Mitől Egyház az Egyház?
Csak az az Egyház lehet Egyház ahol van apostoli jogfolytonosság és felszentelt papság?
A protestánsok? Mi a különbség pap és lelkész között?
Ki határozta ezt így meg?
Kiket zárnak így ki, mely "egyházak",felekezetek nem minősülnek Egyháznak az Egyházak szerint?
Szia!
Az egyház görögül "ἐκκλησία" a kihívottak közössége. A Biblia szerint ez egy láthatatlan közösség, melyet olyan emberek alkotnak, akik Krisztust követik. Az Újszövetségben mindenki pap (1Pt 2,9), nem kell hozzá látható felszentelés, sem jogfolytonosság.
A protestáns lelkészekre értelemszerűen nem vonatkoznak azok a szigorú szabályok, melyeket a római katolikus egyház elvár a papjaitól. Házasodhatnak, élhetnek rendes családi életet.
Én azt gondolom teljesen mindegy, hogy az egyházak mit mondanak egymásra. Az számít Isten mit mond rólunk. Egyetlen egyházhoz tartozás sem üdvözít, minden ember maga fog személyesen megállni az Isten ítélőszéke előtt. A különböző felekezetű emberek pedig a gyümölcseik alapján lesznek megítélve itt is, és a túlvilágon is.
Üdv. Péter
2#
Persze!
Ezt Ő mondta,vagy honnan veszed?Mert a Bibliában nincs benne!
Aki nem katolikus az elkárhozik???
Üdv.
Ezt a kérdést meg lehet közelíteni többféle szempontból is.
Az ókorban nagy hangsúly volt az apostoli jogfolytonosságon, hiszen az eretnekek már akkor is a Szentírás egyéni értelmezésével bohóckodtak. Erre volt a keresztények válasza az, hogy az Egyház ott van, amely vissza tudja magát vezetni az apostolokig, hiszen logikus, hogy ott van az igaz tanítás, amit az apostolok hagyományoztak.
Ma egy kissé másabb a helyzet, hiszen az Egyház megfogalmazta a niceai-konstantinápolyi hitvallást, amely a kereszténység közös hitvallása lett, ezt pedig elfogadják a katolikus az ortodox és a protestáns egyházak is. Ilyen értelemben a fent említett felekezetek teljes jogú keresztények, kivéve a szélsőséges szektákat.
Az apostoli jogfolytonosságot azonban nem lehet elvenni azoktól az Egyházaktól, akik birtokolják azt, így azok mindig is kiemeltek lesznek a többiek között, ahogy az ókorban is azok voltak.
Dante
Szervusz.
A Jézus által alapított egyház, szellemi értelmű, és nem épül utódlásra.
Jézus azt mondta, hogy mindnyájan testvérek azok akik ezen Tanítás szerint élnek.
Az tény, hogy a Teokratikus elrendezés szerint, vannak kinevezett felvigyázók, vagy pásztorok, akik Jézus tanítványainak szellemi jólétére kell hogy vigyázzanak,
Ám ez nem azt jelenti, hogy embereken uralkodjanak, vagy másokat elnyomjanak, illetve a kinevezésüket hatalomra használják fel sem a gyülekezetben sem a Világban. Mivel a Keresztény nem része ennek a világnak, ezen értelemben.
Felelősséggel és számadással tartoznak Jézusnak, mert a nyáj tagjai, Jézusé, s nem a kinevezett felvigyázóké.
S abban is, hogy Jézus gyülekezetét tisztán tartsák, minden értelemben.
Abba szó:
. sz. első századokban ezt a kifejezést a zsidó rabbik tiszteletbeli címeként kezdték használni, és a Babilóniai Talmudban is megtalálható ilyenformán (Berakhoth 16b). A zsidó szanhedrin alelnöke ekkor már viselte az ʼáv, vagyis a szanhedrin atyja címet. Később aztán a kopt, az etióp és a szír egyházak püspökeire is alkalmazták ezt a titulust, sőt, kifejezetten az alexandriai püspök címe lett, vagyis a keleti egyház ezen részének ő lett az „apukája”, azaz „pápája”. A magyar „apát” és „apátság” szó egyaránt az arámi ʼab·báʼʹ szóból ered. A latin Vulgata fordítója, Jeromos ellenezte, hogy az ő idejében a katolikus szerzetesek megszólítására használták az „apát” címet, és úgy érvelt, hogy ezzel megsértik Jézusnak a Máté 23:9-ben adott utasítását: „Ezenkívül senkit se hívjatok atyátoknak a földön, mert e g y a ti Atyátok, az égi.”
Richard C. Trench a Synonyms of the New Testament (London. 1961, 201–202. o.) c. művében
kik nem tagjai az ἐκκλησία-nak [ek·klé·sziʹa; egyház v. gyülekezet}:
akik az Istennek tetsző élettől eltávolodtak, és a gonosz tetteik miatt Isten ellenségei (1Kor 1:20, 21; 2Kor 7:10; Jak 4:4)
Ebből is jól látható, hogy egy gyülekezetben kik lehetnek Jézus megkeresztelt tanítványai, Tehát itt nincs szó sem utódlásról, sem Fizikai épületről.
Az egyház definició szerint az azonos hitelveket vallók, vallásgyakorlásukkal összefüggésben létrehozott társadalmi szervezete.
Jézus Krisztus is, mint Isten gyülekezetére (eklésszia) hivatkozott rá, az 1. Korinthoszi levélben foglalt értelmezés szerint "mindazokkal egybe, akik a mi Urunk Jézus Krisztus nevét segítségül hívják bármely helyen, a magukén és a miénken."
A "katolikus" szó eredetileg az egyetemlegességre utalt, azaz hogy mindazok Krisztus egyházának tagjai, akik Ő benne hisznek, bár a Római katolikus egyház ezt a jelzőt igyekezett kisajátítani magának.
A lelkész és a pap között nincs érdemi különbség: a protenstánsok lelkésznek hívják felszentelt papjaikat.
A többi Egyház megítélésében minden Egyház más és más. Az ökumenizmus jegyében igyekeznek a hasonlóságokra és nem a különbségekre felhívni a figyelmet, és a Magyar Egyházak Ökumenikus Tanácsának 11 tagegyháza van, és állítólag tovább 22 egyházi szervezettel működik együtt. Ezzel együtt saját szervezetükben elég "vegyesen" ítélik meg a többi egyházat, de nyilván etekintetben nincs két egyforma vallási vezető/pap/lelkész, erre vonatkozóan kőbe vésett definiciók nem nagyon vannak. Inkább a kisebb "szektákra" jellemzőek, hogy nyíltan is teljes kizárólagosságot hírdessenek.
1,
Mik azok a gyümölcsök?
Nem lehet,hogy minden felekezetnél,egyháznál vannak aki felismerhetőek a gyümölcsről és ugyanott vannak olyan is akik nem?
2,
az Egy,Szent,Katolikus és Apostoli Anyaszentegyházat- ez alatt a Római Katolikust érted?
Tudtommal nem annak az egyháznak tett le az alapjai.
Az első pár száz évben nem voltak római katolikusok.
Meg ha jól tudom az ortodox jelentése valami olyasmi,hogy az eredetihez hű,hagyományos,változatlan.
Ebből a szögből nézve...hát.. a Vatikán is újított,de ugye apostoli meg felszentelt papjai is vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!