Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Káin és Ábel történetének van...

Káin és Ábel történetének van részletesebb leírása a keresztények által is használt szövegen kívül?

Figyelt kérdés
Azért kérdezem, mert Popper Péter valláspszichológiai előadásában említ egy párbeszédet Káin és Isten közt, melyben Káin valamilyen módon az Istennek "visszafelesel", hogy "Te teremtettél engem indulatosnak, aki haragjában üt, és most számonkéred rajtam a saját teremtésedet?". Nem szó szerint, csak elméletben létezik Isten és Káin közt egy beszélgetés, de a Bibliában nincs. Tudtok esetleg erről valamit?
2014. okt. 27. 15:57
 1/6 yuda ***** válasza:

Nem, nem ismerek ilyet, de jellemző keresztényekre, világiakra is, hogy olvasnak egy történetet, amely túl rövid, ám annál velősebb és a mozgató rugó keresésénél használják a képzelőerejüket. Kipótolják a hiányzó információkat.

Bizonyos mértékig nincs ezzel probléma, amíg az ember nem épít rá ideológiát.


Személyes példám, hogy az ember menyire tévedhet, szóval ezek inkább fikciók.

Olvastam Jézus egy történetét mindegy is melyik evangélium tolmácsolásában, hogy a tanítványok hajóra szálltak és Jézus egyedül maradt a parton, majd később utánuk ment. Talán van aki ismeri a történetet.

Erre én elkezdtem képzelőerőmet használni és próbáltam kitalálni, mi oka lehetett erre Jézusnak.

Végére nagyon meg voltam elégedve magammal. :D

Mielőtt becsuktam a bibliát, észrevettem, hogy van egy hivatkozás apróbetűvel egy másik evangéliumhoz. Odalapoztam és elképedve olvastam a történetet részletesebben, és nagyon nem úgy ahogy kitaláltam. :D

Tanulság amivel kezdtem: lehet fikciókat használni, képzelőerővel sincs gond, de ne építsen rá túl erősen az ember.

2014. okt. 27. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 KZitus ***** válasza:

Szervusz


A Biblia az egyetlen könyv, ahol hiteles információt olvashatsz Káin és Ábel történetéről, a többi, mint yuda is írta, cak fikció.


Nincsen addig baj, ameddig nem akarjuk a bibliai történetet(ket) átiírni. Mert ha így lenne, akkor a Bibliát korrigálnánk, azt pedig a Jelenések könyvének utolsó szavai szerint nem hagyja Isten büntetlenül. Viszont jó, ha olvasás közben föltesszük magunknak a kérdést: mit akar nekem Isten tanítani(az adott résszel)?, mit akar elmondani nekem?, mit tudhatok meg Istenről?...stb. Így sokkal érdekesebb az olvasás, és hasznosabb:-)

2014. okt. 27. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! A kérdés azért is merült fel bennem, mert példáúl a Tiz parancsolat esetében is sokkal részletesebb az eredeti héber szöveg, mint ami pld a keresztény Bibliákban van.


A katolikus és Károly Bibliában a katekizmus változatban ennyi a parancsolat, hogy: Az Úr napját szenteld meg! - Szenteld meg az ünnepnapot!


Az eredeti héber szöveg azonban az, hogy: "Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat;

De a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, [se] szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belől van;

Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, ami azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt."


Ezért kérdeztem, hogy hátha akad a Káin történetnek is egy részletesebb leírása. Ugyanis a bibliai történetből nem érthető Isten szigorának megváltozása. Azaz: az elején számon kéri Káint a testvérgyilkosságért, és a végén a Káin bélyeg védelmét teszi rá. Azaz engem az érdekel, hogy a számonkérő felszólításból, hogyan lett meggyilkolást megelőző védelem Isten részéről. Valaminek kellett történnie, és erre fel hallottam a beszélgetést Isten és Káin között.


Mégegyszer nagyon köszönöm, hogy írtatok nekem!

2014. okt. 27. 18:59
 4/6 anonim ***** válasza:
Olvass ószövetségi apokrifeket. Egyébként érdemes az ószövetségi írásokat más kultúrákban (pl: babilóniai, egyiptomi) is keresni, hiszen a héberek főleg tőlük szedték az "ihletet", bár úgy tudom, hogy Káin-Ábel történetének nincs máshol megfelelője, az zsidó szellemi termék.
2014. okt. 27. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nem tudtam, hogy vannak ószövettségi apokrifek, de majd utánanézek. Köszönöm!
2014. okt. 27. 19:39
 6/6 anonim ***** válasza:
A történelem hajnalán az ember az igazságosság Istenének a képmására lett megalkotva (1Mó 1:26; Zs 37:28; Ma 2:17), és fel lett ruházva az igazságosság tulajdonságával (Ézs 58:2; Ró 2:13–15). Jehova az első ítéletét, mellyel érvényre juttatta az igazságosságot, az első emberpárra és az Ördögöt képviselő kígyóra mondta ki. A büntetés, mely amiatt lett kiszabva, mert engedetlenek lettek Isten iránt – ami felért a világegyetem Uralkodójának szuverén hatalma elleni lázadással –, halál volt (1Mó 2:17). A későbbiekben Káin – aki tisztában volt vele, hogy az embereknek van igazságérzetük – felismerte, hogy majd meg akarják ölni őt, hogy megtorolják a testvérének, Ábelnek a meggyilkolását. Jehova viszont senkit sem jelölt ki vagy hatalmazott fel arra, hogy megölje Káint; a bosszúállást magának tartotta fenn. És végre is hajtotta, amikor az özönvíz idején kiirtotta Káin családját (1Mó 4:14, 15).
2016. febr. 9. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!