Akik katolikus vallás szerint házasságot kötöttek, és elváltak, járulhatnak-e szentgyónáshoz?
Járulhat, "legfeljebb" nem oldozhatja fel a pap. Ez akkor van így, ha tartós súlyos bűnben él és nem akar ezen változtatni. Tehát pl. ha érvényes egyházilag a volt házassága és újraházasodott, vagy együtt él valakivel.
Nem árt megvizsgálni, érvényes volt-e egyáltalán a házassága, amiből polgárilag elvált, mert előfordulhat, hogy nem. Ha nem, akkor sokkal egyszerűbb az egyházi élete, viszont hogy ezt kimondják, na odáig nem egyszerű eljutni...
Miért kell szentgyónás? Ilyenről a Biblia nem ír és a bűnt nem így kell megbánni.
Egyszerűen csak kéred Jézust hogy bocsásson meg, és Ő bárhol bármikor megbocsájt. Ennyire egyszerű, bonyolult sose volt.
Ez a baj, hogy a katolikus egyház mindenféle hülyeséget kitalált és ezekkel sajnos eltakarják Isten valódi akaratát és elvárását a bűnös emberekkel kapcsolatban.
Nem is tudtam,hogy van külön szentgyónás.Van sima gyónás is?
Szerintem meg minden szent mert Isten teremtette.Szent tehát JÓ!!!
Úgy tudom, hogy igen, amennyiben egyedülálló, de sok függ a körülményektől is, ezért kell keresni egy lelki vezetőt, vagy egy olyan közösséget, ahol szintén elváltak vannak, hogy meg lehessen beszélni.
Az viszont biztos kizáró ok, ha elvált, de azóta mással él együtt.
Jézus valóban nem volt személyválogató bűnök megbocsátása terén, csak annyi kellett, hogy az illető valóban bánja a bűneit. Ha valaki tényleg bánja, akkor nem akar többé bűnt elkövetni (más kérdés, hogy beleesik újra vagy abba, vagy másikba, de az erős, igaz törekvés és a szándék a lényeg). A házasságtörő asszonynak is ezt mondta: "menj, de többé ne vétkezzél".
Hát, ilyen alapon "diszkriminál" az egyház. Ha valaki házasságtörő kapcsolatban él és nem is akar kilépni belőle, akkor hiába szánja-bánja bűneit, nem akar valójában megtérni, ha az egyikben megmarad.
Szemléltetésnek egy példa: elmész egy barátod lakására, először jól leanyázod, aztán behúzol neki egyet, majd hazasétálsz. Otthon végiggondolod, aztán felhívod: bocs, sajnálom, bocsánatot kérek a leanyázásért, de a behúzást továbbra is fenntartom.
Meg kell-e bocsátania? És meg fog-e? ...
Az Egyház a házasságot szentségnek tartja, amely szétválaszthatatlan. Ha a házasság érvényes volt, tehát fennáll, nem létezik olyan, hogy valós válás - az Egyház szemében. Ha valaki mással él együtt polgári válása után, az az Egyház szemléletmódját figyelmen kívül hagyja, pedig aszerint házasságtörést követ el nap mint nap ("előző" házassága miatt). Ha pedig nem érdekli az Egyház, akkor hogy akar feloldozást kapni? Választania kell, ez van. Nem mehet egyszerre két úton. Nem szolgálhat két úrnak.
"Akik katolikus vallás szerint házasságot kötöttek, és elváltak, járulhatnak-e szentgyónáshoz?"
Kat. vallás szerint nem nagyon lehet elválni, illetve csak nagyon nehezen és nagyon komoly indokkal. De ha ez sikerült valakinek akkor újra köthet házasságot és így áldozhat is.
Ha viszont valaki csak polgárilag vált el és úgy házasodik újra, az az egyház és Isten szemében házasságtörést követ el minden nap. Ez súlyos bűn, és ráadásul az illető nem is fogadhatja meg a gyónásban szereplő imával hogy "erősen fogadom hogy a bűnt és a bűnre vezető alkalmat kerülöm". Mivel a gyónáskor szokásos imát nem mondhatja végig ezért nem gyónhat. A pap ilyen helyzetben nem is ad feloldozást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!