Mi különbség van - nekem mint magyarnak - a lélek és a szellem között?
Tudom, hogy Károli egy kalap alá vette a szellem és a lélek kifejezést, és mindegyiket léleknek fordította.
A Biblia alapján olyan, mint szellem (tehát meghalt ember huhogó kísértete) nincs, tehát a szellem kifejezés nem ilyen tekintetben jelenik meg.
Az én fülemnek mennyivel lesz tisztább a Biblia szava, ha kijavítunk minden lélek kifejezést szellemre, ahol ez van a görög nyelvben? Mennyiben tisztul a kép, ha nem a berögzült szentlélek kifejezést használom, hanem a szentszellem kifejezést? Mi lehet az oka, hogy kategorikusan különválasszuk?
Persze értem, hogy a görögben más szavakkal fejezték ki az egyiket is és a másikat is, de ha a magyarban is különveszem, mit változtat?
érthetőbbé válik Isten üzenete, számodra is.
Egyebek mellett a lélek az fizikai, a szellem pedig nem
leegyszerűsítve ennyi:
lélek - emocionalitás, érzések, "megérzések" és hit.
szellem/elme - racionalitás, számszerűség.
sok filozófia külön kezeli a kettőt, többek közt az ősi zsidó hitvilág is. szerintük csak a lélek hallhatatlan, az elme veszendő, holott a kettő alkotja az adott individuum személyiségének összességét.
Tehát betöltekezni egy láthatatlan életet adó erővel? Ez számomra érthetetlen.
A héberben van szó az életre, miért kellene helyettesíteni az élet szót lélekre?
Ennyi lenne a különbség, hogy az egyik állatokra, emberekre vonatkozik, a másik láthatatlan erőre? Szenterő? Ne haragudj, de ha külön értelmezem, akkor is érthetetlen, ha egymás mellett értelmezem az értelmezésetek alapján, még értelmezhetetlen.
Már nem emlékszem, hogy hallottam, vagy olvastam valahol, ami teljesen egybeesik azzal amit írtál: -Károli idejében gondolkodtak így az emberek, hogy a szellem csak huhogó akármi lehet, ahogy írtad is.
Nyilván Károli nem volt lelki sérült, sem vak és látta, hogy a bibliában mind az ószövetséget, mind az újszövetséget kontrasztosan végigköveti a két szó közötti különbség. A kor egyszerűen nem engedte meg, hogy belefordítsa igazából, mert ugyanazokat a félreértéseket okozta volna, mint amit írsz. Talán mára már érettebb a világ és a szellem kifejezést nem csak huhogó akármire lehet érteni, hanem az eredeti héber, arám és görög nyelv kifejezéseit nyíltan és félreérthetetlenül lehet használni. Ha egyeseknél még mindig akad a lejátszó, akkor az igen sajnálatos. Talán nem kellene annyi huhogós filmet nézni. :)
Szellem szó azt jelenti szellem. Nincs mese Emese. :D
Embernek van szelleme és amikor a bűnbeesés megtörtént, ez a szellemi, láthatatlan részünk meghalt, vagyis a bűn miatt elválasztódott Istentől.
Jézus Krisztus megváltása eredményeképpen azok akik megtérnek és hisznek, a szellemük helyre lett állítva és újra harmónia van az ember és Isten között. A szellemünk újra él. Ezért írja a biblia, hogy átmentünk a halálból az életbe. Szellemi halálból az örök életbe.
Ez csak a hívőkre vonatkozik, akik valóságosan találkoznak az élő Istennel.
Lélek kifejezés pedig az akaratot, értelmet, érzelmet takarja.
Állatoknak is van lelkük, bár téved az, aki egybemossa az emberi és állati lelket. Nem ugyanolyan. Egyedül az ember teremtetett Isten képére és hasonlatosságára.
Mit gondoltok? Szent Szellem és Szentlélek között van különbség ...
www.gyakorikerdesek.hu › Kultúra és közösség › Vallás
2012. okt. 4. - Lelkiek, Szellem nincs náluk. Zsid 4, 12 Mert az Isten igéje él és hatékony, élesebb bármely kétélű kardnál, és elhat a léleknek és szellemnek, ...
A Bibliában a „lélek” szó a héber ne′fes és a görög pszü·khé′ szavak megfelelője. A szó bibliai használata alapján felismerhető, hogy a lélek szó egyaránt vonatkozik emberre és állatra, vagy az emberi és az állati életre
A héber rú′ach és a görög pneu′ma szónak, melyet gyakran a „szellem” szóval fordítanak, több jelentése van. Mindkettő vonatkozhat arra, ami az emberek számára láthatatlan, és arra, ami mozgásban levő erőre utaló bizonyítékkal szolgál. A héber és görög szó utalhat: 1. a szélre, 2. a földi teremtmények tevékeny életerejére, 3. az ember jelképes szívéből fakadó indítóerőre, ami arra ösztönzi, hogy bizonyos módon beszéljen és cselekedjen, 4. láthatatlan forrásból származó ihletett kijelentésekre, 5. szellemszemélyekre és 6. Isten tevékeny erejére, a szent szellemre.
A 9-es válasza precíz.
Annyival kiegészíteném, hogy a lélek (a pszükhé) mindaz amit a hétköznapi nyelvhasználatban a psziché alatt értünk. Ez az ösztönök, indulatok, érzelmek, a tudat, az elme és a tudattalan világa. Pszichéjük az állatoknak is van.
A szellem, a pneuma, latinul spiritus pedig mindaz, amit a hétköznapi nyelvben a spiritualitással hozunk összefüggésbe. Ez az a részünk, ami Istenhez köt minket, saját szellemünk a Szent Szellem/Szentlélek egy parányi részecskéje. Ezért írja Pál apostol, hogy "Nem tudjátok, hogy Isten temploma vagytok, és Isten Lelke lakik bennetek?" (1Kor 3,16) Szelleme csak az embereknek van, az állatoknak nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!