Mi alapján írták a Bibliát?
Hogy megtudd, ehhez csak olvasni kéne a Bibliát és akkor rájönnél, hogy a Biblia az Élő Isten ihletett és tévedhetetlen beszéde.
Pl: Mózes beszélt Istennel és leírta azokat amiket hallott. Jézus beszédeit pedig mások írták le akik hallották Őt, akiknek írásait meg is találhatod a Bibliában, ezek névszerint: Máté, Márk, Lukács, János.
A Biblia történeteinek megírását (amik meg is történtek és nem csak kitalálták őket!!!) Isten ihlette és vette rá az embereket a Szent Lélekkel vezérelve, hogy ezeket leírják.
Ezek az írások később bekerültek a Bibliába is.
Nem egészen. Vannak történelmi könyvek, ilyen a Krónikák könyvei, a királyok könyvei, de a prófétikus könyvekben is vannak történeti elbeszélések. A próféciákat, lásd például Dániel könyvét Isten maga jelentette ki. Nem ihletettség által,hanem "szemtől szembe".
Józsefhez az angyal szólt, Jézus azt mondta, amit az Atyától hallott, az Isten szólt a felhőkből a tanítványoknak, Dániel álomban, és konkrét kijelentéseket látott, Jánosnak maga az Úr jelent meg, és angyal mutatta meg, amiknek meg kell lenniük. Mózes a hegyen beszélt 40 napig az Úrral, többször szólt a néphez, és Mózeshez is.
Tehát amikor törvény, tanítás, intelem, prófécia van leírva, az nem ihletettség, hanem kijelentés. Ezen felül több történelmi, történeti elbeszélés van, ami le van írva, ahogy volt.
Az Istentől ihletett szónak az ógörög eredete az Istentől fújt (szél).
Azaz Istentől jövő, Istentől származó.
Egy helyen szerepel az ihletett szó:
2Tim 3:16 A teljes írás Istentől ihletett és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre
Azaz a teljes írás Istentől származó, Istentől jövő, és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre.
"Ki, kik voltak az írói?"
Ha jól emlékszem, ~40 ember írta össze a könyveket. Mózes, (talán Ádám vagy valamelyik közeli leszármazottja), Dániel, Pál, Márk, Sámuel, Jónás, stb.
Ezeket az írásokat 397-ben gyűjtötték véglegesen össze. Több irat kimaradt, ami a hébereknek megvolt, ilyen Énok könyve, Mózes apokalipszise is például, ezeket magyar nyelven megtalálod a neten. Érdekes, és nem öszeegyeztethetetlen, nem ellentmondásos a többi bibliai irattal. Az ószövetségi iratok "mindig is" a héberek kezében volt, csupán össze kellett kötni. Az újszövetségi iratokat, leveleket aszerint tették bele, hogy biztosan meghatározható az ideje, mikor írták, és lehetőleg az is, hogy ki írta. Nem utolsó sorban olyan kijelentéseknek kellettek benne lenniük, amik nem ellentétesek az iratokkal. Sok hamisítvány született, főleg gondolom a kegyetlen keresztényüldözés idejében, amikor a kereszténység lejáratása fontos volt sokaknak, és erre remek alkalom megalkotni hamis iratokat.
"Ezek történetek valóban megtörténtek?"
Igen.
Szia!
A Biblia tanítása szerint Isten kiválasztott "szent embereit", a prófétákat használta fel arra, hogy az emberiségnek szóló üzenetét tolmácsolják. A Biblia két fő részből áll: Ó- és Újszövetségből. Az Ószövetség 39, az Újszövetség 27 iratot tartalmaz, amelyek mintegy 1500 esztendő folyamán, az ie. XV. századtól kb. ie. 400-ig Izráel népe körében, és az I. században az őskeresztény egyház körében keletkeztek. A bibliai iratok által közölt kinyilatkoztatások csak bizonyos időszakban adattak, mert csak bizonyos időszakban volt alkalmas az egyház arra, hogy a szent iratok ihletett jellegét felismerje és a kanonikus iratokat egybegyűjtse. Az ószövetségi egyház fennállásának utolsó négy évszázada alatt, amikor Izráel vallása jóvátehetetlenül eltorzult, és a Jézus korából ismert farizeusi és rabbinikus vallásossággá változott, már nem adatott prófétai kinyilatkoztatás, az ószövetségi kánon lezárult addigra. Az újszövetségi kánon pedig az első két-három évszázad még egységes keresztény egyházában szilárdult meg, a IV. századi súlyos torzulás, a pogány vallásokkal és a világi hatalommal való szövetkezés és az ebből származó szétszakadás megindulása előtt.
Azzal kapcsolatosan, hogy hogyan történt a könyvek bekerülése a Szentírásba:
"Isten beavatkozását kell felismernünk abban a biztonságban, amellyel a zsidó nép az Ószövetség kánonját kialakította. A hívők - akik az igazi Izraelt alkották a nép között - felülről kaptak világosságot, a Szentlélek világosította meg őket, hogy felismerjék az ihletett írásokat és kialakítsák belőlük azt a gyűjteményt, amelyet mi is átvettünk tőlük, amely számunkra Isten szava, miután maga Jézus is határozottan elismerte mint ilyet. Bizonyos fokig Isten keze látható abban, ahogyan korszakokon keresztül őrizték ezt a gyűjteményt anélkül, hogy ebben a tekintetben bármiféle vita lett volna a különböző zsidó iskolák, farizeusok, szadduceusok vagy esszénusok között. Konzervatív és modern zsidók valamennyien, mindig megegyeztek ebben a lényeges kérdésben. Hasonló módon bízta Isten a keresztény egyházra az újszövetségi kánon kialakítását és őrzését… Az Újszövetség ugyanannak a Léleknek a befolyására alakult ki, mint az Ószövetség." (A. Vaucher: L'Histoire du Salut. Paris, 1951)
Kétségtelenül igaz, hogy a Szentlélek láthatatlan munkálkodása volt szükséges a tévedésmentes kánon kialakításához. Mégis, ha a az ó- és újszövetségi egyház kanonizációjának hitelességében kellene feltétlenül hinni, akkor végső soron bizonyos egyházi hagyományra kellene építeni a teljes Írás Istentől ihletettségébe vetett hitet.
Sokkal inkább azt valljuk, hogy a szent iratok kanonikus voltát a belőlük áradó igazságtartalom és lelki hatalom olyannyira bizonyította, hogy a mégannyira gyarló egyház sem véthette el a kanonikus jegyzék megállapítását. Nem tudták nem elfogadni az Istentől ihletett prófétai beszédet, noha az gyakran és súlyosan megítélte mind az ó- mind pedig az újszövetségi gyülekezeteket. A szent iratok dicsőségesen bizonyították isteni eredetüket, és kárhoztattak minden "polyvát". A kánon sérthetetlenségét tehát mindenekelőtt a bibliai iratok egyedülálló belső, lelki szintje és ereje, valamint az egymással való egysége biztosította.
Azt a meggyőződést tehát, hogy a Biblia 66 irata az írott, minden korra és emberre érvényes isteni kinyilatkoztatást teljességében és kizárólagosan tartalmazza, senki sem építheti pusztán az ó- és újszövetségi egyház állásfoglalására. A kanonizáció - a szent iratok és az egész gyűjtemény hitelességének felismerése - végső fokon minden hívő ember személyes feladata is. Ellenőriznünk és hitelesítenünk kell a magunk számára az egyház bizonyságtételét. Csak egy minden oldalról megalapozott, a Szentlélektől nyert személyes meggyőződés alapján fogadhatjuk el a Bibliát az isteni kinyilatkoztatás mértékének.
Üdv. Péter
Szervusz
Valóban vannak könyvek, amelyeket Isten "íratott" le, például ha olvasod Mózes könyveit, ott többször találkozol azzal, hogy Isten utasítja Mózest, hogy írja le, amit mond neki. (Azon kívül a zsidó királyok kötelességei közé tartozott, hogy le kellett írni a Törvény könyvét, valószínűleg a megtanulás miatt, de így több írat is fönnmaradhatott)
János apostolnak azt mondta az angyal: "Írd le azért, amiket láttál, és amik vannak, és amik ezek után lesznek meg.Jelenések 1,19"
A Bibliában vannak „Isten ujjával” írt részek ("Amint befejezte Mózessel való beszédét a Sínai-hegyen, átadta neki a Bizonyság két tábláját, az Isten ujjával írt kőtáblákat."2Móz 31:18).
És az is előfordult, hogy Jehova lediktálta az üzenetét az íróknak, amikor fontos volt, hogy szó szerint mit írjanak. A 2Mózes 34:27-ben például ezt olvashatjuk: „Jehova . . . ezt mondta Mózesnek: »Írd le magadnak ezeket a szavakat, mert e szavak alapján kötök szövetséget veled és Izraellel.«” Hasonlóképpen így szólt Jeremiás prófétához: „Írd le magadnak könyvbe mindazokat a szavakat, amelyeket mondok neked” (Jer 30:2).
Abból is föl lehet ismerni a Biblia ihletettségét, hogy mind a 66 könyv egységes, összefüggő. Az első könyvben le van írva az, hogyan teremtette Isten az eget, a földet, és az első emberpárt. Itt van leírva az, hogyan került az ember bűnös állapotba, amiért megöregszünk és meghalunk. Itt íratta le Isten (1Mózes 3:15), hogyan fogja kivezetni az emberiséget a bűnből és a halálból. A többi könyv arról szól, milyen lépéseket tett Isten, hogy ezt a célját megvalósítja.
Az utolsó, a Jelenések könyve már a napjainkról szól, olyan eseményeket ír le, amelyek már évtizedek óta teljesednek és azt is leírja ami közvetlenül előttünk áll:
"Jelenések 21:3, 4
Erre harsány hangot hallottam a trón felől, mely ezt mondta: „Íme! Az Isten sátora az emberekkel van, és ő velük fog lakozni, azok pedig az ő népei lesznek. És maga az Isten lesz velük. És letöröl minden könnyet a szemükről, és nem lesz többé halál, sem kesergés, sem kiáltás, sem fájdalom nem lesz többé. A korábbi dolgok elmúltak.”"
Igen, a Bibliában a valóságos emberi történelmet olvashatod.
Üdvözlettel: Zita
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!