Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egy keresztény hívő ember...

Egy keresztény hívő ember elfogadhatja, szeretheti, művelheti a filozófiát?

Figyelt kérdés
Kiindulva abból hogy egy átlag hívőt a hite vezérel aminek nem az értelem hanem az érzelem (irracionalitás) az alapja, és attól képtelen elvonatkoztatni akár egy kis időre is.

2015. ápr. 6. 18:49
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Aki teológiát tanul (legalábbis reformátusoknál) az is tanul filozófiát...
2015. ápr. 6. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 KZitus ***** válasza:

Szervusz


Ha ebből indulsz ki: "Kiindulva abból hogy egy átlag hívőt a hite vezérel aminek nem az értelem hanem az érzelem (irracionalitás) az alapja," - akkor igen.


De ha ebből: "A hit a remélt dolgok BIZTOSÍTÉKON alapuló várása, a nem látható valóságok NYÍKVÁNVALÓ BIZONYÍTÁSA." Zsidók 11,1 - nos akkor nem.

2015. ápr. 6. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 KZitus ***** válasza:
bocsi javítok: NYÍLVÁNVALÓ
2015. ápr. 6. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A papok képzésük során elég sok filozófiát tanulnak. A filozófia meg sokféleképp megközelítheti a racionalitást.
2015. ápr. 6. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A hit elég nagy mértékben épít a racionalitásra is, ezért tanulnak a papok/lelkészek filozófiát is, ahogyan azt többen is jelezték.

Emellett a hitnek valóban az irracionális dimenziója a hangsúlyosabb, de ez semmi esetre sem érzelmi jellegű, hanem spirituális jellegű, ami azért teljesen más kategória.


A kérdésre válaszolva, egy hívő keresztény azért pontosan tudja, hogy mely filozófiák milyen mértékben egyeztethetők össze a megélt hitével; és az is magától adja magát, hogy egy valóban megélt hit mellett milyen mértékben és milyen formában van szüksége a filozófia művelésére.

A konkrét válasz nyilván személyenként más és más lehet.

2015. ápr. 6. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Persze. Katolikus teológián pl. kötelező, és nem csak keresztény fiolóziáról van szó. Egyébként régen azt mondták, a filozófia a tológia szolgálólánya, tehát elég szoros a kapcsolat a két tudomány között.
2015. ápr. 6. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha tanultál volna filozófiát, tudnád, hogy a filozófia és a teológia a felvilágosodásig gyakorlatilag egy tudomány volt, és még ma sincs távol egymástól. Ma is minden papnak, lelkésznek, teológusnak KÖTELEZŐ filozófiát tanulnia (nem csak keresztény filozófiát), és a világi filozófia tudománya is ott kezdődik, hogy olvassunk görög és keresztény gondolkodókat. Bizony ma is minden filozófia szakos egyetemistának alapvető olvasmánya Szent Ágoston és más keresztény filozófusok-teológusok.
2015. ápr. 7. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!