Melyik a legkevésbé dogmatikus keresztény egyház?
Keresztényként nehéz értelmezni ezt a kérdést, mert dogma=hitigazság, márpedig mindegyik egyháznak vannak megfogalmazott hitigazságai, olyan tanok, amiket a maga részéről igaznak gondol.
A kérdés talán arra vonatkozik, hogy melyik felekezetek rugalmasabbak, melyek merevebbek?
Általában kívülről nézve sokan gondolják úgy, hogy a történelmi egyházak merevebbek, a kisegyházak pedig rugalmasabbak.
Pedig pont fordítva van, a történelmi egyházak, ahova a hívek többsége beleszületik, sokkal rugalmasabban kezelnek több kérdést is, mint azok a felekezetek, amikhez úgy térnek meg az emberek.
Népes rokonságomban van mindenféle hívő, és az ilyen-olyan gyülibe járóknak gyakorlatilag nincsen semmi életük a gyülekezeten kívül, a magánéletüket is a gyüliben élik, ott kapnak erőteljes instrukciókat még arra is, hogy kire szavazzanak. Míg a katolikus, ortodox, stb. rokonaimnak kiterjedt baráti köre van az egyházukon kívül is, van hobbijuk, kedvenc sportjuk, érdeklődési körük a valláson kívül is, stb.
ha definicio szeint veszed a "dogmát" akkor gyakorlatban mindegyik az, a protestáns egyházak hitnézetei elvben bármikor felülvizsgálhatóak, és van is erre példa, de gyakorlatban nagyon ritkán nyúlnak hozzá, ami érthető is, hiszen ezek "határozzák meg" őket
egyes neoprotestánsok szoktak azzal jönni hogy "mi nem tartozunk egyházhoz csak Istenhez" de ha tovább beszélgetsz velük hamar kiderül ,hogy azért nagyon is csak a saját egyházukat tartják kizárolagosan elfogadhatónak (és gyakran abszolut tekintélyűnek is)
ha olyan értelemben kérdezed h hol nem fognak beszólni h teszem azt kék hajad van, iszol e alkoholt stb, az meg nem egyháztól hanem gyülekezettől függ
A legkevésbé dogmatikus egyház az, ahol a hitigazságok nem alkotnak véglegesen lezárt rendszert (dogmatikát), mert a folyamatos kinyilatkoztatás tanát fogadják el. Így a szentírások gyűjteménye sem zárult le, hanem folyamatosan bővülhet, mert az egyházat élő apostolok és próféták vezetik, ahogyan az a bibliai időkben is volt többezer éven keresztül.
Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza ez a keresztény egyház.
www.lds.org
az utolsóval kapcsolatban azért itt felhoznám szempontnak hogy ők (ismertebb nevükön a mormonok) ahelyett ,hogy egy konzisztens teologiát dogloznának ki, azt állítják ,hogy a mindenkori vezetőik tévedhetetlenek ,és ha egymásnak ellentmondanak az sem baj
szerintem a káosz távol van a nyittságtól és az hogy egy egyház igyekszik érvényes és konzisztens rendszert felállítani amit akár évezredek múlva is fenntarthat még nem túlzott merevség
itt azért van egy kis ellentmondás a kritikákban azt hiszem egyszer az a baj ,hogy ragaszkodnak a hitnézeteikhez máskor meg az ha nem, mert akkor "már biztos nem őrizták meg az eredeti gondolatokat"
és már megint nincs rajtuk sapka
A mormonok nem állítják azt, hogy vezetőik tévedhetetlenek.
A próféták és apostolok is emberek, természetes, hogy tévedhetnek.
Csupán arról van szó, hogy nyitottnak kell maradnunk a Szentlélek sugalmazásaira és inspiráltan kell meghoznunk a döntéseinket az életben. Legyen szó akár a régi szentírások értelmezéséről, akár új kinyilatkoztatások elnyeréséről.
A próféta az az ember, akinek az a feladata, elhívása és szent küldetése, hogy az egész világ számára kérjen kinyilatkoztatásokat Istentől. A püspök a gyülekezetére vonatkozóan teszi ugyanezt, a családban a szülő a gyermekei kapcsán, és minden ember saját magára nézve.
Isten szól a gyermekeihez, csak meg kell hallani és hallgatni kell rá ahelyett, hogy saját bölcsességünkre támaszkodva dogmarendszereket dolgoznánk ki. A kinyilatkoztatás Isten munkája.
# HLevente
Van egy marha nagy logikai bukfenc az érvelésedben.
Azt mondod, hogy dogmákat nem lehet megfogalmazni, mert a kinyilatkoztatás folyamatos, és folyamatosan nyitottnak kell lenni rá.
De ezzel az állítással máris egy dogmát fogalmaztál meg, ami nem lehet igaz, hiszen a kinyilatkozás folyamatosan változik :)
Nem mondtam, hogy nem lehet hittételeket, hitigazságokat megfogalmazni.
Én csak azt mondom, hogy az Istenről való tudás nem lehet egy lezárt dogmatikai rendszer, mert magának Istennek mindig lehet "hozzászólása" a dolgokhoz.
Nem tilthatjuk meg Istennek, hogy bármikor elhívjon új prófétát, bármikor kinyilatkoztasson új szentírást, bármikor szóljon a népéhez. Öt nem kötik azok a dolgok amiket korábban mondott.
Ha Jézus eljön közénk másodszor is (ahogyan ígérve van), nyilván nem lesz néma, és nyilván nem a saját 2000 évvel korábbi szavait fogja ismételgetni folyton.
Amit ma az istenségről tudunk az 1%-át sem teszi ki annak, amit Isten majd megoszt velünk, ha eljön az ideje.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!