Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mitől hiteles a biblia?

Mitől hiteles a biblia?

Figyelt kérdés

2016. júl. 28. 20:14
1 2 3
 21/22 anonim ***** válasza:
56%

Sziasztok!


Mivel többen érveltek itt a próféciákkal ezzel kapcsolatban néhány gondolat:


- A prófétai könyvek a közhiedelemmel jóval később és hosszabb folyamat eredményeként keletkeztek. Ez azt jelenti, hogy a próféta igehirdetését - utólag - összegyűjtötték, egy könyvbe egyesítették, majd az évszázadok alatt folyamatosan kiegészítették. Így igen, beilleszthettek bizonyos jóslatokat is a könyvbe, de ezeket már az események után. A SZIT Biblia magyarázó jegyzete szerint például a Jeremiás könyve 50,1-51,64 szakaszok keletkezését a magyarázók a próféta kora utáni időre teszik.

- A következő érv keresztény részről általában a messiási próféciák beteljesedése szokott lenni. Az evangélisták ugyanis bizonyos ószövetségi szakaszokat messiási jövendölésként szoktak értelmezni. Ezekkel azonban van egy gond: ha a Tanak (Ószövetség) eredeti szövegkörnyezetében nézzük, akkor némelyikről kiderül, hogy nem is a messiási korról szólnak, csupán kiragadtak bizonyos mondatokat a szövegből, és Jézus életéhez illesztették.

- A harmadik amihez hozzászólnék, amire a 27%-os válaszoló hivatkozik: az a Dániel könyve. Ezzel két gond van. Először is, a könyv késői keletkezésű, valószínűleg a hellenista korban keletkezett, ráadásul nem is jóskönyv, hanem apokalipszis, így a benne szereplő látomások inkább szépirodalmi feljegyzések. Másodszor: van valami egyértelmű bizonyíték arra, hogy a zsidók egyáltalán "számolták" a Messiás megjelenését Dániel könyve alapján? A 9. fejezetet a zsidó írásmagyarázat egyébként a hellenista korra vonatkoztatja.


Dante

2016. júl. 29. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 anonim ***** válasza:
77%

"Pl, megelőzve a tudomány mai állását, beszél olyan dolgokról, amit csak az élet létrehozója tudhatott."


->Ez sem igaz. Egyrészt a Biblia bizonyos helyeken ellentmond a tudománynak. Másrészt ha van is a Bibliában olyasvalami, ami összeegyeztethető a tudománnyal, akkor az két okból kifolyólag sem bizonyíték a hitelessége mellett.


1. Más népek, is tettek tudományos felfedezéseket. A görögök például véleményem szerint okosabb nép volt, mint a zsidó nép. Vajon ők hogyan tettek szert a felfedezéseikre? Valamelyik istentől kapták a tudást, mondjuk Zeusztól? Ugyan dehogy. Az ember gondolkodó lény, sok mindenre rájöhet, ha gondolkodik. Innentől fogva nem kell feltételezni azt, hogy a zsidók a felfedezéseiket Istentől hallották.


2. Az Ószövetséget jóval később írták, mint ahogyan azt átlagos hívek hiszik. Tehát ha bele is írtak valamilyen tudományos felfedezést az csak azért lehetett, mert már hallottak róla, vagy a másik esetben az 1. pont lép érvénybe, miszerint gondolkodtak. Az ókorban ugyanis nem tettek semmi olyan felfedezést, amiről azt kellene gondolnunk, hogy valamilyen transzcendens beavatkozás által kapták.


Dante

2016. júl. 29. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!