Szerintetek létezik isten? És miért gondoljátok így?
kedves 7.
igen jól látod a helyzetet...ha valami bizonyítást nyer akkor elfogadjuk mint valóság....addig csak egy állítás marad
"Thalesz előtt a derékszögű háromszög nem volt körbe írható, csak azóta, amióta Thalesz ezt megfogalmazta? Vagy hogy is van ez?"
- Jó példa: annyira létezik a valóságban tökéletes kör és derékszögű háromszög, mint amennyire Isten.
Létezik, Jézus Krisztus tanúságot tett az Atya létezéséről, Aki Őt küldte.
Miért hiteles a Biblia, miért Isten által ihletett?
Ez egy teljesen logikus kérdés a nem hívők részéről, így nem árt elgondolkodnunk, hogy miért is hiszünk a Biblia ihletettségében. Számomra a Bibliát Jézus Krisztus SZEMÉLYE és eljövetele hitelesíti. Jézus Istentől küldöttségét három dologgal támasztotta alá.
1) magasrendű erkölcsi tanító volt, kiemelkedik közülük (a szeretetet állította legfőbb értéknek)
2) csodákat tett: feltámasztott halottakat, bénát lábra állított, születésétől vak szemét megnyitotta, további reménytelen betegségeket gyógyított, kenyeret szaporított, vízen járt, feltámadt(!)
3) ószövetségi próféciákat teljesített be
Továbbá ezt mondta:
Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, hanemha én általam.
Jn 14,6
Természetesen logikus annak utánaolvasni, megvizsgálni hiteles-e az Újszövetség, mely beszámol ezekről.
Amennyiben az Újszövetségben foglaltak igazak, Jézustól „visszafejtve” az Ószövetség is hitelesítődik. Jézus nem tagadta meg az ószövetségi Írásokat, önmagát a bennük szereplő próféciák beteljesítőjének tartotta, idézett is az Írásokból.
Isten és Jézus létét nem matematikailag lehet “bizonyítani”, hanem történelmi, jogi bizonyítással.
Jogi, történelmi bizonyosság azt jelenti, hogy elfogadjuk az evangéliumokat és az apostolok írásait hiteles forrásként, mert ésszerű kétely nem szól ellenük – ha utána olvasunk a kora kereszténység történetének, az újsz. írások fennmaradt szövegtanúinak (kódexek, papirusztöredékek, lekcionáriumok, korai fordítások, korai egyházatyák idézetei) a kánon kialakulásnak és a szövegmegőrződésnek, nem keresztény kortársak tanúságtételéről, hogy Jézus élt (vannak, akik azt is kétségbe vonják, hogy Jézus élt!) :).
Idézet Josh McDowell: Válaszok a keresztyén hitet vizsgáló nehéz kérdésekre c. könyvéből:
Bizonyítható-e a kereszténység igazsága?
„Ha az igazságról, különösen a vallás igazságáról esik szó, gyakran megkérdezik: „Be tudod bizonyítani, hogy a kereszténység tanítása igaz?” Általában azonban így fogalmazzák meg a kérdést: „Állíthatod-e száz százalékos biztonsággal, hogy a kereszténység tanítása igaz?”
Az első kérdésre ez a válasz: „Igen, be lehet bizonyítani, hogy a kereszténység tanítása igaz.” Ez természetesen nem jelenti azt, hogy mindenki elfogadja a bizonyítékot, akármilyen szilárd bizonyíték is az. A második kérdésre azonban az a válasz, hogy „nem, száz százalékos biztonsággal nem”.
Egyesek úgy érzik, hogy ez a „nem” őket igazolja. A baj csak az, hogy félreértik a bizonyíték természetét. Nem a tökéletes vagy abszolút bizonyosság jelenti a megoldást, ahogyan egyesek hiszik, hanem az a bizonyíték, amely az emberek közös véleménye szerint bizonyosságot ad, vagy ésszerű kétely nélkül elfogadható.
A történelem folyamán ezt tekintették a bizonyítás mércéjének a bíróságokon. Ha a bíró döntésre szólítja fel az esküdteket, akkor nem a bizonyosság, hanem a valószínűség alapján kell dönteniük, ami a feltárt bizonyítékokra épül, nem pedig a bűntény végignézésének bizonyosságára. Ha az esküdtek csak száz százalékos bizonyosság esetén döntenének, akkor sohasem hoznának ítéletet.”
Lásd még Ruff Tibor: Az evangéliumok történelmi hitelessége
utolsó bekezdés
Ószövetségi jövendölések Jézus Krisztusról és beteljesülésük
Mikeás
„5,2 De te, Efratának Bethleheme, bár kicsiny vagy a Júda ezrei között: belőled származik nékem, a ki uralkodó az Izráelen; a kinek származása eleitől fogva, öröktől fogva van.”
Ésaiás
53,1 Ki hitt a mi tanításunknak, és az Úr karja kinek jelentetett meg?
53,2 Felnőtt, mint egy vesszőszál Ő előtte, és mint gyökér a száraz földből, nem volt néki alakja és ékessége, és néztünk reá, de nem vala ábrázata kivánatos!
53,3 Útált és az emberektől elhagyott volt, fájdalmak férfia és betegség ismerője! mint a ki elől orczánkat elrejtjük, útált volt; és nem gondoltunk vele.
53,4 Pedig betegséginket ő viselte, és fájdalmainkat hordozá, és mi azt hittük, hogy ostoroztatik, verettetik és kínoztatik Istentől!
53,5 És ő megsebesíttetett bűneinkért, megrontatott a mi vétkeinkért, békességünknek büntetése rajta van, és az ő sebeivel gyógyulánk meg.
53,6 Mindnyájan, mint juhok eltévelyedtünk, kiki az ő útára tértünk; de az Úr mindnyájunk vétkét ő reá veté.
53,7 Kínoztatott, pedig alázatos volt, és száját nem nyitotta meg, mint bárány, mely mészárszékre vitetik, és mint juh, mely megnémul az őt nyírők előtt; és száját nem nyitotta meg!
53,8 A fogságból és ítéletből ragadtatott el, és kortársainál ki gondolt arra, hogy kivágatott az élők földéből, hogy népem bűnéért lőn rajta vereség?!
53,9 És a gonoszok közt adtak sírt néki, és a gazdagok mellé jutott kínos halál után: pedig nem cselekedett hamisságot, és álnokság sem találtatott szájában.
53,10 És az Úr akarta őt megrontani betegség által; hogyha önlelkét áldozatul adja, magot lát, és napjait meghosszabbítja, és az Úr akarata az ő keze által jó szerencsés lesz.
53,11 Mert lelke szenvedése folytán látni fog, és megelégszik, ismeretével igaz szolgám sokakat megigazít, és vétkeiket ő viseli.
53,12 Azért részt osztok néki a nagyokkal, és zsákmányt a hatalmasokkal oszt, mivelhogy életét halálra adta, és a bűnösök közé számláltatott; pedig ő sokak bűnét hordozá, és a bűnösökért imádkozott!
Jeremiás
31,31 Ímé, eljőnek a napok, azt mondja az Úr; és új szövetséget kötök az Izráel házával és a Júda házával.
31,32 Nem ama szövetség szerint, a melyet az ő atyáikkal kötöttem az napon, a melyen kézen fogtam őket, hogy kihozzam őket Égyiptom földéből, de a kik megrontották az én szövetségemet, noha én férjök maradtam, azt mondja az Úr.
31,33 Hanem ez lesz a szövetség, a melyet e napok után az Izráel házával kötök, azt mondja az Úr: Törvényemet az ő belsejökbe helyezem, és az ő szívökbe írom be, és Istenökké leszek, ők pedig népemmé lesznek.
31,34 És nem tanítja többé senki az ő felebarátját, és senki az ő atyjafiát, mondván: Ismerjétek meg az Urat, mert ők mindnyájan megismernek engem, kicsinytől fogva nagyig, azt mondja az Úr, mert megbocsátom az ő bűneiket, és vétkeikről többé meg nem emlékezem.
Zsoltárok
2,7 Törvényül hirdetem: Az Úr mondá nékem: Én fiamvagy te; én ma nemzettelek téged.
2,8 Kérjed tőlem és odaadom néked a pogányokat örökségül, és birtokodul a föld határait.
2,9 Összetöröd őket vasvesszővel: széjjelzúzod őket, mint cserépedényt.
2,10 Azért, királyok, legyetek eszesek, és okuljatok földnek bírái!
2,11 Szolgáljátok az Urat félelemmel, és örüljetek reszketéssel.
2,12 Csókoljátok a Fiút, hogy meg ne haragudjék és el ne veszszetek az úton, mert hamar felgerjed az ő haragja. Boldogok mindazok, a kik ő benne bíznak!
További irodalom
Jézus fellépésének és halálának idejéről (Dániel 9,24-27 alapján)
Ószövetségi jövendölések Jézus Krisztusról és beteljesülésük (a teljesség igénye nélkül)
Ruff Tibor: A Messiás kód
A bennünket körülvevő világ és a keresztény világkép összevetése
Isten létére a világ megfigyeléséből lehet következtetni, melyben bonyolult rendszerek vannak. E bonyolult és összehangolt rendszereket egy magasrendű intelligencia hozta létre. Legalábbis igen valószínű, hogy nem az egyszerű részecskék és sejtek intelligenciájának, önszerveződésének köszönhető, ami a világban kialakult. A fejlett élőszervezetek kialakulása ellentmond, sőt ellentétben áll az entrópia elvével, mely szerint önként végbemenő folyamatok mindig a rendezetlenség növekedése irányába mennek végbe.
Az Alkotó, amellett, hogy intelligens tervező, van szépérzéke, ezt is a természeti világ (tengerek, hegyvidék, stb.) megfigyeléséből vonhatjuk le.
Érdemes megnézni alábbi videóból, pl. 30:55-34:53 rész, a DNS-ről:
God of Wonders
http://www.youtube.com/watch?v=vvVt4lDSPeY
A DNS lényegében egy kódszerkezet. Ahogy a videóban elhangzik, az információtudomány alaptétele, hogy kódolt információ mindig valamilyen intelligenciára, szellemre vezethető vissza. Tehát a teremtettségben, Istenben való hit nem alaptalan, nem logikátlan - mint az ateisták lenézőn gondolják.
Ez a kódszerkezet - mely négyféle bázist tartalmaz (adenin, guanin, timin, citozin azaz AGTC) váltakozik, ez látható a linkelt videó 32:09 képkockáján - felelős az öröklődési információk sejtről sejtre való tovább örökítése mellett, például a szervezetet felépítő és működtető különféle fehérjék szintéziséért.
A gén DNS részlet, mely adott fehérje bioszintéziséhez szükséges információkat tartalmazza. A fehérjék aminosav egységekből épülnek fel, melyekből 22 féle van. A génekben a bázisok 3 tagú tripleteket alkotnak, melyek egy-egy aminosav beépülését kódolják.
Róm.
„1,18 Mert nyilván van az Istennek haragja mennyből, az embereknek minden hitetlensége és hamissága ellen, kik az igazságot hamissággal feltartóztatják.
1,19 Mert a mi az Isten felől tudható nyilván van ő bennök; mert az Isten megjelentette nékik:
1,20 Mert a mi Istenben láthatatlan, tudniillik az ő örökké való hatalma és istensége, a világ teremtésétől fogva az Ő ALKOTÁSAIBÓL megértetvén megláttatik; úgy, hogy ők menthetetlenek.
Néhány idézet:
Flirmans Karl mikrobiológus, Indiana Egyetem:
„A modern biológia bebizonyította, hogy a sejtek evolúciós úton nem keletkezhettek, és a teremtésről beszélnek.”
Bloom Harold, ismert evolucionista:
„Még a légkisebb fehérjének is spontán keletkezése abszolút lehetetlen.”
Hart Michael matematikus, csillagász:
„A legegyszerűbb ismert szervezet, mely képes önálló létezésre, körülbelül 100 gént tartalmaz. Annak a valószínűsége, hogy egy konkrét gén százból (10 milliárd év alatt) spontán módon keletkezzen: 1 a 2100. De annak a valószínűsége, hogy egy időben ugyanott 100 gén keletkezzen, lényegesen kisebb.”
Tudós idézetek forrása [link]
„Amennyiben az Újszövetségben foglaltak igazak”…
Az Újszövetség hitelességéről
Az Újszövetség ihletettségét egyrészt a benne foglalt tanítások magas szellemisége önmagában bizonyítja (ehhez ismerni kell más gondolkodásmódokat, vallásokat is, hogy az embernek legyen mihez viszonyítani),
másrészt Jézus - a népi mitológiák isteneivel, hőseivel szemben - történelmi személy volt, nem keresztény kortársak is beszámolnak róla.
Az Újszövetségi könyvek szerzői saját közvetlen tanítványai, kortársai:
Máté, Márk (Péter tolmácsa), Lukács (Pál munkatársa), János, Pál, Jakab (az Úr testvére), Péter, Júdás (Jakab testvére); Zsid szerzője (Pál vagy valamelyik tanítványa)
Jézus halála és feltámadása után nagy sebességgel terjedt a kereszténység és jöttek létre keresztény közösségek, melyek alapítói szintén Jézus közvetlen tanítványai, kortársai voltak.
Azt a kritikát szokták felhozni az újszövetségi kánon ellen, hogy önkényesen válogatták össze a könyveket a 4. században (!), Konstantin idején. További kritika szokott lenni, hogy az egyházi hatalom később meghamisította a szöveget.
Ez egy felületes kritika, hiszen utánaolvashatunk a kánon kialakulásának és kritériumainak, illetve a szöveg megőrződésének.
A kánonba került írások mindegyikének szerzője apostol vagy annak közvetlen munkatársa (ld. fentebb). Kr. u. 50-100 között keletkeztek, legkésőbbiek János írásai. További kritérium, hogy ezen írásokat az őskeresztény közösségek ismerték, elfogadták, gyülekezetben felolvasták őket. Hogy melyek voltak ezek, azokat a korai egyházvezetők írásaiból ismerhetjük (Kelemen, Iréneusz, stb.). Péter levelében utal Pál leveleire s személyére, hogy elismeri őt és írásait mint ihletett műveket, ezzel igazolt Pál apostolsága, akinek a damaszkuszi úton jelent meg a feltámadott Jézus.
A korai egyháznak évszázadokig nem volt hatalma, sőt voltak uralkodók, melyek idején üldözték a keresztényeket. Se hatalmuk, se okuk nem volt az egyház vezetőinek, hogy megváltoztassák, meghamisítsák a kereszténység tanításait.
A Bibliában szereplő evangéliumok, apostoli levelek mondanivalója egységes.
Az ún. gnosztikus apokrif írások ezzel szemben 2-3. századi keletkezésűek. Amennyiben egy írás mondanivalója nem egyező, sőt gyökeresen mást állít lényegi hit kérdésekről - például evangélium, Jézus istensége, feltámadása, stb. - mint az apostoli szerzőségű, legkorábbi keresztény nemzedékek körében vitán felül elfogadott levelek és evangéliumok, nem kerülhetett a kánonba. Ezek az ún. apokrif írások, melyek között műfajukat tekintve szintén található evangélium, levél, apokalipszis, stb.
Részletesebben a témáról alábbi 2 előadást ajánlom kiemelten:
1) Hogyan lett könyvvé az Újszövetség?
Dia: [link]
Hanganyag: [link]
2) Manipulálta-e az Egyház Jézus üzenetét?
Dia: [link]
Hanganyag: [link]
Az Újszövetség szövegének bizonyságtevői a következők:
• majuszkula kódexek,
• minuszkula kódexek,
• papiruszok,
• lekcionáriumok,
• korai fordítások,
• az egyházatyák idézetei.
Ezekről részletesen pl. a Bevezetés a Biblia tanulmányozásához (Bibliaiskolák Közössége, Budapest, 1993), ill. Így keletkezett a Biblia (Evangéliumi Kiadó) c. könyvekben olvashatunk!
A fentebb felsorolt forrás típusok közül a legutolsóval kapcsolatban:
A korai egyházatyák tanúságtétele
Az utolsó csoport a tanúságtevőknél az egyházatyák, akik idézték ezeket a könyveket. McDowell: Bizonyítékok a keresztény hit mellett c. könyvében leírja, hogy Sir David Dalrymple-t valaki megkérdezte, hogy vajon össze lehetne-e állítani újra az Újszövetséget, ha a 3. sz. végére minden kézirat megsemmisült volna. Érdekesnek találta a kérdést, és utána járt:
„Nézd azokat a könyveket. Emlékszel az Újszövetséggel és az egyházatyákkal kapcsolatos
kérdésedre? Ez a kérdés fölkeltette a kíváncsiságomat, és mivel birtokomban van a II. és III.
századi egyházatyák összes fennmaradt műve, kutatni kezdtem, s mostanra tizenegy vers
kivételével megtaláltam az egész Újszövetséget.”
Forrás: Jézus és a holt-tengeri tekercsek (Brátán János, előadásjegyzet, pdf)
Ajánlott irodalom:
Vanyó László: Az ókeresztény egyház és irodalma
Henry Chadwick: A korai egyház
Vankó-Reisinger: Bevezetés a Biblia tanulmányozásához
Így keletkezett a Biblia (Evangéliumi Kiadó, 1995)
Ruff Tibor: Az evangéliumok történelmi hitelessége
"Boldogok, akiknek a szívük tiszta, mert ők meglátják az Istent."
Jer.
És kerestek engem és megtaláltok, mert teljes szívetekbõl kerestek engem.
Jézus:
“Kérjetek és adatik néktek; keressetek és találtok; zörgessetek és megnyittatik néktek. Mert a ki kér, mind kap; és a ki keres, talál; és a zörgetőnek megnyittatik.”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!