Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egy ateista is ugyanúgy...

Egy ateista is ugyanúgy szereti Dosztojevszkij műveit?

Figyelt kérdés

... mint én? (Elnézést, csak nem szerettem volna túl hosszú kérdést kiírni, ezért vágtam így ketté.)


Talán furcsa kérdés, de amíg én nem voltam keresztény, egyáltalán nem is érdekelt sem ő, sem sokan mások (pl. érdekes módon Tolkien sem, aki nem is olyan nyíltan keresztény műveket ír, ill. az én "korosztályomban" is népszerű alkotónak számít).


Kíváncsi vagyok rá, mások hogy vannak ezzel. A témát, remélem, jól választottam meg; jobb/kérdéshez közelebb álló témát nem találtam.



2014. jún. 18. 16:36
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Másként. Söt egy akármilyen ember is másként.
2014. jún. 18. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Hát ez kimerítő válasz volt... :) Elnézést, de ez elég egyértelmű válaszocska volt; azt hittem, sejthető, mire célzok, de akkor kifejtem. Nem zavarja őket a művekben fellelhető igen erős vallásos meggyőződés? És hogyan viszonyulnak ehhez?
2014. jún. 18. 16:47
 3/9 anonim ***** válasza:
Ha én hívő emberként olvasom Stephen Hawking műveit, akkor nyilván az ateista embereknél sem meglepő ha Dosztojevszkijt olvasnak.
2014. jún. 18. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
3: Az egy dolog; én is olvastam pl. Dawkins-t, de sok ateista ismerősöm hallani sem akar pl. még a Viskó c. regényről sem, a Bibliát pedig látásból is alig ismerik. Meglehet persze, hogy nekik kellene feltennem a kérdést, de ők nem olvasnak gyakran Dosztojevszkij-t.
2014. jún. 18. 16:53
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy író vagy egy mű kedvelése/szeretete nem függ attól, hogy valaki hisz bármilyen Istenben vagy nem, bármilyen vallásban vagy sem.

Ha eszerint választaná sz ember az olvasmányait, jóformán az egész világirodalom kimaradhatna, hiszen a legtöbb könyvben - közvetve vagy közvetlenül - benne van a vallás.

Ez normális is, hiszen csaknem a XX. századig - eltekintve néhány kivételtől - a vallás olyan természetes és magától értetődő volt, mint a lélegzés.

Aki szereti az irodalmat, nem ezek szerint választja ki az olvasmányait.

Rengeteg érvet lehetne erre felhozni, de remélem, így is értehető, amit írtam.

2014. jún. 18. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem a kedvenc regényem, Az ember tragédiája - nem csak azért, mert kötelező olvasmány volt. Igaz, gimiben, még nem voltam ateista.

Viszont, ha szereted Dosztojevszkij műveit, az nem hinném, hogy probléma lenne. Gondolj csak bele, manapság, ki hisz az ógörög istenekben? Róluk mégis készülnek könyvek, filmek (lesz egy újabb Herkules film). Akik írják (a könyveket, filmek forgatókönyveit), ők, vajon vallásilag, hova tartoznak?

Más ateista, a Bibliát olvassa, nem azért, hogy kiforgassa. Ebben sincs semmi probléma.

A lényegre térve: nem vagy megpecsételve (hogy mit olvasol, mit nézel, ha nincs, akkor, akár, alkothatsz is). Ez nem hit kérdése.

2014. jún. 18. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Szia, Dosztojevszkijhez nem kell hívőnek lenni, ő népszerű és elismert író volt a kommunizmus idején is pl. nem véletlenül, íróként zseniális volt. Ne hasonlítsuk már Hawking-hez aki egy tudó és ír könyveket. Az baromira nem ugyanaz. A viskó meg egy sz@rkönyv, ezt hívóként is így gondolom.
2014. jún. 18. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az előző írja, a szocializmus idején kiadták Dosztojevszkij minden regényét, és én végtelen élvezettel olvastam el őket többször is meggyőződéses ateizmusom dacára. A Viskó nevű fertelmet meg tényleg ne emlegessük,ha irodalomról beszélünk.

Olvasd el inkább Graham Greentől a Monsignor Quijote-t, amelyben egy pap és egy ateista polémiáját követheted végig, és ha még mélyebb rétegeibe óhajtasz merülni a világlátásnak, tedd magadévá Mann Varázshegyét.

2014. jún. 18. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Snapette ***** válasza:
100%
Ateistaként ugyanúgy olvasok bármilyen könyvet, sőt. Elárulom neked, hogy a bibliát is olvastam, nem is egyszer, de olvastam a koránt is és rengeteg könyvet róluk, amit viszont sok hívő nem mondhat el magáról. Nagyon szeretem a fantasy irodalmat, azonkívül az egzisztencialista irodalmat, de természetesen nem csak ezekben a műfajokban írtak jó könyveket.
2014. jún. 19. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!