Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A krisnások és a buddhisták...

A krisnások és a buddhisták hitében mennyi a közös elem?

Figyelt kérdés
Elfogadják egymás nézeteit vagy teljesen külön világ és gondolkozásmód a kettő? Ha van itt olyan aki ezek egyikéhez tartozik, mi a véleményed a másikról?
2010. ápr. 23. 13:40
 1/8 anonim ***** válasza:

A krisnások a hinduizmus egy irányzata.

Vagyis annyi a közös, mint a hinduizmus és a buddhizmus között.

És nem igazán fogadják el egymást. Gondolj csak arra, hogy a hinduk űzték ki a buddhistákat Indiából, az ő "Szentföldjükről"!


Amúgy alapvető különbségek vannak. Pl. a buddhistáknál nincsenek istenek. A krisnásoknál meg alapból ott van Krisna.


L

2010. ápr. 23. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Így van, a "krisnások" a hinduizmus egy irányzatát követik, körülbelül annyira állnak közel egymáshoz a buddhistákkal, mint a kereszténység és az iszlám, viszont hasonlóképpen ütköznek egymásba fontos elvi kérdésekben.

Talán annyi az aktuálisan közös bennük, h pont ez a két vallás lett mostanság úgymond divatos az áttérésre, pl. közismert személyek körében is..gondolom így merült föl a kérdés is benned :)

2010. ápr. 23. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Iganzából ateista vagyok, de érdeklődöm a különbőző vallások iránt.

A keleti vallásokon nem nagyon találok fogást, valahogy hasonlónak tűntek de mégsem...


Gondolkodásmódot, tanaikat tekintve mi az ami még élesen eltér?

2010. ápr. 23. 14:54
 4/8 anonim ***** válasza:
62%
A nagy puritán Krisnások itt a közelben templomot, kulturközpontot építettek (luxus színvonalon), most építik a kis magán lakóparki luxuslakásaikat... Adományokból.
2010. ápr. 29. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
Alapvető különbség, hogy a krisna hit az egy vallás, a buddhizmus pedig egy filozófiai irányzat.
2010. okt. 29. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
A Krisna-hittel sok a probléma; a buddhizmusban még találhatóak fényteli vonások (bár ott is erősen keveredik).
2011. febr. 27. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

Ha valaki nem érti Buddha tanait, akkor támadja, le degradálja azt! Ez így volt már a Megvilágosodott életében is... Az "üresség" természetét, értelmét a szó puszta jelentésére leszűkíteni, nem biztos, hogy jó dolog.(szándékosan nem mondom, hogy rossz, mert ennyire nem vagyok arrogáns... ez az én tapasztalásom, nem erőltetem másra "erőszakkal")

Az üresség megértéséhez talán több kell. Elismerem ez nehéz, nem elég hozzá könyveket olvasni.

A Buddhizmus, és a Krisna hit között a legnagyobb, és leglényegibb különbség számomra(!) az, hogy Buddha sosem állította azt, hogy ő mások felett áll, sosem nézett le senkit aki nem az Ő tanait követte, sosem helyezte magát mások fölé, sőt! A Krisna hitűek a nézeteik (hitük) mindenek feletti felsőbbrendűségét hirdetik, mindenkivel szemben, aki nem azt vallja amit a szent könyveikből tanítanak.

(Aki eltölt egy kis időt, mondjuk a budai asramban, erről meg is győződhet személyesen!)


Aki magáról azt állítja, hogy felsőbbrendű másoknál, ideológiája jobb, szentebb, követendőbb, igazabb másokénál, véleményem szerint nem bölcs... Volt már a történelemben ilyen. Tömegek, milliók hittek benne. Meg volt hozzá a tökéletes, felsőbbrendű, mindenek felett álló ideológia, megírták hozzá a könyveket, legyártották hozzá a "múltat". Állították, hogy azért jobbak másoknál, mert a könyvekben, (amiket ŐK írtak) az van írva, hogy "EZ" az igazság, és ilyen logikával élve így is van! Hisz mi állhat azzal a bizonyítékkal szemben, mint amit én magam hoztam létre, hogy saját igazamat igazoljam?


Buddha alaptanításai között ez az egyik...(nem szó szerint idézve)

- Ne fogadd el vakon azt, amit tanítok, (vagy könyvekben látsz) míg saját tapasztalásod alapján meg nem éled, meg nem tapasztalod.


Ez az ÉN tapasztalásom, nem jobb, és nem felsőbbrendű másénál. Nem láthatja mindenki ugyan így, és én tisztelem, becsülöm, ELFOGADOM azt is aki nem így látja.

Nem misszionálok erőszakkal a Buddhizmus mellett, ezt Buddha tanításait követve nem is tehetem!

Mert erőszak alatt bizony nem csak a "fizikai" erőszakot értjük...

(szándékosan "követője", és nem "imádója", ez egy újabb különbség a két "elv" között!!!)


Ui:Öszentsége a dalai láma soha nem beszél negatívan másokról... mert a szeretetet, együttérzést hirdeti, tanítja...

Ezt sajnos (s itt megint a saját személyes tapasztalásomat írom) a Krisna hitet misszionáló, magyarázó, hirdető emberekről, vezetőkről nem lehet elmondani.

(de aki elmegy egy Krisna tudatról tanító összejövetelre, erről saját maga is meggyőződhet! Nem kell nekem hinni!

2011. okt. 10. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A Védák azt állítják magukról, h az abszolút igazságot tartalmazzák, a krisnások pedig a védákat - illetve védanta írásokat - követik. De nem büszkeségből mondogatják, hogy övék a legfelsőbb rendű tudás, hanem mert így gondolják. Ha nem gondolnák azt, h az a legfelsőbb tendű akkor nem követnék... nem értem miért kell mindenben hibát látni, még abban is, amiben nincs!

Miért építenek "luxusvillát"? Mert náluk fontos a prédikálás, és egy szép hellyel több embert lehet csalogatni. Tehát a vendégeknek építik a luxusvillát, nem maguknak! Miért kell ebben is a rosszat látni?

Amúgy a legfontosabb eltérés a két említett vallás között, hogy a buddhisták az ürességben hiszek, hogy e világ egyeten oka, hogy a vágyak mozgásra késztetik az anyagi elemeket stb.stb. De honnan vanak a vágyak? Az ürességből? Csak úgy? Nincs konkrét válaszuk erre. Meditációs folyamatokkal a vágyainktól meg kell szabadúnli, mert e miatt a vágyak miatt reinkarálódunk újra - illetve nem mi, mert a lélekben sem hisznek, csak a mostani személyiségünk vágyai fognak halálunk után újragenerálni egy személyt, a mi álltalunk kreállt karmánnkal ellátva. Tehát az a személy nem pont mi vagyunk, de a mostani cselekedeteinknek és vágyunknak a lenyomata, következménye... érdekes spekulációk, de nem ad minden kérdésre világos választ.

A krisnások filozófiája ezzel szemben minden kérdésre tud egy kielégítő választ adni. Persze nem csak az intelligenciádtól függ, hogy fel tudod e fogni, és eltudod e fogadni a válaszokat, hanem az attitűdjeidtől is. Ezért nics sok krisnás, mert az emberek többsége tele van kukába való attitűdökkel, és ezért mielőtt megismernék igazán, gyorsan keresnek vmi kifogásolni valót, és leminősítik.

Nem tudom, mennyit fogadsz el az üzenetemből. Remélem találtad valami hasznát. Haribol! :D

2011. dec. 15. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!