Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért mondják az Istenben...

Miért mondják az Istenben hívőkre, hogy buta, vagy gyenge emberek?

Figyelt kérdés

Úgy vélem, hogy lehet nyugodtan ellenérvekkel élni mindenfajta vallás ellen, de nem úgy, hogy az abban hívőket bántsuk, vagy általánosítsunk velük kapcsolatban.


A mi gyülekezetünkben (kb. 80 fős) sok több diplomás ember van (pl. tanár, jogász, mikrobiológus, fizikus, orvos, stb., rendezett emberi kapcsolatokkal és családi élettel. Több olyan vállalkozó is van, aki úgy tud ma Magyarországon sikeres lenni, hogy közben becsületesen könyvel és nem trükközik semmivel. És persze nem egy kiváló szakmunkás (festő, kőműves, stb.), aki semmivel sem ér kevesebbet az előzőeknél, és szakmája elitjét képviseli, nem alkoholista, nem bunkó, viszont kiválóan dolgozik.


(Nem térítésből, de ha valaki úgy gondolja, hogy a fentiek nem valósak, szívesen megírom a gyüli címét, és le lehet ellenőrizni :) )


Nem egy közülünk olyan terheket hordoz szó nélkül, amiről sok embernek fogalma sincsen. Miért hallom mégis ezt a leereszkedő szöveget?


Mindenki válaszát szívesen fogadom, de elsősorban azokét, akik szerint a hívők mind buta, gyenge, agymosott, gondolkodásra képtelen emberek.



2008. júl. 17. 19:31
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
76%

Szerintem ember és ember közt nincs különbség. Van olyan aki az angyalokban hisz, valaki a tündérekben. Valaki a pokolban, valaki a mennyben. Valaki szeret élni, valaki nem. Nem ítélhetünk el senkit a vallása, ízlése, külseje stb. miatt. Vannak buta emberek, de azokat a kocsmákban részegen esetleg a parlamentnél kővel a kezükben keressük.


És nem attól lesz valaki buta, vagy gyenge, hogy hisz valamiben, olvas és kúltúrálódik.


Nekem ez a véleményem :)

(Egyébként nem vagyok hívő)

2008. júl. 17. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
96%

ilyent csak a buta és gyenge, vagy ostoba ember mond!

a hit- vagy nem-hit mindenkinek a magánügye, és aki ezen gúnyolódik, vagy minősít, az csak önmagáról állít ki bizonyítványt.

én magam nem vagyok hívő, de eszembe sem jutna, hogy butának, vagy gyengének minősítsek egy hívőt.

2008. júl. 17. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 A kérdező kommentje:
Elhiszem, és jó is, hogy sokan így vannak vele, ahogy ti, de akár itt a vallási kérdések között, akár a valláskritika rovatban többen azt hangoztatják, amiket írtam. Tőlük szeretném megtudni, hogy miért gondolják ezt így.
2008. júl. 17. 21:47
 4/35 anonim ***** válasza:
39%

Szerintem nem szabad általánosítani.


Először is: aki a közösségért van csak ott, az igazából NEM hívő - hanem kihasználja a közösség előnyeit.

Az igazi hívők általában azért gyengébbek, mert egy hatalmas segítőre van szükségük az élethez - és azért butábbak, mert nem képesek belátni, hogy ez a 'segítő' a saját agyuk.

2008. júl. 18. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 A kérdező kommentje:

Állításaid azon a ki nem mondott premisszán alapulnak, hogy Isten nem létezik. Ezt persze te biztosan tudni véled, de 100 százalékosan ugyanúgy nem tudod bebizonyítani, mint mi a hitünket, tehát szintúgy hit marad.


És én készséggel el is fogadom, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján te így döntöttél, hogy ezt HISZED. (Mert empirikus tudással te sem tudhatod.) Viszont nekem pl. eszembe sem jutna az, hogy azt mondjam rád és a veled egy véleményt vallókra, hogy azért vagytok nem hívők, mert buták vagytok, vagy gyengék vagytok szembenézni azzal, hogy a bűneiteknek következménye lesz.


De én nem mondom ezt, mert ez arrogáns lenne, és én nem akarok úgy viselkedni, mint aki mindent tud, és mint aki többet ér a másik embernél. Kb. ugyanennyit várnék el egy becsületes ateistától is.

2008. júl. 18. 00:32
 6/35 anonim ***** válasza:
51%

Először is: nagyon köszönöm annak, aki simán lepontozta a normális, becsületes válaszomat. Nyilván egy egyenes jellemű, igaz ember volt, aki fel is fogta, mit csinál.


"Állításaid azon a ki nem mondott premisszán alapulnak, hogy Isten nem létezik."

Nem. Ha létezik, ha nem - egy ateista elég erős, hogy MAGA birkózzon meg a problémákkal - míg a hívőnek ez segítség nélkül nem megy.


A többi, amit írtál, azért nem érdekes, mert az alapfeltevésed is hibás volt.


Csak egy gondolat közülük: természetesen az erkölcsös ateista vállalja is, ha valamit tett. Tisztában van a következményekkel.


Egyébként van egy olyan érzésem, hogy tulajdonképpen nem kérdést tettél fel, hanem a hited szeretnéd terjeszteni.

De ez nyilván kiderül majd a következő válaszodból.


Aki pedig itt pontozgat, annak üzenem: a pont arra való, hogy A KÉRDÉSRE mennyire hasznos a válasz. Értelmes - és főleg: ERKÖLCSÖS - ember nem azt pontozza, hogy a válaszoló mennyire áll közel a pontozó világképéhez! Akkor egy olyan kérdés lenne itt, hogy 'mennyire rokonszenves neked ez a válaszoló?'

2008. júl. 18. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 A kérdező kommentje:

1.) Nem értem, hogy miért csinál akárki ekkora nagy problémát a pontokból, amikor gyakorlatilag semmihez sem számítanak - az előző válaszodat például én is lepontoztam, mégpedig azért, mert rövidsége miatt (meg mert gyakorlatilag kifejtés nélkül megismétled ugyanazt, amiket más kérdések között is megkaptam) nem tartalmazott semmilyen plusz információt. Fogalmam sincsen, hogy mindennek mi köze van a jellememhez, és az erkölcseimhez.


De ha nagy szükséged van valamihez a pontjaidra, írj egy kicsit bővebb választ és azt igyekszem felfelé pontozni, bár továbbra sem értem, hogy mi szükséged van rá.


2.)

"Nem. Ha létezik, ha nem - egy ateista elég erős, hogy MAGA birkózzon meg a problémákkal - míg a hívőnek ez segítség nélkül nem megy."


A.)Butaság kérdése:


A kérdés szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy tkp. létezik-e Isten. Mert az aki téved, akár ti, akár mi, gyökeresen rosszul észleli a körülötte lévő világot, tehát emiatt tekinthető "butábbnak". (Bár én továbbra sem akarnék emiatt megbántani ezzel normális nem hívőket.)


B.)Gyengeség kérdése:


Tény: a hívő ember segítséget kap. Amikor imádkozunk, általában kapunk valamilyen választ. (Szerintünk az Istentől, szerinted a saját agyunk egyik fele a másik felétől. /Érdekes kitérő lenne egy kutatást végezni a témában, hogy (ha igazad lenne) miért alakult volna ki az evolúció során ez a lehetőség a hívők agyában/)


De emellett szeretném arra is felhívni a figyelmedet, hogy nem biztos, hogy a hittel csak plusz erőt, segítséget kapunk.


Hanem a komoly hívő kap "plusz feladatokat" is, olyanokat, amilyenekkel a legtöbb nem hívőnek soha sem kell megküzdenie. Én pl. teológushallgató vagyok, és emiatt állandóan magamon érzem egy-két nem hívő ember tekintetét, akik közül nem egy alig várja, hogy "képmutatáson" kapjon, tehát hogy valami, a hitemmel inkonzisztenset tegyek. Aztán ott van a tiszta, káromkodásmentes beszéd, vagy a szexuális önmegtartóztatás kérdése, hogy még gondolatban sem (!) fantáziáljak Jézus által tisztátalannak mondott dolgokról. Vagy az a kívánalom, hogy tartsuk oda a másik arcunkat is. (Persze én választottam ezt az életet, tehát nem panaszképpen mondom mindezt, sőt kívülről lehet úgy érvelni, hogy mindez szükségtelen, de itt most nem ez a kérdés. Mert mindezeket most csak amiatt hozom fel, mert úgy gondolom, hogy a "segítség" mellé nehezített akadálypálya, magasabb követelmények is járnak.


És ezeket a magasabb követelményeket nemcsak Isten, hanem a nem hívők is ismerik, nagyon jól tudják, hogy kell(ene) viselkednie egy hívőnek és a legapróbb hibára is készek ugrani. Ez tapasztalat. (Csak egy példa, hogy te is rögtön elkezdtél "erkölcsös", meg "igaz" emberekről beszélni, pedig csak annyi történt, hogy lepontoztak.)


Tehát összegezve, úgy gondolom, hogy a segítség nem feltétlenül ahhoz kell, hogy túléljük az életet, ne kerüljünk börtönbe, ne legyünk öngyilkosok, befizessük az adót és holnap is felkeljünk és tegyük a dolgunkat, tisztában legyünk a halál tényével, mert mindez nekem jópár éven keresztül -hívőségem előtt- nagyon jól ment Isten nélkül is. De a Vele való életben ennél több van, és nagyobb nehézségek, én így tapasztalom.


3.)"Egyébként van egy olyan érzésem, hogy tulajdonképpen nem kérdést tettél fel, hanem a hited szeretnéd terjeszteni. De ez nyilván kiderül majd a következő válaszodból."


Egy olyan kérdést tettem fel, aminek egyes válaszolóival - a kérdés jellegéből adódóan - várhatóan nem feltétlenül fogok egyetérteni. De kíváncsi vagyok a véleményükre, amennyiben az kifejtett és érvekkel alátámasztott. (Akkor még fel is pontozom.)


Egyébként természetesen szeretem, ha emberek megtérnek és megtalálják Istent. Úgy gondolom, hogy ezzel minden valóban hívő ember így van.


Aminthogy van itt egy Valláskritika rovat is, amiben pár kérdés viszont tényleg kifejezetten olyan, hogy egyértelmű rajta, hogy a kérdező választ sem vár. Valamikor feltett egy provokatív kérdést, alá a kommentben egy linket, ami az ő nézeteit tartalmazza, és utána vissza sem nézett többé. Na úgy gondolom, hogy ez pl. gáz, nem az ateista tartalom, hanem a módszer miatt.

2008. júl. 18. 09:19
 8/35 anonim ***** válasza:
60%

én magam nem vagyok hívő, viszont én sem nézem le azokat akik hisznek valamiben.


a 3. válaszolónak üzenném, hogy akik hisznek pont azok az erősebbek, mert ha vmi gondjuk van akkor nem otthon ülnek depressziósan a tv-t bámulva, hanem mindig hisznek és bíznak. a hit pont arról szól h nem látod Istent, de hiszel benne, hiszel egy olyan valakiben akit soha nem láttál és ebből merítesz erőt. ettől nem gondolom h valaki butább lenne, ők is felfogják h anyagilag nem létezik csak szellemileg.

2008. júl. 18. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim válasza:
39%
jaja a kipontozozz válaszoló mondta meg a frankót! *respect
2008. júl. 18. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:
37%
Végre talán itt van valaki, aki megválaszolhatja a kérdésem. Ha van valaki vagy valami, aki vigyáz ránk, akkor miér történik ennyi szörnyűség többnyire ártatlanokkal??? Kezdem úgy gondolni, hogy magunk vagyunk, vagy , ha nem, akkor egy elmebeteg szadista irányítja a dolgokat, aki pont azokat bünteti, akik "mellette állnak". Csak nézzetek szét a környezetetekben!
2008. júl. 18. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!