Mi a véleményetek arról, hogy Ferenc pápa döntésére nők is részt vesznek a Nagycsütörtöki lábmosás szertartásán?
A 12 apostol férfi volt!
A szertartások a hagyományokra épülnek!
Érdekes folyamatok indultak el a katolikus egyházban...
Ferenc pápa módosítja a liturgiát.
Meddig mehet el a katolikus egyház az engedelmességben?
#1.
Úgy értettem hogy a pápának való engedelmességben, ez lemaradt.
Arra gondoltam egyébként, hogy még egy-két ilyen módosítás és a teológusok majd azon fognak vitatkozni, hogy a szentmisén felajánlott kenyér átváltozik-e Krisztus testévé vagy sem.
Már a II. Vatikáni mise is sokat rontott a római rítuson!
Az eredeti római rítus tridenti mise néven található:
Eredetileg az oltár felé fordulva mondják! :)
Nem tudom, a katolikus egyházban ez mennyire számít liturgikus cselekménynek, és mennyire csak egy paraliturgikus hagyomány.
Ha csak egy gesztusértékű hagyományról van szó, akkor nem látok problémát a pápa újszerű megközelítésében.
Amennyiben viszont liturgikus cselekmény, akkor valóban problémásnak tűnik a változtatás, de nem tisztem nekem ebben állást foglalni.
Nálunk, az ortodox egyházban, a lábmosás szertartása egyértelműen liturgikus cselekménynek számít, ezért szigorú szabályai vannak. Ezek a helyi egyházakban némileg eltérnek, de a lényegük azonos. A szentségi hierarchiában a magasabban álló mossa mindig az alacsonyabb helyzetűek lábát, pátriárka a püspökökét, püspök a papokét, pap a laikusokét.
Akik lábát mossák értelemszerűen az egyház megkeresztelt, megbérmált (illetve felszentelt) férfi tagjai, akik erre lélekben külön felkészülnek böjttel, lelkiismeret-vizsgálattal, bűnbánattal. Számukra a lábmosás a lelki megtisztulás és a bűnbocsánat szertartása. Tulajdonképpen hasonló kegyelmet közvetít, mint a gyónás.
# 5
Összekevered a liturgiát a polgári demokráciával. A polgári demokrácia szól az egyenlősdiről, a liturgia pedig nem arról szól.
Tudod, még a legegyszerűbb kocsmában is van kocsmaillem, hierarchia, és tiszteletbeli rangsor a törzsvendégek között (ha nem hiszed, járjál nyugodtan utána), nos képzeld, ehhez hasonlóan a templomban is megvan mindenkinek a saját helye a rangsorban.
# 6.
Nem csak egy gesztusértékű hagyományról van szó, hanem a Nagycsütörtöki liturgia részét képezi. A szentmise része a Nagycsütörtökön a lábmosás szertartása.
A pápának nem hiszem hogy joga lenne átalakítani a liturgiát saját ízlése szerint! Pápai hatalmával élve!
amennyiben a pápa saját dogmákat is hozhat, tehát magát a hitet átalakíthatja, illetve abból bizonyos véleményeket kirekeszthet, akkor szerintem megváltoztathat szokásokat is
ha nagyon szigorúan vesszük a szentírási szakaszból nem derül ki hogy a 12 volt e ott csupán vagy más tanítványok is, hiszen más helyeken is előfrosul, hogy "a tanítványok" alatt egy valamivel tágabb kört ért a szentíró, tehát elvben nők is lehettek ott
én úgy látom ,hogy bár valóban meredek de végső soron nem érint lényegileg semmit, ugyan akkor egy fontos gesztus lehet, ahogy néha a magánéletünkben is ki kell lépni a konfortzónánkból esetleg nagyon zavarbaejtő dolgot kell tennünk egy magasabb célért, talán az egyházi életben is előfordulhat ilyesmi
A lábmosás szertartása pusztán csak egy elgondolkodtató, alázatosságra felhívó liturgikus esemény, mint mondjuk a hamvazkodás, vagyis nincs igazán nagy jelentősége, sok pap el is hagyja. Ezek a változások annyira jelentéktelen semmik, hogy nem is igazán értem, hogy akadhat ezen fenn bárki is.
Jézus lábmosós cselekedetének az alázatosság és a szolgálat a lényege nem pedig az, hogy ő ezt történetesen tizenkettő férfival tette. Én azt hiszem, hogy Jézus a nők lábát is megmosta volna, ha lett volna ott nő, s egyébként sem lehet kizárni, hogy volt is.
Ezzel egyáltalán nem azt akarom mondani, hogy mindenki hagyjon fel az eddigi hagyományával, s a pápa sem ezt mondta. Csinálja mindenki úgy, ahogy jónak látja, de akkor sem a 12 férfi a lényeg. Ez hülyeség. Éljen a pápa, éljen a lényeg!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!