Elèg az ha valaki magában olvasgatja a Bibliát?
Pál apostol úgy fogalmaz, a betű öl, a szellem az, mi megelevenít.
Sok embert ismerek, aki olvasgatta a Bibliát, de egyáltalán nem "jött át" neki az, ami egy (valamilyen) keresztény közösségbe járó hívő embernek igen. Miért? Mert a Biblia szövege önmagában csak egy szöveg. Élővé és hatóvá akkor válik, ha Isten Szelleme megeleveníti. Ez pedig leginkább akkor tud megtörténni, ha egy Szent Szellem kegyelmi ajándékával rendelkező prédikátortól a prédikált igét hallgatod és nem csak magadnak olvasod. Miért? Ismét Pál adja meg a választ: mert a hit hallásból van, a hallás pedig Isten Igéje által. Ez az alapja annak, hogy sokan (és ezzel egyetértek) nagyon hangsúlyozzák a prédikált ige hallgatásának fontosságát. Emlékezz arra, hogy az apostolok, akiket Jézus kiválasztott, művelt, az Írásokat nagyon alaposan ismerő emberek voltak, mégis az Írás lényegét, a törvény szellemét csak akkor értették meg, amikor Jézus beszédei és tettei megelevenítették számukra. Ha kérdeztek tőle valamit, Jézus sokszor visszakérdezett: hogy van megírva, mint olvasod? És meg is tudták válaszolni. Tehát a kérdezők ismerték az írott igét, mégsem tudták alkalmazni, mert nem elevenedett meg számukra. Ezért adta Isten a Szent Szellem által a szolgálati ajándékokat, és a kegyelmi ajándékok között az apostoli, prófétai, pásztori és tanítói ajándékokat, mert ezeknek fontos szerepe van a hívő életben és a hitben járásban való megmaradásban.
# 11
"Ez pedig leginkább akkor tud megtörténni, ha egy Szent Szellem kegyelmi ajándékával rendelkező prédikátortól a prédikált igét hallgatod és nem csak magadnak olvasod."
Alapjában igaz, de azért ezzel óvatosan kell bánni. Olyanféle prédikációk, amiket manapság tapasztalunk egyes protestáns kisegyházaknál egyáltalán nem voltak az ókeresztény korban.
Eleinte az Evangéliumból olvastak fel, és a prédikáció pedig az apostoli levelek felolvasása volt. Az apostoli levelek nagy részét ebből a célból is írták.
Aztán később már bejött a képbe az is, hogy pluszban is mondtak egy prédikációt az adott szentírási szakaszhoz vagy az adott ünnepnaphoz kapcsolódóan. Azonban ezeket sem rögtönözték, hanem gondosan megszerkesztették, megfogalmazták, sok esetben le is írták. Számos egyházatyának maradtak fent az írásban rögzített homíliái.
Az is fontos tanulság, hogy ezek a prédikációk rövidek, tömörek, lényegre törőek, egyáltalán nem hosszúak, felolvasva mindössze néhány percesek. A két-három, sőt, ötórás istentiszteleteket a hívek aktív, közösen énekelt imádsága tette ki, nem pedig egy hosszú prédikáció passzív meghallgatása.
#10!
Ebnen az esetben a kritériumnak a Biblia sem felel meg, ugyanis az evangéliumok is tartalmaznak olyan utalásokat, amelyek ószövetségi könyvekre mutatnak vissza. Ezeket nyilván nem az evangelisták írták oda, tehát valakik már beletették az egyéni értelmezést.
Másrészt magam még nem hallottam olyan összejövetelről, ahol a felolvasást néma csend követte volna. Minden alkalommal kommentál a felolvasó, tehát itt is megjelenik az egyéni értelmezés.
Pedig az evangéliumok szerzői nem kommentálták sem az evangéliumokat sem a leveleiket.
A legjobb megoldás az lenne, ha maga a szerző segítene az értelmezésben és nem különféle egyéni látásmód lenne ráerőszakolva az emberre. Ahogy nálatok tanú.
Elkeserítő, hogy az ember szava többet ér Istenénél és pont őt magát nem kérdezik meg. És azt tanítják, hogy nem kell, mert nem is fog válaszolni.
# Pietrosol
Látom nagyon a kályhánál kell kezdeni, mert nem vagy teljesen képben, a kereszténység kinyilatkoztatással kapcsolatos tanításáról. (Hittan, alsó tagozat.)
A kinyilatkoztatás az ószövetségi időkben fokozatosan, több apró részletben történt. Ez teljesítette be Jézus Krisztus. Az Ószövetséget nem önállóan értelmezzük (az egy másik vallás amelyik ezt teszi) hanem szigorúan az újszövetségi krisztusi tanítás értelmezésében. Ezt az újszövetségi krisztusi tanítást az apostolok változatlan formában adják tovább, az apostoli folytonosság révén a mai napig.
A keresztény teológia (mármint az eredeti keresztény teológia) semmit nem változott Pál apostol és János evangelista óta, csak a szóhasználata csiszolódott, elsősorban a 4. század körül.
Lehet, hogy számodra ez teljesen elképzelhetetlen, de nagyon szépen kérlek, hidd már el, hogy vannak összességében több száz millió hívőt számláló egyházak, melyek a Péter-levének eleget téve nem engedik meg az egyéni értelmezést. Az ő kétezer éves létezésüket azért csak nem tagadhatod le :)
Egyetlen legitim egyéni értelmezés van, Jézus Krisztus egyéni értelmezése, melyet az apostolok tanításából ismerünk. Az összes többi, ettől eltérő értelmezés helytelen értelmezés.
"Másrészt magam még nem hallottam olyan összejövetelről, ahol a felolvasást néma csend követte volna. Minden alkalommal kommentál a felolvasó, tehát itt is megjelenik az egyéni értelmezés."
Pedig van ilyen. Katolikusoknál például hétköznapi miséken általában nem szokott prédikálni a pap, ortodoxoknál vasárnap sem mindig. Ezek szerint ezek a kereszténységgel kapcsolatos alapvető élmények te életedből eddig kimaradtak :)
De olvasd el a fentebbi 12. sz. válaszomat, pont erről szól.
Nem bántásból mondom, de nem egészen értem, hogy ha ennyire nem vagy képben a kereszténységgel kapcsolatban, akkor miért tartod fontosnak, hogy vallási kérdéseket válaszolj meg. ;)
#15!
Az evangéliumok írói maguk írták bele az evangéliumokba az ószövetségi utalásokat vagy azokat valaki mások írták hozzá?
Magad is tudod, hogy azokat nem az evangelisták írták, így egyéni értelmezések kerültek az evangéliumokba.
Ezzel a Biblia nem felel meg Péter követelményének. Mindazonáltal tiaztelt szakértő úr/hölgy, nyilván tudod, hogy a septuaginta fordítási hibáiért és torzulásaiért már a korabeli zsidóság is verte a huppot. Így azon diskurálni, hogy egy rossz fordítású könyvet ki miképp értelmez, teljesen okafogyott.
Egyébként értem, hogy könyvisten híveit ez sérti, de ez meg mellékes, mint az is, hogy szimpatikus-e a válaszom vagy sem.
Mindazonáltal azért válszolok, mert a kereszténység életrend és nem tehetek róla, hogy a vallás rátette a kezét. Arról sem, hogy azt gondolod, hogy, ha bemagolsz néhány teológus mentális diétájából származó ostoba lózungot, azzal nagyobb jogosultságot szerzel a válaszadásra.
Szia
Szerinted "magába olvasgat"-ásról beszél Jézus a Máté 28:19-20-ban?
Hiába a nagy vita. A lényeget így is, úgy is kilehet belőle tisztán olvasni!
Másrészt pedig a Biblia ezt is írja:
1János 2:26
"Ezt azokról írtam nektek, akik megtévesztenek titeket, 27 de bennetek megmarad a megkenetés olaja, amelyet tőle kaptatok, ezért nincs szükségetek arra, hogy valaki tanítson titeket; hanem amint a megkenetés olaja, amely igaz és nem hazugság, megtanít titeket mindenre, és amint meg is tanított titeket, úgy maradjatok meg őbenne!"
2Timóteus 3:16, 17
"A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a kiigazításra, az igazságosságban való fegyelmezésre, hogy az Isten embere teljesen alkalmas, minden jó cselekedetre hiánytalanul felkészített legyen."
János 14:26 "De a segítő, a szent szellem, melyet az Atya küld majd az én nevemben, az mindenre megtanít titeket, és eszetekbe juttatja mindazt, amit mondtam nektek."
Én visszakérdeznék: Hogyan tudod megtenni azt, hogy Istenre hallgass, és ne emberre? Mert mi van akkor, ha minden ember hazug?
„De mikor az Istennek tetszett, ki elválasztott engem az én anyám méhétől fogva és elhívott az ő kegyelme által,
Hogy kijelentse az ő Fiát én bennem, hogy hirdessem őt a pogányok között: azonnal nem tanácskoztam testtel és vérrel…”
A Biblia nem egy szokványos könyv, a Teremtőnk tanácsait találjuk benne (2Timóteusz 3:16). Az üzenete jelentős mértékben befolyásolhatja az életünket. A Biblia kijelenti: „Isten szava élő, és erőt fejt ki” (Héberek 4:12). Kétféleképpen is képes jobbá tenni az életünket: útmutatást ad, hogyan éljünk, és segít, hogy megismerjük Istent és az ígéreteit (1Timóteusz 4:8; Jakab 4:8).
Való igaz, hogy sokan rengeteget tanulnak abból, hogy egymagukban olvassák a Bibliát. Igen dicséretes, ha ezt azért teszik, hogy megismerjék az igazságot Istenről és a szándékairól (Csel 17:11). De legyünk őszinték, felfogjuk-e teljesen mindennek a jelentőségét segítség nélkül? A Máté 28:19, 20-ban igen érdekes megállapításra mutat : 19 Menjetek hát, és tegyetek tanítvánnyá minden nemzetből való embereket, kereszteljétek meg őket az Atyának, a Fiúnak és a szent szellemnek a nevében, 20 és tanítsátok meg őket arra, hogy megtartsák mindazt, amit parancsoltam nektek. Én pedig veletek leszek mindennap a világrendszer befejezéséig.”
Ebből megtudjuk, hogy Krisztus embereket használ fel arra, hogy segítsen másoknak megérteni, mit jelent igazi kereszténynek lenni. Ezzel összhangban ajánlják fel Jehova Tanúi azt, hogy az otthonukban felkeresik az embereket hetente úgy egy óra hosszára, ingyen egy bibliai beszélgetésre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!