Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A buddhizmus tiltja az élőlény...

A buddhizmus tiltja az élőlények elpusztítását?

Figyelt kérdés
És akkor a buddhisták nem is esznek semmilyen húst mert azért egy állatot megöltek? És ha húst ezsik egy buddhista az bűn?
2009. dec. 15. 15:46
 1/9 anonim ***** válasza:
83%

Nem tiltja, hiszen enni kell.


Pusztán azt mondja, hogy annyi életünk volt már, hogy nincs olyan élőlény ami ne lett volna az apánk, vagy az anyánk, és hát ki öli meg a saját apját, vagy anyját.


Amúgy mivel a növényeknek ugyanúgy van életük, és enni kell, ezért a buddhistáknak mindegy, hogy húst eszel, vagy növényt. Mellesleg a növényevés folyamán, ahogy elvetik pl a gabonát, és learatják, ugyanannyi állat pusztul el, mint a húsevésnél.


Éhen nem halnak, ez természetes, de miért vennének el feleslegesen életet?

2009. dec. 15. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

A.A.: Az étkezési szokások és az étel fajtája hogyan hat a tudati működésre?


V.GY.B.: Úgy gondolom, hogy minden vallás ősi alapjaiban benne van a vegetáriánus táplálkozás vagy egy meghatározott étrend. Pl. a Bibliában, az Ószövetségben található, hogy melyek azok az ételek, amelyeket az embernek adtak fogyasztásra.


A buddhista szent iratokban is van arra utalás, hogy mely cselekedetek üdvösek és melyek kerülendők. A buddhisták nyilván meg is magyarázzák, hogy miért nem tesznek ennek eleget. Általában a vallásokra jellemző, hogy a popularitás érdekében ezeket az erkölcsi szabályokat elhanyagolják. Azután eléggé átlátszó magyarázatokat találnak arra, hogy miért nem kell ezt követni. Pl. a már említett Biblia kőkeményen tiltja azokat az ételeket, melyek vért tartalmaznak. A mindennapi gyakorlatban ezt úgy próbálták meg értelmezni, hogy kicsurgatták az állatnak a vérét. Azt gondolták, hogy így meg lehet enni. Csak a lényeget felejtették el. Ezután viszont elterjedt az a szemlélet, hogy most már mindegy, hogy mit eszünk. A buddhizmusban az a gyakorlat terjedt el, hogy nem akarnak ölni, ezért mással végeztetik el a munkát. Holott az is le van írva, hogy nemcsak a mészáros kapja meg a tettének a következményét, hanem mindenki, aki részt vesz a folyamatban. Az egész folyamatban a leöléstől az elkészítésen át a megevésig mindenki megkapja az állat leölésének következményét. Ugyanilyen szokás az is, hogy mindig mástól vesznek a buddhisták húst, hogy ne az ő kedvükért vágják le az állatot. Ezek mind kibúvó próbálkozások, mintha bekötött szemmel lőnénk valakit agyon, és azt gondolnánk, hogy nem is történt baj.


De a természet nem így működik. A természet, meg az isteni törvények nem misztikus, soha nem látható következményekkel rendelkeznek, hanem nagyon is hétköznapi és közönséges csapások jönnek. A hús, mint olyan, nem az ember számára megfelelő táplálék és rengeteg olyan anyagot tartalmaz, ami az emberi szervezetet megváltoztatja, tönkreteszi. Mivel módosítja a szervezetet, ezzel visszahat a tudatra is. A legalapvetőbb dolog, hogy a hús tele van hormonokkal, méghozzá olyan stressz-hormonokkal, amelyek az állat halálakor kerülnek az állat szervezetébe. Ezek az állati halálhormonok bekerülnek az emberi szervezetbe, és magukkal hozzák a halál információját. Ennek rengeteg testi következménye lesz. Pl. betegségek alakulnak ki. A vegetáriánusok körében hatszor ritkább a rákos megbetegedések aránya, pedig ez csak az egyik rizikófaktor. A szív és érrendszeri megbetegedések 10-szer ritkábban jönnek létre vegetáriánusoknál.


Ez azonban nem azt jelenti, hogy a vegetáriánusok azt képzelik, hogy megmenekülhetnek a betegségektől, a szenvedéstől és a haláltól, hanem azt hogyha az ember természetes, egészséges, spirituálisan is számára megfelelő életmódot él, akkor nem teszi ki magát olyan plusz negatív behatásoknak, mint aki állatokat eszik. Vagy egyéb önpusztító tevékenységet folytat, mint alkohol vagy drog fogyasztás, dohányzás.


A link, ahonnan letöltöttem: [link]

2009. dec. 15. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
62%
A buddhizmus nem "tilt" dolgokat. Inkább iránymutatás, élj boldogan, járd az utad, stb. Nyugodtan ehetsz, ami jól esik.
2009. dec. 15. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Nos a budhizmus valóban tiltja az élőlények elpusztítását, de ettől függetlenül nem minden budhizmusra épülö vallás hivei lesznek vegetáriánusok.

Én budhistának vallom magam egészen pontosan busidonak hívják a vallásom ez 70-80%ban megegyezik a budhizmussal csak abban külömbözik tölle, hogy az én vallásom hívei azon munkálkodnak, hogy amikor meghalnak a haláluk pillanata tökéletes legyen. De valóban igaz, hogy pl: a tibeti saolinok, vagy a wutang hegyen élő harcművészek teljes elszigeteltségben és teljesen elzárkózva minden állati eredetű dologtól elzárkóznak, viszont évente egyszer maximum kétszer fogyasztanak halat. Ez is csak azért lehetséges mert budha két "szent" napján lehet halat fogyasztani az egyik ilyen nap augusztus közepén 18-20-a körül, a másik az újév napja.

2009. dec. 15. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
A dzsainizmus tilt minden ilyesmit.
2009. dec. 15. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Egyszer olyat olvastam, hogy Tibetben az emberek esznek húst, de az állatok leölését bűnnek tekintik. Az állatokat alacsony kasztú mészárosok vágják le. Minden állatból jár egy bizonyos rész a szerzeteseknek; a szerzetesek imádkoznak a mészárosok lelkéért, és a bűn nem bűn többé.
2009. dec. 16. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
az ihletett kijelentés azonban határozottan megmondja, hogy a későbbi időszakokban némelyek elpártolnak a hittől, félrevezető ihletett kijelentésekre és démonok tanítására fordítva figyelmet, hazugságokat szóló emberek képmutatása által, akik lelkiismeretükben mintha bélyegzővassal volnának ; ezek tiltják a házasságot, megparancsolják az eledelektől való tartózkodást, melyeket az Isten arra teremtett, hogy hálaadással részesedjenek benne azok, akiknek van hitük, és pontosan ismerik az igazságot. 1 timóteusz 4:1-3
2009. dec. 16. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Én theravada buddhista vagyok, nem ölök meg semmilyen élőlényt, viszont eszek húst. Az öt fogadalomban amiket ajánlatos minden világi buddhistának betartania, az első helyen szerepel a "tartózkodás bármilyen élőlény megölésétől".

A vegetarianizmus már egy más kérdés. Buddha evett húst, a szerzetesek ettek húst. Amikor Dévadatta felvetette, hogy a szerzeteseknek nem szabadna húst enniük (meg egyéb aszketikus gyakorlatokat is "ajánlott"), Buddha ezt nem tartotta indokoltnak, így elvetette a javaslatot.


Amúgy tulajdonképpen bármit eszel az előállítása folyamán szinte biztos, hogy pusztultak el élőlények (gondolj csak arra, ha a kertbe elültetsz valamit hány férget ölsz meg ásás, kapálás stb folyamán - a permetezésről már ne is beszéljünk).

2010. ápr. 28. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 fürkész00 válasza:
Az a baj, hogy sok buddhizmust gyakorló nincs tisztában, vagy nem akarnak tisztában lenni azzal, hogy a korai buddhista gyakorlók azért ettek húst, mert adományokból éltek. És ha húst adományoztak, akkor az volt és kész. És nem akartak megbántani senkit, ezért elfogadták. Na a mai gyakorlók ezt úgy értelmezik, hogy hát akkor tök jó, Ők is esznek húst. Vagyis a saját kényelmük fenntartása érdekében átformálják Buddha tanításait, hogy ne kelljen lemondaniuk a húsról. A mai, nyugati gyakorlók nem adományokból élnek, hanem Ők fizetnek az ételért. Vagyis az állatok leöléséért is fizetnek, hiszen azért kerül a hús a boltba, mert fizetnek érte. Vagyis közvetetten részt vesznek a gyilkolásban. Mivel az állatokat is learatott gabonával etetik, ezért ha húst veszel, azzal sokkal több növény haláláért is fizetsz, mintha csak növényeket ennél.Ráadásul nézzetek meg egy vágóhidat, nézzetek az állatok szemébe, és nézzetek meg egy betakarítást. Látni lehet a különbséget. Az állatok rettegnek, kínlódnak és szenvednek. Míg a növényeknek a tudomány mai állása szerint nincsenek fájdalomreceptoraik. Arról nem is beszélve, hogy a gyümölcsök egyébként is lepottyannának, és ha azt eszel, azzal nem ölöd meg magát a növényt. Tehát ha élni akarsz, elkerülhetetlenül halált okozol, ha csak a belélegzett baktériumokra gondolunk. Azonban nem mindegy, hogy mekkora mértékben veszünk részt a pusztításban. Azt kijelenteni, hogy a történelmi Buddha húsevő volt pedig több, mint tudatlanság.
2016. nov. 4. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!