Keresztényként részt vehetek Halloween-i buliban?
Miért itt kérdezed, tök ismeretlen emberektől (és az unatkozó trolloktól)?
Ha bizonytalan vagy ebben a kérdésben, akkor kérdezd meg abban a közösségben a többiektől, ahova jársz. Vagy személyesen a papodtól/lelkészedtől/pásztorodtól.
#3 vagyok még.
Kifelejtettem, hogy attól, hogy megünnepled a Halloweent, utána ugyanúgy megtartod a Mindenszenteket, Halottak napját is, tehát még azt sem lehet mondani, hogy a Halloween kiszorítja ezeket az ünnepeket. Ha szeretnéd, tarts halloweent nyugodtan.
Egy kereszténynek ezt tudnia kellene.
Vajon Jézus elment volna ilyen ünnepre?
Biztos, hogy nem.
De hogy tudd, mennyire nem összeegyeztethető a világosság a sötétséggel:
A Halloween a sátáni rítus egyik legfőbb napja. „Ez egy vallási ünnep az alvilág számára; a sátánisták áldozatokat mutatnak be, a boszorkányok halkan ünnepelnek, miközben kört alkotva imádkoznak közösen, vagy halottak számára készített étellel ünnepelnek” — a USA Today cikke szerint. Ez a cikk idéz egy washingtoni boszorkányt, Bryan Jordant, aki ezt mondja: „[A keresztények] nincsenek tudatában, de ők a mi ünnepünket tartják meg velünk együtt . . . Ez tetszik nekünk.”
Az olyan ünnepek, amelyek a „halottak szellemét” tisztelik — mintha az életben lenne valamilyen más birodalomban —, ellentétben állnak a halottak állapotának bibliai leírásával, mely szerint a halottak teljesen öntudatlanok
A wicca vallás több ezer híve, akik ősi kelta szertartásokat követnek, a halloweenre a mai napig a hajdani samhain (ejtsd: száuin) elnevezést használják, és úgy gondolják, hogy ez a legszentebb éjszakája az évnek. „A keresztényekben nem is tudatosul, hogy a mi ünnepünket ülik meg velünk együtt . . . Mi ennek csak örülünk” – jelentette ki egy hivatásos boszorkány, akit a USA Today című újság idézett.
A The Encyclopedia Americana így ír: „ A halloweennel [a mindenszentek előestéjével, október 31-gyel] kapcsolatos szokások egyes elemei a keresztény kor előtti druidák [kelta papok] egyik szertartására vezethetők vissza. A kelták két főisten tiszteletére tartottak ünnepet, a napistennek és a halottak (Samhain nevű) istenének tiszteletére. Az ő ünnepét november elsején, a kelta újév kezdetén tartották meg. A halottak ünnepe fokozatosan beleolvadt a keresztény szertartásba” ([1977] 13. köt., 725. o.).
A halloweenhez hasonló ünnepek ellentétben állnak a Biblia tanításaival. A Szentírás például így figyelmeztet: „Ne lehessen találni közötted olyat, aki . . . jóslással foglalkozik, mágiát űz, vagy aki előjelek után kutat, varázsló, vagy aki másokat megigéz, aki szellemidézőtől vagy jövendőmondótól tudakozódik, vagy aki halottaktól kérdez”
Sátán hogy örül ennek, hogy a "keresztények" ezzel a világgal tartanak, ezért kérdés, hogy valóban kereszténynek tartja magát az illető?
JELMEZEK: A kelták ijesztő maszkokat viseltek, hogy a gonosz szellemek őket is szellemeknek nézzék, és így ne essen bántódásuk. Az egyház lassanként egybeolvasztotta a pogány szokásokat a halottak napjával és a mindenszentek ünnepével. Később az ünnep résztvevői házról házra jártak szentnek, angyalnak vagy ördögnek öltözve.
Mindenszentek:
A halloweennel [a mindenszentek előestéjével, október 31-gyel] kapcsolatos szokások egyes elemei a keresztény kor előtti druidák [kelta papok] egyik szertartására vezethetők vissza. A kelták két főisten tiszteletére tartottak ünnepet, a napistennek és a halottak . . . istenének tiszteletére. Az ő ünnepét november elsején, a kelta újév kezdetén tartották meg. A halottak ünnepe fokozatosan beleolvadt a keresztény szertartásba” (The Encyclopedia Americana).
A HALLOWEEN EGYÁLTALÁN NEM SZENT:
A boszorkányok, koboldok és más groteszk díszek és kellékek kapcsán ismert halloween – melyet All Hallows’ Eve-nek, azaz mindenszentek estéjének is neveznek – Britannia és Írország ősi kelta lakosaitól ered. A november 1-jéhez legközelebbi telihold idején a kelták megtartották a samhain fesztivált (e név jelentése: ’nyár vége’). Úgy vélték, hogy a samhain ünnepen fellebben a függöny, mely elválasztja az embereket a túlvilágtól, és jó, illetve gonosz szellemek bolyonganak a földön. A kelták szerint a halottak lelkei ilyenkor visszatértek az otthonaikba, a családok pedig ételt és italt raktak ki abban a reményben, hogy megbékítik kísérteties látogatóikat. Láthatjuk hát, hogy napjainkban a gyermekek – még ha nem is szándékosan – a samhain ünnep szertartásait elevenítik fel, amikor kísértetnek vagy boszorkánynak öltözve járják a házakat, és csínytevéssel fenyegetnek, ha nem kapnak csemegét.
Samhain fesztiválján sokan részegre itták magukat, dorbézoltak és gátlástalanul viselkedtek. „ Az elfogadott értékeket vagy megvetették, vagy homlokegyenest azokkal ellentétesen cselekedtek — jelenti ki Markale. — Ami máskülönben tiltott volt, azt ilyenkor meg lehetett tenni, és amit amúgy elfogadottnak tekintettek, az ilyenkor tiltott volt.” Napjainkban a Halloween még mindig ugyanebben a szellemben folyik. Kétségtelen, hogy nagyrészt ennek köszönhetően örvend egyre nagyobb népszerűségnek ez az ünnep. Erről egy vallási enciklopédia is beszél, és azt írja, hogy manapság Halloween idején „a felnőttek a kultúrájuk szabta határoknak is fittyet hányhatnak, és kivetkőzhetnek önmagukból azáltal, hogy féktelen és könnyelmű mulatozással töltik az éjszakát. Így hát a kelta ünnep jellegzetes vonásai a XX. századi ünnep arculatát is meghatározzák — egyszer egy évben, ezen az éjszakán az emberek elmenekülhetnek a valóság és a velük szembeni elvárások elől” (The Encyclopedia of Religion).
Ennek fényében, szerinted, akik ilyeneket csinálnak, mennyire veszik komolyan azt a Jézustól jövő szavakat, ami így szól:
(János 15:19) 19 Ha része volnátok a világnak, a világ kedvelné azt, ami az övé. Mivel pedig nem vagytok része a világnak, hanem kiválasztottalak titeket a világból, azért gyűlöl titeket a világ.
(János 17:15, 16) 15 Nem arra kérlek, hogy vedd ki őket a világból, hanem hogy őrködj felettük a gonosz miatt. 16 Ők nem része a világnak, mint ahogy én sem vagyok része a világnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!