Római katolikusként olvashatok-e indiai "szent" tanításait? (Fontos: részletek a kifejtős részben. )
Van egy indiai szent, aki egész életében, 16 éves korától elvonulva élt egy hegy lábánál Dél-Indiában.
Ő többek között azt tanította, hogy Isten a Lélek, aki benned lakozik (és te magad vagy az - ezt úgy kell érteni, hogy Lélek vagy elsősorban, amely testi formában él!)
Jártas volt a keresztény tanokban is és tanítása során rengeteget idéz Jézus tanításaiból, a Bibliából.
Azt tanította, hogy a Biblia az egy könyv, amit ismerni kell, egy(ik) zsinórmérték az Életre.
Indiában lévén, a tanítványai sokszor kérdezték, hogy mi lesz az Élet után? Erre ő mindig azt válaszolta, hogy tudd meg ki vagy te itt és most. Majd amikor eljön az ideje (amit nem szabad találgatni), megtudod, mi következik.
Azt is tanította, hogy a reinkarnáció, mint olyan, nem létezik, ugyanis az élőlény elsősorban Lélek, ami halhatatlan. Tehát a test meghal, de a Lélek nem. Így nincs minek újra megszületnie sem.
Egy ilyen tanító könyveit szabad olvasni katolikus keresztényként? Nem lesz káromra?
Konkrétan ez a személy:
Ramana Maharsi
Bármit elolvashatsz.
Az indiai szent ember tanítása nem sokban különbözik a kat. kereszténytől.
Éppenséggel olvashatsz, de a két hitvilág azért pár alap dologban erősen különbözik. A hinduizmusban pl. több isten is létezik, irányzattól függően. Sőt, vannak irányzatok, ahol nincs kitüntetett isten, gyakorlatilag ateista filozófiák, és a Bibliát is erkölcsi tankönyvnek tekintik.
Azért ez elég nagy kontraszt. :)
Károdra azért lehet(ne), mert úgy tűnik, te a könyvek tanításait nagyon betű szerint értelmezed. Ez baj. Az ilyen természetű könyvek általában szóképekben, példabeszédekben tanítanak, amelyeket meg kell érteni, látni az összefüggéseket.
Nem létezik olyan könyv, amelyet nem szabad elolvasnod. Legfeljebb nem érdemes időt szánni rá. De az egyedül a te kiváltságod, hogy eldöntsd, mit olvasol, tanácsot kérhetsz, de a döntést nem háríthatod másra.
Az pedig csak zárójelben jegyzem meg, hogy a két szerző (a zsidó és a hindu) lényegében azonos dolgokról beszél, csak más módon, hiszen más tapasztalatú népeknek mondta. A lényege pedig nem a reinkarnáció léte, vagy nem léte, hanem az ember türelme, megértése és megbecsülése a másik ember iránt. Ami nem zárja ki, hogy a felismert rossz embert ne korlátozza (rossz) cselekvésében.
Olvass minél többet, hogy világosabban értsd a körülöttünk lévő dolgokat.
Persze!
Olvasd el nyugodtan, ha úgy "érzed" akár többször is! Egy hindu szent tanításainak ismerete sohasem bűn!
Aztán majd amikor úgy érzed, esetleg olvasgatsz majd tibeti tanítóktól is, vagy az ősi kínai bölcsek tanításait.
Mind-mind csak hasznodra válhat!
Esetleg egyszer eljutsz oda, hogy felmerül benned a gondolat, hogy akkor most Jézus tanításai vagy egyéb bölcsek tanításai az igazak?
És az is meglehet, hogy ezekből a tanításokból összegyúrsz magadnak egy új, saját hitrendszert, amelyet tiszta lélekkel fogsz tudni életed során követni. Ha annak birtokában a jóság, a szeretet, a mások megbecsülése, tisztelete, segítése, stb. lesz életed alapvető iránymutatója, akkor végülis ugyanaz lesz a célod, mint amit akármelyik vallás, tanítás mondd. Az, hogy milyen úton jutsz el odáig, nem feltétlenül lényeg, a lényeg a végcél.
Azt olvasol amit akarsz.
Olvasni lehet bármit is,de ne légy ,,farizeus,,!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!