Ha a tízparancsolatban benne van, hogy ne ölj, akkor én jobb és tisztességesebb vagyok Istennél?
Vagy neki szabad(mert felsőbbrendű) az embereknek meg nem?
Ha jól emlékszem a Szentírásban az is van ,hogy Isten a saját képére teremtette az embert.Akkor Isten ennyire hemzseg a rossz és gonosz tulajdonságoktól?Milyen Isten az akit,ha nem imádnak(már ez a kifejezés is...)akkor komplett népeknek kell elpusztulnia?Továbbá részrehajló,kegyetlen,igazságtalan,sőt gyerekes,stb..
A klotyón ülve ezen filóztam,hogy Isten a saját kicsinyessége és hiúsága miatt mennyi embert öletett meg,legalábbis a Biblia szerint.
És ráadásul az évezredek alatt még az őt képviselő (egyik)vallás is világvallás lett,attól függetlenül,hogy ezer sebből vérzik és üvölt róla az igazságtalanság és a világi dolgok hajhászása.
A kérdésem nem provokatív,tiszteletben tartom,ha valaki hívő,de tényleg érdekelne a filozófiai háttere ennek az egésznek.
Ha te Istent klotyón ülve és merengve kicsinyesnek, kegyetlennek, igazságtalannak..stb degradálod, akkor azt hiszem ez olyan felvetés, amire talán az a legtalálóbb, ha azt mondom, hogy dedós szinten sem állsz.
Most tehát az a kérdés, hogy vajon te tévedsz Istennel kapcsolatban és nagyobb sötétség van benned, mint alagútban, vagy én tévedek, amikor azt állítom, hogy a kérdésed olyan szinten primitív, mert teljes képzavarban élsz afelől, hogy mit jelent az a kifejezés, hogy provokatív. Ugyanis ez az.
Értelmetlen, ostoba, kicsinyes, ..maga a megközelítés pedig abszurd.
Nagyon érdekel, milyen szinten fognak ehhez az alpári kérdésedhez hozzászólni. Lesz e olyan ember, aki képes ide lesüllyedni, vagy inkább kihagyják a kérdésed és lépnek tovább.
Javaslom egyébként, hogy legózzál, építs légvárat...bármi mást, de teológiával semmiképp ne foglalkozz.
Mindenkép nagyobb hasznod fog származni belőle és nem derülnek ki a gondolataid.
Megint itt egy ember, aki megtalálta a bölcsek kövét és majd mindjárt kioktat bennünket..... :D
Hány éves is vagy ezzel a hatalmas intellektusoddal? 18-nál több?
Először is köszönöm,hogy lesüllyedtél az én ovis szintemre és némileg üres,illetve az apró részleteken problémázó,de legalább őszinte válaszra méltattál.
Másodszor pedig,elhiszem,hogy felkavarnak azok a tulajdonságok,amikkel a magam módján egyszerűen Istent próbáltam leírni,holott tisztában vagyok vele(ha létezik valaki odafent),hogy emberi ésszel felfoghatatlan és elképzelhetetlen.
De,ha józan paraszti ésszel belegondolok,nekem akkor is ez jut eszembe Istenről.Érdekes,hogy pl.a Buddhizmusnál(nem vagyok buddhista)fel sem merül bennem ilyesmi,pedig lehet ugyanaz az Isten van ott is,csak más tanításokkal és más háttérrel.
Hiszek viszont abban,hogy lehetett egy felsőbbrendű valami régen,aki hatással lehetett a korai civilizációkra(pl.sumérok)és ezekből az ősi legendákból,tanításokból építkeztek például a mai világvallások.(pl.özönvíz,vagy Jézus születéséhez nagyon hasonló történetek maradtak fenn,csak évezredekkel régebbről,stb)
Azt gondolom,hogy bármiben is hiszel,(amekkora támadásnak vélted a kérdésem)ezzel a hozzáállással régen buzgó inkvizitor karriert futhattál volna be.
Jól leírta az előző. Az Ószövetségen nagyon erősen nyomot hagy az ókori gondolkodásmód. Ne kérd rajta számon a XXI. századi világnézetet.
Olvass el néhány vallástörténettel kapcsolatos könyvet,és tisztább lesz a kép.
Az ókori közel-keleti ember nem egyénben gondolkodott,hanem közösségben (elsősorban klán, törzs). Tehát a jó és a rossz fogalma is ehhez idomul,még nem objektív fogalom. Mint ahogyan Isten sem az egész világ istene, hanem csak a zsidóké- egészen a babiloni fogság idejéig,akkor kapott erőre a szigorú monoteista gondolkodás. És onnan kezdték visszafelé értelmezni a saját történelmüket,főleg a biblia papi írói. Ők úgy értelmezték újra a mögöttük álló évezredeket,hogy akkor ment jól a soruk,mikor YHWH-t követték,amikor pedig nem,jött a szopi. Ehhez idomult az istenképük,így értelmezték a világot. Amikor az ÓSZ-t olvasod,ezt lásd meg. Senki sem tud 100%-ig kilépni a saját élethelyzetéből,tehát az ő istentapasztalatukat ez határozta meg.
Szia!
Igen, de a Biblia értelmezéséhez tudnod kell, hogy az Ószövetség abból az alapvetésből indul ki, hogy az ember kiűzetett a paradicsomból, amely arra utal, hogy a cselekedeteit a létezés teljességének hiánya hatja át. Az Ószövetség népe ezt a hiányt nagyon gyakran a saját egója általi kinyilatkoztatásokkal pótolta, vagyis az isteni lét keveredett az egó életpusztító megnyilvánulásaival. Ezeket gyakran hitte isteni parancsnak és adta tovább írott formában az utókornak. Harag, féltékenység és az erőszak bármilyen megnyilvánulása nem Isten parancsai voltak, hanem az egó megnyilvánulásai.
Viszont a bölcsesség ott rejlik a szavak mögött, ugyanis valamilyen mértékben ezeken a létezésben bekövetkező fokozatokon,-ki ilyen, ki olyan mértékben és mélységben,-mindannyian átesünk.
Ha azt érzed, hogy az ószövetségi Istenkép hamis számodra, akkor jó úton jársz.
Még annyit, csak mert burkoltan a kereszténységre utaltál, hogy a kereszténység nem vallás, hanem beavatás az emberi alapállásba az evangéliumi életrenden keresztül. Vallást Pál apostol csinált belőle, aki, mint leveleiből is kitűnik, érti, de nem tudja, amiről beszél. Haláláig keveredett benne az ószövetségi dorgáló, haragvó, büntető Istenkép (egó) és a Krisztus identítás.
És függetlenül attól, hogy vallásos iratokról beszélünk, amiről szó van az nem vallás, hanem ontológiai esemény, tehát a létezésben végbemenő esemény.
"Magatokért bosszút ne álljatok szerelmeseim, hanem adjatok helyet ama haragnak; mert meg van írva: Enyém a bosszúállás, én megfizetek, ezt mondja az Úr."(Róm.12,19)
Gondolom itt ebben a versben megtalálod a választ kedves kérdező.
Áldott Húsvétot mindenkinek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!