Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelent Máté Evangéliumában...

Mit jelent Máté Evangéliumában a 25,1-13?

Figyelt kérdés

Ha már feltettem ezt a kérdést: http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__4..

akkor ezt is felteszem. :)


Jézusnak ha eljön a királysága, akkor bemennek hozzá a szűzek, de miért? ... Szóval azért, hogy mind az ötöt ...? Nem irigykedés, elfogadom, hogy Neki több joga van mindenhez mint nekünk embereknek, de egy kicsit ez is fura nekem. Nekünk csak egy feleségünk lehet és nem paráználkodhatunk, de ő akár öt szűzzel is lehet? Nem példát kellene mutatnia? Arról olvastam már, hogy Jézust szerelmes fiamnak nevezi az Úr. Ezért?


Vagy ezt is félre értelmeztem és az öt szűz nem azért megy be hozzá?


Az idézet:


1. Akkor hasonlatos lesz a mennyeknek országa ama tíz szűzhöz, a kik elővevén az ő lámpásaikat, kimenének a vőlegény elé.

2. Öt pedig közülök eszes vala, és öt bolond.

3. A kik bolondok valának, mikor lámpásaikat elővevék, nem vivének magukkal olajat;

4. Az eszesek pedig lámpásaikkal együtt olajat vivének az ő edényeikben.

5. Késvén pedig a vőlegény, mindannyian elszunnyadának és aluvának.

6. Éjfélkor pedig kiáltás lőn: Ímhol jő a vőlegény! Jőjjetek elébe!

7. Akkor felkelének mind azok a szűzek, és elkészíték az ő lámpásaikat.

8. A bolondok pedig mondának az eszeseknek: Adjatok nékünk a ti olajotokból, mert a mi lámpásaink kialusznak.

9. Az eszesek pedig felelének, mondván: Netalán nem lenne elegendő nékünk és néktek; menjetek inkább az árúsokhoz, és vegyetek magatoknak.

10. Mikor pedig venni járnak vala, megérkezék a vőlegény; és a kik készen valának, bemenének ő vele a menyegzőbe, és bezáraték az ajtó.

11. Később pedig a többi szűzek is megjövének, mondván: Uram! Uram! nyisd meg mi nékünk.

12. Ő pedig felelvén, monda: Bizony mondom néktek, nem ismerlek titeket.

13. Vigyázzatok azért, mert sem a napot, sem az órát nem tudjátok, a melyen az embernek Fia eljő.



2013. máj. 28. 15:33
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

És ezt is igazságtalannak érzem, hogy akik késnek nem engedi be. Miért nem? Csak késtek. Csak tökéletes embereknek szól Jézus királysága? Mert ezek szerint igen:


"Legyetek azért ti tökéletesek, miként a ti mennyei Atyátok tökéletes."


(Mt 5,48)

2013. máj. 28. 15:36
 2/11 anonim ***** válasza:
45%

az 5 szűz akik bemennek Isten országába az,azok az emberek akik megtértek,kitartottak,hűségesek voltak Istenhez,és nem hagyták el őt a próbák idejében sem.

Eljön a nap,amikor Jézus eljön az övéiért,amikor is számot kell adnunk az életünkről,azok akik kitartottak ISten mellett,azok mehetnek be a menyegzői vacsorára. Azok akik " késnek", azok az emberek akik nem fogadták Jézus hívását,és nem tértek meg,pedig egész életükben megtehették volna,és akkor az ítélet napján,már késve érkeznek meg.Eddig tagadták Istent,akkor ott már nincs helyük.

Ezért figyelmezett mindenkit az Úr,hogy térjenek meg,mert elközelített a mennyek országa

2013. máj. 28. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
45%
Csatlakozom az előttem szólóhoz.
2013. máj. 28. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
De itt nőkről van szó nem? Hisz vőlegényhez mennek. Este szűzek mennek a vőlegényhez.
2013. máj. 28. 16:34
 5/11 anonim ***** válasza:
a vőlegény az Jézus, és mint mondtam a szűzek az emberiséget jelentik
2013. máj. 28. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
De ugye ez nem egyenlő azzal, hogy csak szűzek mehetnek be hozzá? Mert akkor miért lenne házasság és gyermeknemzés!? Hiszen az nem tiltott, sőt.
2013. máj. 28. 16:44
 7/11 anonim ***** válasza:
82%

Kedves Kérdező!


Az egy példázat, amely jelképeket használ. A nők jelképe végigvonul az Ószövetségen: a parázna nő Isten bálványimádó népét, a szüzek pedig az Istenhez hűséges népet jelölik.


Több keleti országban a menyegzői ünnepséget este tartják. A vőlegény elmegy a menyasszony elé, és házába viszi. A násznép fáklyafénynél vonul a menyasszony atyjának házából a vőlegény házába, ahol megvendégelik a meghívottakat. A Krisztus által használt képben volt egy csapat, amely a násznépre várt, hogy közé vegyüljön. A menyasszony házának közelében tíz fehérruhás fiatal nő ácsorgott. Mindegyiknél égő lámpa és kis olajoskancsó volt. Izgatottan várták a vőlegényt. De a vőlegény késett. Egyik óra múlt a másik után. A virrasztók elfáradtak és elaludtak. Éjfélkor kiáltás hallatszott: "Ímhol jő a vőlegény! Jöjjetek elébe!" Az alvók felriadtak és talpra ugrottak. Meglátták a fáklyafényes, boldogan zenélő menetet. Hallották a vőlegény és a menyasszony hangját. A tíz szűzleány megragadta lámpáját. Sietve éleszteni kezdték tüzét, hogy elindulhassanak. De öten elmulasztották kancsójukat olajjal megtölteni. Nem számítottak ilyen nagy késésre, és nem készültek fel erre az eshetőségre. Szorongva kérték okosabb társaikat: "Adjatok nékünk a ti olajotokból, mert a mi lámpásaink kialusznak." De azok, akik frissen töltött lámpát tartottak kezükben, már kiürítették kancsójukat. Nem volt fölösleges olajuk, és így válaszoltak: "Netalán nem lenne elegendő nékünk és néktek; menjetek inkább az árusokhoz, és vegyetek magatoknak." Mialatt az árusoknál jártak, a menet elhaladt, és ők lemaradtak. A másik öt leány égő lámpájával csatlakozott a tömeghez, és a nászkísérettel beléptek a házba. Az ajtó pedig bezárult. Amikor a bolond szüzek az ünnepség helyére értek, megdöbbenésükre elutasították őket. A házigazda így szólt: "Nem ismerlek titeket." És a balga szüzek kint maradtak a kihalt utcán, a sötét éjszakában. Eddig a történet.


A várakozók két csoportja azt a két csoportot ábrázolja, amely vallja, hogy várja Urát. Krisztus azért nevezi őket szüzeknek, mert tiszta hitet vallanak. A lámpák Isten Igéjét jelképezik. A zsoltáros ezt mondja: "Az én lábamnak szövétneke a Te Igéd, és ösvényemnek világossága" (Zsolt 119:105). Az olaj a Szentlélek szimbóluma. Ugyanaz, mint Zakariás próféciájában (Zak. 4 :1-14). A példázatban mind a tíz szűz kiment a vőlegény elé. Mindegyiknek volt lámpája és olajosedénye. Egy ideig nem látszott, hogy különbség van köztük. Így van ez a közvetlen Krisztus második eljövetele előtt élő egyházban is. Tagjai ismerik a Szentírást. Mindnyájan hallották, hogy Krisztus hamar eljön, és hisznek eljövetelében, de mint ahogy a példázatban történt, úgy van ma is. Várniuk kell, és ez próbára teszi hitüket. Az "Ímhol jő a vőlegény! Jöjjetek elébe!" kiáltás sok várakozót készületlenül ér, nincs tartalék olajuk, hiányzik életükből a Szentlélek.


Isten Lelke nélkül az Ige ismerete nem ér semmit. Elméleti igazság - ha nem kíséri a Szentlélek - nem tudja megeleveníteni az ember lelkét, sem megszentelni szívét. Ha Isten Lelke nem vési szívünkbe az igazságot, hiába ismerjük a Biblia parancsait és ígéreteit, jellemünk nem alakul át. A Szentlélek világossága nélkül az ember nem tudja megkülönböztetni az igazságot a tévedéstől, és elbukik Sátán mesteri kísértései nyomán.


Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a bolond szüzek által képviselt emberek nem képmutatók. Tisztelik és pártfogolják az igazságot, szeretik azokat, akik hisznek az igazságban, mégsem vetik alá magukat a Szentlélek munkájának. Néhány verssel korábban olvassuk Máté evangéliumában: ők azok akik nem estek a Sziklára, Krisztus Jézusra, és nem engedik, hogy régi természetüket szétzúzza (Mt. 21:44). Olyanok akárcsak a köves talajjal ábrázolt hallgatók. Szívesen hallgatják az Igét, de nem igazodnak elveihez. Az Ige hatása nem tartós (Mt. 13:1-30). A Szentlélek csak akkor munkálkodik az ember szívében, csak akkor alakítja új lénnyé, ha az ember vágyik erre, és hagyja, hogy a Szentlélek alakítsa. A bolond szüzekkel ábrázolt csoport azonban megelégszik felszínes cselekedetekkel. Nem ismerik Istent. Nem tanulmányozták jellemét, nincs közösségük vele. Ezért nem tudnak bízni Istenben, és hinni Igéjében. Istentiszteletük és szolgálatuk formasággá süllyedt. "Eljőnek hozzád, ahogy a nép össze szokott jőni, s oda ülnek elődbe, mint az én népem, és hallgatják beszédidet, de nem cselekszik, hanem szerelmeskedő énekként veszik azokat ajkukra, szívük pedig nyereség után jár" (Ez 33:31). Pál apostol hangsúlyozza, hogy elsősorban ez a lelkület fogja jellemezni a Krisztus második eljövetele előtt élőket. Ezt mondja: "Az utolsó napokban nehéz idők állanak be. Mert lesznek az emberek magukat szeretők, ... inkább a gyönyörnek, mint Istennek szeretői, kiknél megvan a kegyességnek látszata, de megtagadják annak erejét" (2 Tim. 3:1-5).


Üdv. Péter

2013. máj. 28. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Ismét részben csatlakozom Péter válaszához.

A „hasonló lesz az egek királysága tíz szűzhöz” kifejezéssel Jézus nem azt akarta mondani, hogy az égi Királyság örökösei közül a fele ostoba, a fele pedig értelmes személy lesz! Nem, hanem azt értette ezen, hogy az egek Királyságával kapcsolatban ilyen vagy olyan jellemvonás is létezik, avagy azt, hogy a Királysággal kapcsolatos ügyek ilyen vagy olyan dologhoz hasonlóak.


A tíz szűz az összes keresztényt jelképezi, aki az égi Királyság várományosa, vagy annak vallja magát. A keresztény gyülekezetet i. sz. 33 pünkösdjén ígérték oda feleségül a feltámasztott, megdicsőített Vőlegénynek, Jézus Krisztusnak. A menyegzőnek azonban a jövőben, egy meghatározatlan időpontban kellett végbemennie az égben.

A szemléltetésben a tíz szűz azzal a céllal vonul ki, hogy üdvözölje a vőlegényt és csatlakozzék a menyegzői menethez. Amikor az megérkezik, ők fogják megvilágítani a menet útját a lámpásaikkal, ezzel mutatva ki tiszteletüket a vőlegény iránt, aki a részére elkészített otthonába viszi a menyasszonyt. Jézus azonban megmagyarázza: „A balgák ugyanis elvitték magukkal a lámpásukat, de nem vittek magukkal olajat. Az értelmesek viszont lámpásukkal együtt olajat is vittek korsójukban. Mivel a vőlegény késett, mindannyian elálmosodtak és elaludtak.”

A vőlegény hosszúra nyúló késése arra mutat, hogy Krisztusnak mint uralkodó Királynak a jelenléte a távoli jövőre tehető. Ő végül eljön a trónjára 1914-ben. Az ezt megelőző hosszú éjszaka alatt minden szűz álomba szenderül. De emiatt nem ítélik el őket. A balga szüzeket azért ítélik el, mert nincs olaj a korsójukban. Jézus megmagyarázza, hogyan ébredtek fel a szüzek, mielőtt a vőlegény megérkezett volna: „Pontosan az éjszaka közepén, kiáltás hangzott fel: ’Itt a vőlegény! Gyertek ki elébe!’ Akkor az összes szűz felkelt és rendbe hozta lámpását. A balgák így szóltak az értelmesekhez: ’Adjatok nekünk az olajatokból, mert lámpásunk kialvóban van.’ Az értelmesek e szavakkal válaszoltak: ’Hátha nem lesz elég nekünk is, meg nektek is; menjetek inkább az árusokhoz és vásároljatok magatoknak.’ ”

Az olaj azt szemlélteti, ami az igaz keresztényeket továbbra is fénylővé teszi mint világítótesteket. Ez Isten ihletett Szava, amihez szorosan ragaszkodnak, a szent szellemmel együtt, amely segít megérteni ezt a Szót. A szellemi olaj képessé teszi az értelmes szüzeket arra, hogy világosságot árasszanak szét, amikor a vőlegény és a menyegzői menet fogadására mennek, hogy a menyegzői lakomára kísérjék őket. A balga szüzek osztálya tagjainak azonban önmagukban, a saját korsójukban nincs meg a szükséges szellemi olaj. Jézus ezért elmondja, mi történik:

„Míg azok [a balga szüzek] vásárolni voltak [olajat], megérkezett a vőlegény, és azok a szüzek, akik készen voltak, bementek vele a menyegzőre, és az ajtót bezárták. Később megjött a többi szűz is, és így szólt: ’Uram, uram, nyisd ki nekünk!’ Válaszul ezt mondta nekik: ’Bizony mondom nektek, nem ismerlek titeket.’ ”

Miután Krisztus megérkezett égi Királyságába, a felkent igaz keresztények értelmes szüzek-osztálya felébredt azon kiváltsága tekintetében, hogy világosságot árasszon erre a sötétségbe borult világra, a visszatért Vőlegényt dicsőítve. Azok azonban, akiket a balga szüzek ábrázolnak, nem voltak felkészülve erre a dicsőítő fogadásra. Amikor tehát elérkezik az idő, Krisztus nem nyitja ki számukra az égi menyegző ajtaját. Otthagyja őket a külső sötétségben, a világ legsötétebb éjszakájában, hogy elpusztuljanak a többi törvénytelenül cselekvő egyénnel együtt. „Éberen őrködjetek tehát — fejezi be Jézus —, mert sem a napot, sem az órát nem tudjátok.”


Katy Weaver

2013. máj. 28. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A tíz szűz példázata HÍVŐK KÉT CSOPORTJÁRÓL szól, nem pedig hívőkről és hitetlenekről! 5 féle szereplője van ennek a példázatnak: a vőlegény, a bölcs szüzek, a bolondok szüzek, a kiáltók és az árusok.


1. Jézus a vőlegény.

2. A kiáltók Istennek azok a szolgái, akik hirdetik, hogy jön a Vőlegény legyünk készek, mert szentség nélkül senki se látja meg az Urat!

3. Az árusok - akik pénzért adják az olajat - jellemzően az egyházi vezetők.

4. A bolond szüzek azok, akik az árusokhoz járnak az olajért - de ez mindig kevés.

5. A bölcs szüzek pedig azok a hívők, akik ismerik az Urukat, Őt követik, és engedelmesek a szavainak!


"Monda pedig néki valaki: Uram, avagy kevesen vannak-é a kik idvezülnek? Ő pedig monda nékik: Igyekezzetek bemenni a szoros kapun: mert sokan, mondom néktek, igyekeznek bemenni és nem mehetnek. Mikor már a gazda felkél és bezárja az ajtót, és kezdetek kívül állani és az ajtót zörgetni, mondván: Uram! Uram! nyisd meg nékünk; és ő felelvén, ezt mondja néktek: Nem tudom honnét valók vagytok ti; Akkor kezditek mondani: Te előtted ettünk és ittunk, és a mi utczáinkon tanítottál; De ezt mondja: Mondom néktek, nem tudom honnét valók vagytok ti; távozzatok el én tőlem mindnyájan, kik hamisságot cselekesztek!" Luk 13:23-27


Ne gondold, hogy bementél már a szoros kapun, ameddig engedetlen vagy Jézusnak!

2013. máj. 28. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
9-es miért Irod azt amit nem értesz?
2016. ápr. 16. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!