Akkor próbáljuk a másik oldaláról megfogni a dolgot.
Ha az van, amit állítasz, akkor a filozófia jelenleg robbanásszerűen elkezdett fejlődni.
Kérlek, mutasd be az elmúlt 10 év legfontosabb filozófiai felfedezéseit!
"A tudomány egy kőműves, aki állandóan falat épít, a filozófia pedig az, aki megmondja neki, hogy miért teszi ezt."
Kicsit azért más a helyzet.
A tudomány mondja meg azt is, hogy milyen házat tudunk építeni, milyen okból, hogyan, hova, milyen anyagokból, és ez milyen célra felel meg.
Azt is, hogy a jövőben ez előreláthatólag hogyan fog alakulni, tehát hogyan fejleszthető, hogyan érdemes fejleszteni.
Egyetlen dolgot nem mond meg a tudomány: azt, hogy ezzel mi a távlati célunk.
EZ az egyetlen dolog, amiről TALÁN a filozófia tud mondani valamit.
"Ha az van, amit állítasz, akkor a filozófia jelenleg robbanásszerűen elkezdett fejlődni." Miért beszélsz jelenlegről? Lehet, hogy csak nem emlékszem rá, de szerintem nem írtam olyat, hogy most elkezdődött az új korszak, vagy épp elkezdődőben van. Tudtommal a filozófia most nem fejlődik jobban, mint eddig, bár az is tény, hogy nem értek hozzá, nem követem.
Ezzel kapcsolatban nem tudok neked információval szolgálni, bár arra sem emlékszem, hogy írtam-e a korszakváltás következő időpontjáról vagy csak annyit mondtam, hogy majd.
Jelek maximum annyiban vannak, hogy a tudomány kezd mérhetetlenül absztrakttá válni, ahol még sokszor a tudósok se értik egymást, ezért kelleni fog a későbbiekben valamilyen körülíró nyelvezet, ami a "hülyéknek" is értelmezhetővé teszi az új felfedezéseket. Egy másik indok, hogy egyszer minden korszaknak vége szakad, szóval ha a vallás dominanciájának vége lett, akkor a tudomány is járhat így, ennek pedig egyetlen valamennyire is értelmes alternatívája jelenleg a filozófia. Egy harmadik érv, hogy a görögök az mondták. Nem feltétlenül van igazuk, ők is emberek voltak, de ha az ő gondolati egyenesükön haladunk végig, akkor logikailag értelmes, hogy a második értelmezési kísérlet után a harmadik jön. Mivel már egy lement, egy pedig most van, így feltételezhető a görögök nem tévedése. Ez azt jelenti, hogy a harmadik korszak a filozófia, mint azt megjósolták. A negyedik érv pedig maga az ember. Az ember hite ingatag és ha azt látja, hogy a tudomány már olyan, mint valami félresikerült genetikai szörnyszülött, ami beeszi magát a legkisebb résekbe is, anélkül, hogy érteni tudnánk a miértjét, elkezd negatívan reagálni. Az emberi természet lényege, hogy kíváncsi és kételkedő, nem fogad el olyat, amit nem tart jónak. Márpedig ha valami érthetetlen, akkor az nem jó. A tudomány vagy fejlődik és érthető nyelvezetet fejleszt ki, vagy alá rendeli magát egy érthető nyelvezetnek.
Ez persze mind feltételezés.
"ha azt látja, hogy a tudomány már olyan, mint valami félresikerült genetikai szörnyszülött, ami beeszi magát a legkisebb résekbe is, anélkül, hogy érteni tudnánk a miértjét, elkezd negatívan reagálni"
Ez igaz.
Ennek viszont a hatása akkor nem további fejlődés lesz, hanem hanyatlás. A filozófián kívül a jelölt az ezoterika és a vallások.
Onnan kezdve pedig egyenes és nagyon gyors az út lefelé.
Nincs előírva az emberiség töretlen fejlődése - de még a fennmaradása sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!