Ki írta a bibliát, mikor, mi alapján?
Nagyon sokan írták a bibliát, nagyon sokfelé és elég tág időintervallumban.
A biblia mindenféle szentnek tartott szövegek gyűjteménye.
Szia! A Bibliát Isten által kiválasztott emberek írták. Ihletés által adta át Isten a mondanivalót, tehát nem tollbamondás alapján történt a lejegyzése.
Az emberiség első 2500 évében nem volt írott Biblia.
A történetek szájról-szájra terjedtek.
ie.1500 környékén Mózes volt az, aki a Teremtés könyvétől kezdve el kezdte írásban rögzíteni a történteket.
A Biblia azért állta ki az idők viharát, mert Isten Lelke őrizte azt. Pedig az emberek mindent megtettek azért, hogy elpusztítsák.
A Bibliának az adja meg a tekintélyét, hogy beteljesült próféciák vannak benne. Ezt egyik vallás sem mondhatja el magáról.
Remélem kielégítő volt a válasz, ha nem kérdezz nyugodtan.
Nem azért, de szinte minden vallás beteljesült próféciákból áll.
És mi az, hogy az első 2500 évében? Mikortól számítod te az emberiség kezdetét?
Az én ismeretem alapján a teremtés kb. ie. 4000 körül volt.
A B-ban mindenhol idői meghatározások találhatók. Ki írta? Mikor írta? Mikor halt meg? stb. mint mondtam a B. ellenőrizhető - ami más vallásokról nem mondható el.
Abban igazad van, hogy a mai B-k a kanonizáció folyamata alatt alakult ki.
...de a kanonizáció nagyon szigorú elveket követett.
Mindíg vizsgálták, hogy Isten szava tekintélyével szól-e az irat?
Prófétikus irat-e, Isten "szent embere", próféta írta-e?
Összhangban van-e a tartalma a többi kanonikus iratével?
Az Isten Igéjére jellemző élet átformáló erő megnyilatkozik-e általa?
Isten népe elfogadta-e?
A beteljesült próféciáról: pl. Dániel az ie. VI. szd-ban leírta, hogy mikor kell megszületnie a messiásnak, mennyi ideig fog tanítani, mikor fogják "kiírtani".
... de sorolhatnám: pl. Ésaiás leírta, hogy hol fog megszületni a Messiás... (tovább is van mondjam még?)
Persze a szkeptikusok ilyenkor azt mondják, hogy ezeket az adatokat a későbbi korokban csempészték be az írásokba. Csak egy a bibi: hallottál már gondolom a Holt tengeri tekercsekről, - abban bizony változatlan módon szerepelnek a vitatott szövegek.
Csak egy rövid megjegyzés: az emberiség jóval 4000 évvel ezelőtt is létezett! kb 14 ezer éve kezdtük el pl a kutya háziasítását, stb...
A Föld kb 4 milliárd éves...
És ne vádoljon senki, hogy ateista vagyok, hiszek egy Teremtőben, aki milliárd évekkel ezelőtt elindította az univerzumot, néha beavatkozik, de inkább nem, és befolyással vannak ránk a nem fizikai lények(nem a Teremtő), de ettől még nem 4000 éve vagyunk itt...
Amúgy mostmár a legtöbb vallás jelen van mindenhol, nem csak a biblia tanításai.
"Nem azért, de szinte minden vallás beteljesült próféciákból áll." Kérésem az lenne, hogy bármelyik vallásból idézz legalább egy beteljesült próféciát.
Én nem azt állítottam, hogy a Föld bolygó 6000 éves. ... hisz a Teremtés könyve is azt írja: A föld kietlen és puszta volt - Tehát a föld készen állt, csak az ember - mint teremtmény jelent meg később.
Mint tudjuk az Ószöv. iratok nagyrészt a zsidóság történelmével foglalkozik. Ami viszont annyit jelent, hogy ellenőrizhető. pl. Mózes nevelőanyja (Hatsepszut), vagy babiloni fogság Nabukodonozor idejében, és még lehetne sorolni.
Viszont gondolj bele: dobálóznak a tudósok évmilliókkal stb. de azt nem tudják, hogy István királyt mikor koronázták meg - pedig az igencsak mostanában volt.
A Biblia azoknak a könyveknek a gyűjteménye, amelyeket a zsidóság és a kereszténység Istentől sugalmazottnak és ennek okán szenteknek fogad el, és mint ilyeneket a hit és az erkölcs területén mércének tekint. A Bibliát szent jellegéből kifolyólag Szentírásnak is nevezik.
A kereszténység két részre osztja a Bibliát: a zsidó Bibliát magában foglaló Ószövetségre (Ótestamentum) és az apostoli írásokat tartalmazó Újszövetségre (Újtestamentum).
A Biblia ebben a tekintetben teljesen egyedülálló. több, mint negyven író tollából származik, akik a legtöbb esetben nem ismerték egymást. Ez általában nem volt lehetséges, mert az az időszak, amíg a könyvet írták, legalább 1500 évet ölel fel. Valóban nagy csoda, ahogyan a Biblia lassan, több, mint ötven generáción keresztül azzá a könyvvé lett, amelyet ma a kezünkben tartunk: Mindenféle terv vagy vázlat nélkül, évszázadról évszázadra illeszkedett egyik rész a másikhoz, mígnem a Biblia teljessé lett.
A Biblia írói nagyon különböző társadalmi és kultúrkörökből származtak. Köztük van például Mózes, a politikus (aki Egyiptom bölcsességeiben járatos volt); Józsué, a tábornok; Salamon, a király; Ámósz, a pásztor; Nehémiás, aki a királyi udvarban élt; Dániel, az államférfi; Péter, a halász; Lukács, az orvos; Máté, a vámszedő és Pál, a rabbi. Egészen különböző helyeken és egészen különböző körülmények között írtak. Mózes a pusztában írt, Jeremiás börtönben, Dávid a hegyekben és a palotájában, Pál a fogházban, Lukács útközben, János akkor, amikor Pátmosz szigetén élt száműzetésben; mások katonai hadjárat feszültségei között.
Különböző lelkiállapotban írtak s könyveiket három különböző világrészen írták: Ázsiában, Afrikában és Európában. Három nyelven írtak: az Ószövetség nagyrészt héber - és kis részek (a rokon) arám nyelven, az Újszövetség görögül íródott. És mindezekből a különböző forrásokból és időkből egy könyv keletkezett. Mózes írt öt könyvet. Dávid uralkodása alatt újabb könyvek keletkeztek. Röviddel a babiloni fogság után, az írástudó Ezsdrás idejében az Ószövetség betűről betűre, szóról szóra, mondatról mondatra csaknem készen volt. Krisztus születése előtt négyszáz évvel elkészült az a könyv, amely ma változtatás nélkül van előttünk. A zsidó történetíró Flavius Josephus arról tudósít bennünket, hogy az úgynevezett Ószövetséget annyira tiszteletben tartották, hogy senki sem mert volna az évszázadok során bármit is hozzátenni vagy elvenni belőle.
Az én ismereteim szerint későbbre tenném a kanonizálás időpontját, mivel:
170 körül keletkezett az un. Muratori kánonjegyzék (latin nyelvű, töredékes irat. 22 újszövetségi iratot sorol fel.)
206: Codex Baroccio, mely "a 60 könyv" címmel jelent meg az Ó-és Újszöv. 66 iratából 64-t foglal magába. (Eszter könyve és Jelenések könyve hiányzik belőle)
340 Euszebiosz egyháztörténetíró már felsorolja az Újszöv. összes iratát, de megemlítiti, hogy 6 könyvvel kapcsolatban egyesek ellenvetéseket fogalmaztka meg.
367: Athanasius püspök 39. sz. húsvéti levelében felsorolja mind a 27 újszöv iratot, mint amelyeket kizárólagosan szabad használni az istentiszteleteken.
Tehát én az Újszöv. kánon lezárulásának időpontját 367-re teszem - habár nem vagyok római katolikus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!