az igát, és megszünsz ujjal mutogatni és hamisságot beszélni;

10. Ha odaadod utolsó falatodat az éhezőnek, és az elepedt lelkűt megelégíted: feltámad a setétségben világosságod, és homályosságod olyan lesz, mint a dél. "



Meg persze ott van Ruth könyve, aminek pont ez az egész alapja.



Emellett a gyengék, szegények, elesettek védelme egy elég jellemző és visszatérő motívum, ami az egyik alap feltétele, hogy Izrael élvezhesse az Úr áldását - ennek megfelelően amikor a Tóra olyanról ír, hogy a zsidók egy része elfordult az Úrtól, akkor rendre felsorolja a vétkek között azt is, hogy nem védik az elesetteket.


Esaias könyve 1: 17, 23

" 17. Tanuljatok jót tenni; törekedjetek igazságra, vezessétek jóra az erőszakoskodót, pártoljátok az árvák és özvegyek ügyét. "

" 23. Fejedelmid megátalkodottak és lopóknak társai; mind szereti az ajándékot és vesztegetést hajhász, árvát nem pártolnak, és az özvegy ügye nem kerül eléjök. "


Esaias könyve 10: 1-2

" 1. Jaj a hamis határozatok határozóinak, és a jegyzőknek, a kik gonoszt jegyeznek,

2. Hogy elriaszszák a gyöngéket a törvénykezéstől, s elrabolják népem szegényeinek igazságát, hogy legyenek az özvegyek az ő prédájok, és az árvákban zsákmányt vessenek. "



Jeremiás könyve 7: 5-7

" 5. Mert csak ha valóban megjobbítjátok a ti útaitokat és cselekedeteiteket; ha igazán ítéltek az ember között és felebarátja között;

6. Ha jövevényt, árvát és özvegyet meg nem nyomorgattok, és ezen a helyen ártatlan vért ki nem ontotok, és idegen istenek után sem jártok a magatok veszedelmére:

7. Akkor lakozom veletek ezen a helyen, a földön, a melyet a ti atyáitoknak adtam, öröktől fogva mindörökké. "


Jeremias konyve 5: 25-29

" 25. A ti bűneitek fordították el ezeket tőletek, és a ti vétkeitek fosztottak meg titeket e jótól!

26. Mert istentelenek vannak az én népem között; guggolva fülelnek, mint a madarászok; tőrt hánynak, embereket fogdosnak.

27. Mint a madárral teli kalitka, úgy vannak teli az ő házaik álnoksággal; ezért lettek nagyokká és gazdagokká!

28. Meghíztak, megfényesedtek; eláradtak a gonosz beszédben; az árvának ügyét nem ítélik igaz ítélettel, hogy boldoguljanak; sem a szegényeknek nem szolgáltatnak igazságot.

29. Hát ezeket ne büntessem-é meg, ezt mondja az Úr; az ilyen nemzeten, mint ez, avagy ne álljon-é bosszút az én lelkem? "


És így tovább Ezékielnel, Zakariásnal es Malakiánál is.

2016. dec. 18. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Jób könyve 31: 16-22

"16. Ha a szegények kivánságát megtagadtam, és az özvegy szemeit epedni engedtem;

17. És ha falatomat egymagam ettem meg, és az árva abból nem evett;

18. Hiszen ifjúságom óta, mint atyánál nevekedett nálam, és anyámnak méhétől kezdve vezettem őt!

19. Ha láttam a ruhátlant veszni indulni, és takaró nélkül a szegényt;

20. Hogyha nem áldottak engem az ő ágyékai, és az én juhaim gyapjából fel nem melegedett;

21. Ha az árva ellen kezemet felemeltem, mert láttam a kapuban az én segítségemet;

22. A lapoczkájáról essék ki a vállam, és a forgócsontról szakadjon le karom! "


Zsoltárok könyve 41:2

" 2. Boldog, a ki a nyomorultra gondol; a veszedelem napján megmenti azt az Úr. "



Példabeszédek 19:17

" 17. Kölcsön ád az Úrnak, a ki kegyelmes a szegényhez; és az ő jótéteményét megfizeti néki. "


Példabeszédek 11: 24-27

" 24. Van olyan, a ki bőven adakozik, és annál inkább gazdagodik; és a ki megtartóztatja a járandóságot, de ugyan szűkölködik.

25. A mással jóltevő ember megkövéredik; és a ki mást felüdít, maga is üdül.

26. A ki búzáját visszatartja, átkozza azt a nép; annak fején pedig, a ki eladja, áldás van.

27. A ki jóra igyekezik, jóakaratot szerez: a ki pedig gonoszt keres, ő magára jő az. "


Példabeszédek 28:27

"A ki ád a szegénynek, nem lesz néki szüksége; a ki pedig elrejti a szemét, megsokasulnak rajta az átkok. "



Példabeszédek 22: 9

"9. Az irgalmas szemű ember megáldatik, mert adott az ő kenyeréből a szegénynek. "

2016. dec. 18. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Illetve ha tudsz angolul, akkor a témában ezt is érdemes elolvasni:

[link]

2016. dec. 18. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm
2016. dec. 19. 08:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!