Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ki/Mi a Szentlélek? Mit ír...

Ki/Mi a Szentlélek? Mit ír róla a Biblia?

Figyelt kérdés
Egyenlő Istennel? Hogyan tudok vele kapcsolatba lépni, vagyis lehetséges-e? Olyan valaki/valami-e, akivel/amivel kapcsolatba lehet lépni? Miben tud segíteni? Mi a "funkciója"?
2013. okt. 1. 23:18
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
59%

Ki a Szentlélek, akit Jézus Krisztus nyilatkoztat ki nekünk?


A Szentlélek a Szentháromság harmadik személye. Isten, aki egy és egyenlő az Atyával és a Fiúval. "Az Atyától származik" (Jn 15,26), aki kezdet nélküli kezdet, az egész szentháromságos élet forrása. A Fiútól is származik (Filioque) az örök ajándékozás révén, amellyel az Atya adja őt a Fiúnak. Az Atyától és a megtestesült Fiútól küldve a Szentlélek vezeti az Egyházat, hogy "megismerje a teljes igazságot" (Jn 16,13).


Miért az egy Istenben hiszünk?


Mert Ő egyetlenként nyilatkoztatta ki magát Izrael népének, amikor ezt mondta: "Halljad Izrael, egyetlen az Úr" (MTörv 6,4), "nincs más" (Iz 45,22). Maga Jézus is megerősítette: Isten "az egyetlen Úr" (Mk 12,29). Annak megvallása, hogy Jézus és a Szentlélek is Isten és Úr, nem jelent semmiféle megosztást az Egy Istenben.



A három isteni Személy elválaszthatatlan a lényegben, ugyanígy elválaszthatatlanok a tevékenységben is: a Szentháromság tevékenysége egy és ugyanaz. Azonban az egyetlen isteni tevékenységben mindegyik személy azon a módon van jelen, ami a Szentháromságban sajátja.


"Ó, Istenem, imádott Szentháromság, (.) békéltesd meg a lelkemet; alakítsd át mennyországoddá, kedves lakóhelyeddé és nyughelyeddé. Bárcsak soha ne hagynálak magadra, bárcsak mindig ott lennék veled, egész valómmal virrasztván a hitben, és egészen átadva magam az imádásban a te teremtő tevékenységednek." (Szentháromságról nevezett Boldog Erzsébet)

2013. okt. 1. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

Ne haragudj, de nem értem, amit írtál.

És nem találom benne a választ a kérdéseimre. Egyszerűbb szavakkal meg tudnád fogalmazni?

2013. okt. 1. 23:37
 3/27 anonim ***** válasza:
Ha jól tudom az első zsinat előtt sokan vitatkoztak azon, hogy most a fiú egyenrangú az atyával és a szentlélekkel, vagy csak a szent lélek egyenrangú az atyával, és a fiú alsóbb rangú mit a másik kettő. A vitát megelégelte az aktuális császár, össze hívta a zsinatot, és megparancsolta nekik, hogy azután úgy tanítsák, hogy az atya, fiú, szentlélek egyenrangúak, ha akkor másképpen döntött volna, akkor most nem létezne a szentháromság fogalma.
2013. okt. 2. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
4%

Kedves Kérdező.


A biblia mint Isten szava, megmagyarázza saját magát


(Cselekedetek 1:8) 8 de erőt kaptok majd, amikor a szent szellem eljön rátok, és tanúim lesztek mind Jeruzsálemben, mind egész Júdeában, és Szamáriában, és a föld legtávolabbi részéig.”


Az „erő” és a „szellem” kifejezés nem egy és ugyanaz. Isten szelleme, vagyis tevékeny ereje olyan energiára utal, amely azért töltetik ki valakire vagy valamire, hogy teljesedjen Isten akarata. Az erőt azonban úgy lehet meghatározni, mint ami „egy képesség valamely cselekedet elvégzésére vagy hatás kifejtésére”. Ez az erő ott szunnyadhat valakiben vagy valamiben egészen addig, amíg nincs szükség rá. Tehát a szent szellemet az elektromos áramhoz lehetne hasonlítani, amely energiával tölti fel az akkumulátort, míg az erő sokkal inkább az akkumulátorban tárolt energiához hasonlítható. Az erő, melyet Jehova a szent szelleme által ad a szolgáinak, képessé tesz minket arra, hogy az önátadásunknak megfelelően tudjunk élni, és ha kell, ellenálljunk a minket érő negatív befolyásnak. (Olvassák fel: Mikeás 3:8; Kolosszé 1:29.)

Isten ezzel ad képességet lehetőséget az embereknek akik kérik Őt, hogy elvégezzenek bizonyos feladatokat, vagy megértsenek gondolatokat.


Katy Weaver

2013. okt. 2. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim válasza:

Keresem az alapot, ehhez a hitvallás ima-szövege a mérvadó:


"Hiszek a Szentlélekben, Urunkban és éltetőnkben,

aki az Atyától (és a Fiútól) származik,

akit az Atyával és Fiúval együtt imádunk és dicsőítünk,

és aki szólt a próféták által."


"Hiszek a Szentlélekben, Urunkban és éltetőnkben,

aki az Atyától és a Fiútól származik.

Akit épp úgy imádunk és dicsőítünk,

mint az Atyát és a Fiút.Ő szólt a próféták szavával."


A Szentlélek az Atya egyik aspektusa. Az Atya Bölcsessége Krisztus, aki a Szentlélek által jelenik meg.

Ahogy az idézet is írja: "Ő szólt a próféták szavával", ami annyit jelent, hogy a próféták (az igazi próféták) a Szentlélektől áthatva, a Szentlélek erején át szólnak, egészen pontosan Krisztus szól az adott prófétán át.


A lélek itt is az erőt jelenti. A Szentlélek irányultság nélküli - szent erő. Ami által az Atya bölcsessége - Krisztus meg "tud" nyilvánulni, megnyilvánul. Az Atya Bölcsessége - Krisztus ad irányultságot "Neki".


Ezt jelenti az, hogy Jézus Krisztus "megtestesült a Szentlélek erejéből Szűz Máriától", vagyis hogy Szűz Máriát betöltötte a Szentlélek, akin át aztán Jézus Krisztus megjelenik az emberek között. Szűz Mária -- szent anyag nem csak a kétezer évvel ezelőtti Máriát jelöli, hanem a módot, hogy ahol befogadóvá válik az anyag (ember- ember elméje - szíve) ott kegyelemből ha a Szentlélek betölti azt, akkor "megszületik" a szívben Jézus Krisztus.


Ez az emberben megjelenést jelenti... Krisztus mindezek felett az Atya bölcsessége, Aki Él és hat, Aki a Mindenek felett álló Törvény is ugyanakkor. Azonban a földi ember dönthet arról, hogy befogadja-e Őt az ő szívébe, hogy szűzmáriává lesz-e, és hagyja-e, hogy Szentlelket kapjon, hogy őbenne is megtörténjen a MISZTÉRIUM - Jézus Krisztus megszületése, majd a felnövekedése (ha enged teret Őneki - mert szabad döntés alapján történik mindez).


Mindez misztérium, és így dióhéjban nem könnyű beszélni róla - leginkább azért, mert e szavak alatt más igencsak mást ért, mint amit én érthetek.


Esetleg, ha tér nyílik e fogalmak egymás közötti jobb tisztázására, és az emberi vallás által ráruházott egyéb jelentések lefosztására... akkor... meglátjuk.


Az idézetek forrása: [link]


-------------------------


Hogyan tudsz Vele kapcsolatba lépni?

Hogyha kiüresedsz, és kéred a Mindenhatót, hogy Jézus Krisztus által Ő tisztítson meg tégedet, és tegyen befogadóvá az Ő kegyelmére, és bocsássa meg a bűneidet... ami azt is jelenti egyben, hogy Isten megbocsát, így te is leteheted mindazt, amit hordozol, ami nyom, amivel észrevétlenül is de nyomod önmagadat --- elvárások, elutasítás, megtörtént dolgokkal kapcsolatos neheztelések, harag, bánkódás, az elkövetkezőktől való félelem, vágyakozás...


Imában fordulhatsz az Egy-hez, kérhetsz hitet, kérheted a megváltást.


Ha ennek Szellemében kiüresedsz, akkor ott a Szentlélek. Ott van, él Ő.


Miben tud segíteni?

Ha erre az útra lépsz, akkor az eddigi hányattatásod lassan lecsendesül, ahogy Jézus Krisztus lecsendesíti a háborgó tengert (elmét), ahogy meggyógyítja a betegségeket --- lelki vakságot, némaságot, süketséget, a bénultságot, sőt még a lelki halálból is feltámaszt (Lázár)...


Mindez MISZTÉRIUM, csoda..

És mindez: örömhír!

2013. okt. 2. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 yuda ***** válasza:
100%

Akik Szentlélek isteni személyét valami erőnek, vagy személytelenségnek tartják, merőben a bibliai álláspont ellen törekszenek.


Biblia egyértelműen beszél Szentlélek személyéről és pontosan meghatározza azokat a személyiségi jegyeket, amelyek egyértelműen személyre és istenségre utalnak. E kettő teljes bizonyossággal és egyértelműen olvasható, tudható, akik komolyan veszik a bibliai írásokat.


Keresztelő János állítása Jézusról, amely szerint "ő Szentlélekkel és tűzzel keresztel" (autosz hümasz baptiszei en pneumati hagió kai püri), pontos, szó szerinti fordítása így szól: "ő Szent Szellemben és tűzben merít be titeket".


Az eredeti szöveg jelentésének pontosításából kiderül, hogy a Szentlélekkel való bibliai betöltekezésnek semmi köze nincs ahhoz a felekezeti gyakorlathoz, amelyet bérmálásnak, vagy konfirmálásnak neveznek. A Szentlélek vételének formális utánzata Isten erejének jelenlétét homályos messzeségbe taszította az egyháztagok elől. Ezért sokan úgy gondolkodnak róla, mintha számukra elérhetetlen, misztikus dolog, és csupán bizonyos kiváltságos egyéneknek, vallási rétegnek a privilégiuma lenne.


A Szentlélek valóban láthatatlan, de valóságos személy, aki rendelkezik minden személyi jeggyel. A Biblia tanítja ugyan Isten mindenütt jelenlevőségét a világban, de ettől megkülönbözteti a Szentlélek manifesztálódó jelenlétét. Ahol ez a jelenlét megmutatkozik, ott az Úr jelenléte empirikusan is "tapinthatóvá", érezhetővé lesz. Pünkösdkor a tanítványoknak Szentlélekkel való beteljesedését is kísérték fizikai-pszichikai reakciók. Ezekre a megnyilvánulásokra külső megfigyelők zavartan, csodálkozással és csúfolódással reagáltak, ami azonban a szellemi megtapasztalás értékéből semmit nem von le. Az egybegyűlt érdeklődők számára Péter apostol nyilvánvalóvá tette azt is, hogy a Szentlélekkel való betöltekezés minden hívő ember számára elérhető ígéret. "Mert néktek lett az ígéret és a ti gyermekeiteknek és mindazoknak, akik messze vannak, valakiket csak elhív magának az Úr" (Apostolok cselekedetei 2,39).


Az Apostolok cselekedeteinek könyvében több olyan történet van följegyezve, amikor a hívőkre kiáradt a Szentlélek. Ezek az események egyértelműen bizonyítják azt, hogy minden esetben valóságos megtapasztalást eredményezett a hívőknél a Szentlélekkel való találkozás. Sőt, ezt a pneumatikus eseményt minden esetben a megfigyelők is hallhatták és láthatták, mert a Szentlélekkel való betöltekezésnek kezdeti jele (szémeion) a nyelvekenszólás (glosszolália) volt a korai egyházban.


Már megjelent pár ehez hasonló kérdés, olvasd azokat is.

http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__1..

http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__egyeb-ker..

http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__3..

2013. okt. 2. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:

Ő (mert személy) az akit Jézus kiküld a tanítványaihoz, és Ő az aki befejezi a megkeresztelkedést.A valóságos megkeresztelkedésed.


Sehogy máshogy nem tudsz kapcsolatba kerülni vele, csak Jézuson megváltói művén keresztül, 100%-os Igei alapokon nyugvó keresztség által.

2013. okt. 2. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
2%
A Szentlélek isten segglehelete.
2013. okt. 2. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:

8

Mk 3,29

De a ki a Szent Lélek ellen szól káromlást, nem nyer bocsánatot soha, hanem örök kárhozatra méltó;

2013. okt. 2. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:

Ez jó kérdés :)

"Es minden versengés nélkül a mi hitünknek nagy titka ez; Az Isten

megjelentt a testben, megigazíttatott Lélekben..

(1Tim 3:16)

Hogy lehetséges ez?

Vagy elfogadod ezt vagy nem! De ezt a Biblia jelenti ki neked.

Napjainkban a háromság-tan legismertebb kritikusai Jehova Tanúi. A következő érvet hozzák

fel ellene: .Sem a szentháromság [trinitas] szó, sem maga a tanítás mint olyan, nem található

meg az Újszövetségben, sem Jézus és a követői nem próbáltak szembehelyezkedni Izrael

ószövetségi mintájával: .Halld, ó Izrael: az Úr, a mi Istenünk egy Úr (5Móz 6:4). A tanítás

folyamatosan alakult ki több évszázad során és heves viták közepette. A IV. század vége

felé. öltött formáját őrizte meg lényegében véve napjainkig a Szentháromság dogmája..

(Érveljünk az Írásokból, p. 141, WTBTS, Brooklyn, New York, 1989).

Maga a gondolat nem Jehova Tanúitól származik, hanem idézet a The New

Encyclopaedia Britannica-ból (10. kötet, p. 126, Micropaedia, 1976). Az idézet természetesen

nem tükrözi az evangéliumi keresztények álláspontját, legfeljebb a liberális teológusokét. A

megfogalmazott hipotézis valójában két összetevőből áll: (1) a háromság-tan alapjai nem

jelennek meg a Bibliában, valamint (2) a tan csak a későbbi évszázadok során alakult ki.

Jehova Tanúi, az unitáriusok, Isten Egyházának Gyülekezetei (Church of God) és a

krisztadelfiánusok tagadják, hogy a Szentlélek egy különálló személy lenne. Elképzelésük

szerint Isten erejére vagy megnyilvánulására utal a Biblia Szentlélekként. Jehova Tanúi,

tanításukat alátámasztandó, saját bibliafordítást is kiadtak, amelynek az első oldalán a Lélek

így jelenik meg: .A föld ekkor még kietlen és puszta volt, és sötétség volt a mély vizek

színén. És Isten tevékeny ereje lebegett a vizek felett. (1Móz 1:2; ÚVF; kiemelés tőlem)*.

Meg kell tehát néznünk, hogy a Szentírásban hogyan nyilvánul meg a Szentlélek: mint egy

isteni erő, vagy mint egy személy.

Általában (néhány rendkívüli szélsőségtől eltekintve) mindenki elfogadja, hogy a Sátán

egy tudatos személy, nem csupán egy örök gonosz erő, ami hatással van az emberekre. Ezt

tényként elfogadják mind Jehova Tanúi, mind az unitáriusok, mind az Isten Egyháza.

Hasonlítsuk össze a Szentírás kijelentéseit ezért a Szentlélekkel és a Sátánnal kapcsolatban.

Szentlélek Jellemző

SÁTÁN:

Be kellett teljesednie az Írásból annak,

amit előre megmondott a Szentlélek Dávid

szája által Júdásról, aki vezetője lett

azoknak, akik elfogták Jézust.. (Csel 1:16;

Mt 10:20; Csel 10:19-20; 20:23; Zsid 3:7;

10:15; Jel 22:17)

Beszél:

Az ÚR megkérdezte a Sátánt: Honnan jössz?

A Sátán ezt felelte az ÚRnak: A földön

barangoltam, ott jártam-keltem.. (Jób 1:6-8;

1Móz 3:4)

.Leöblíti Jeruzsálem vérét ítélő lelkével,

megtisztító lelkével.. (Ézs 4:4; Jn 16:8)

megítéltetik/megítél .Ne újonnan megtért ember legyen, nehogy

felfuvalkodva az ördöggel azonos ítélet alá

essék.. (1Tim 3:6; Jel 12:9)

.De mindezt egy és ugyanaz a Lélek

munkálja, aki úgy osztja szét kinek-kinek

ajándékát, amint akarja.. (1Kor 12:11;

Csel 15:28; 16:6-10; Mt 4:1)

AKARATA VAN:

A Sátán Izráel ellen támadt, és rávette

Dávidot, hogy megszámlálja Izráelt.. (1Krón

21:1)

Amikor egy személytelen fogalmat megszemélyesítünk, tisztában vagyunk vele, hogy

megszemélyesítésről van szó. Amikor azonban a Szentlélekről azt olvassuk, hogy beszél,

akkor a hangját valósággal hallják emberek (Csel 10:19-23), és engedelmeskednek neki (Csel

16:6-10). Hogyan lehetséges, hogy egy személytelen erő megtanítson bármire is? Hogyan

szólhatok általa? Hogyan tehet tanúságot? És hogyan lehet egy erőnek ereje? Hogyan

rendelkezhet egy erő akarattal? Hogyan szomoríthatom meg, és okozhatok egy erőnek bánatot

(pl. a gravitációnak)? Egy erő hogyan képes értünk esedezni? Hogyan szerethet bennünket

egy erő, hogyan lehetnek érzelmei? Hogyan lehetek közösségben egy erővel? Közösségben

lehetünk az Atyával és Jézussal (1Jn 1:3), és elfogadjuk, hogy ez egy szoros, megismerésen

alapuló bensőséges kapcsolatra utal (Jn 17:3). Miért ne fogadnánk el ugyanezt a Szentlélek

esetében is, mikor maga a Biblia buzdít minket a vele való közösségre? (1Kor 13:13)

2013. okt. 2. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!