Ateisták, kételkedők, agnosztikusok, határozatlanok, mennyire találjátok elfogadhatónak ezt a vallást?
Adott egy dualista világszemlélet, melyben két alapvető, természeti erő munkálkodik. Direkt erőt írtam, nem pedig istent.* Az egyik erő az univerzumban lévő anyagot, alkotórészeket összefonja, egésszé formázza, a másik pedig az egészt újra elemekké szedi szét.** Mondhatni az első összeszövi a szálakat, a második pedig szálakra bontja a szőttest. Körforgásban cselekednek. Amit az egyik összerak azt a másik szétszedi, majd az alkotóelemekből ismét egész lesz és így tovább.
Ezen erőknek nincs személyiségük. Nem jó se nem rossz egyik sem. Teszik a dolgukat, minden megfontolás nélkül. Az alkotót nem hajtja vágy, hogy különlegeset teremtsen, sem, hogy megőrizze munkája eredményét. A lebontó nem kíván mindent elpusztítani, egyszerűen csak ez a dolga. Nem bont le többet annál, amennyit az alkotó megteremt.
A kettő együtt tökéletes egyensúlyban vannak.
* Az isten szó nem kívánt asszociációkhoz vezet, melyeket most mellőznék.
** A teremtés és pusztítás fogalma szintén olyan asszociációkhoz vezet, melyek zavarják az embert a logikus gondolkodásban. A teremtést jónak a pusztítást pedig rossznak gondoljuk, holott ezek csak egyszerű műveletek. Ha teremtünk tulajdonképpen elpusztítjuk az alkotóelemeket, mert azok megszűnnek eredeti formájukban létezni. Ha pusztítunk, valójában valami újat hozunk létre, remélem érthető a gondolat.
Ez a filozófia abban különbözik a hagyományos perzsa dualista vallástól, hogy a két erőt nem kívánom megszemélyesíteni jó és rossz néven. A jó és rossz emberi fogalmak.
Végül pedig nem az én érdemem a fent leírtak kiötlése, egy könyvben olvastam róla, melynek címére azonban már nem emlékszem.
Kíváncsian várom, ki hogyan viszonyul ehhez a felfogáshoz. Szerintem sokkal "emészthetőbb" a mai emberek számára, mint a hagyományos vallások.
[hindu tradíciót taglaló oldal lehetett]
A duális elképzelés mindig ez a két (nem fizikai) erőt használja. A keleti svasztikából kettő van, Nap szimbólum, az ellenkező forgásúval együtt: teremtő-feloldó szimbólum.
Teremtés-feloldás. Solve et coagula! Oldj és alvassz! (az alkimisták mondják)
A svasztika a "szvaszti= jólét, boldogság" szóból származik. A kereszt önmagában sok kultúrában a dinamikus együtthatások szimbóluma. A végükön jobbra vagy balra hajló, megtört keresztek az állandó mozgást jelképezik. A napisten, Szúrja jele. A jobbra tört svasztika (Visnu) jelképe alkotó, a balra hajló svasztika felbomló, romlást jelképez.
Hiába vezet rossz asszociációkhoz valami- ha egyszer úgy van a szimbolika. De ha nem duálisan és asszociatíve gondolkodik valaki, (és mesterem szerint asszociálni a hülye is tud, ezért ez le volt állítva) hanem teremtő-megismerő módon, akkor sok minden megért és alkotni is fog.(mint amolyan isteni képmás, akitől ez elvárható lenne)
-aa-
Nem értem, mennyivel elfogadhatóbb ez, mint más vallások vagy hitek. Amúgy meg mi az, hogy elfogadható? Tőlem nyugodtan hihet benne bárki, azt elfogadom, ahogy a kereszténységet is. De hinni nem fogok benne.
:)
Igen, emészthetőbb, de aki benne van a csilagászatban, annek ez a normális.
"Bizonyíték? Majd szólj ha ez a két erő mérhető lesz :)"
Hallottál már a sötét energiáról és a sötét anyagról? Nem, mi? Az egyik "bomlaszt" a másik összetart.
De nem muszály két külön dologról beszélni. A csillagászatban szinte minden duális. Pl. a gravitációra azt mondanád, hogy de jó, hogy van, mert nem repülönk el a Földről, ez tartja össze az anyagot, ugyanakkor egy fekete lyuk közelében nem mondanád ezt, pedig az is gravitáció.
Egy üstökös becsapódás nem lenne túl vidám dolog ma, de úgy néz ki, hozzájárultak részben ahhoz, hogy legyen víz a Földön.
Minden létrehoz és pusztít is egyben.
Ez a "filozófia" is csak egy leegyszerűsítése a környező valóságnak. Olyan elméleteket gyártunk, amit talán könnyű emészteni, de hogy a valósághoz mennyi köze van, az már teljesen más kérdés.
Olyan, mintha a vörös szemüveg helyett sárgát tennék fel, de a valós színeket így sem látom.
:)
"Hallottál már a sötét energiáról és a sötét anyagról?"
És akkor most imádkoznunk kéne a sötét anyaghoz?
(a sötét energiához azt hiszem már imádkoznak :)
"És akkor most imádkoznunk kéne a sötét anyaghoz?
(a sötét energiához azt hiszem már imádkoznak :)"
Nem, mivel a kérdésben eleve nincs megszemélyesítve (Ezen erőknek nincs személyiségük.). Ez, ahogy a kérdező is írta a szövegrészben, de ne a fő kérdésben, világszemlélet, és nem vallás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!