Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Így húsvét közeledtével...

Így húsvét közeledtével aktuális a kérdés. Mit ünneplünk Húsvét alkalmával?

Figyelt kérdés

2013. márc. 6. 09:48
1 2 3
 1/25 hollófernyiges ***** válasza:
70%

A nyúl keresztrefeszítését ünnepeljük azzal, hogy sonkát és tojást eszünk és leöntjük vízzel a lányokat.

Hú, mit szívhatott aki ezt így kitalálta?

2013. márc. 6. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
Az első mondatod elolvasván épp ezt akartam írni neked, hogy mit szívsz? :D De igazán jó a kérdés, mit szívnak azok a Géniuszok, akik ilyesmit kitalálnak?
2013. márc. 6. 10:13
 3/25 anonim ***** válasza:
84%

"a húsvét, Jézus Krisztus halálának és föltámadásának az ünnepe. Ez nemcsak húsvétvasárnapra korlátozódik, hanem megelőzi a három nap, amely nagycsütörtöktől húsvét-vasárnapig tart."

Végig itt olvasható: [link]

2013. márc. 6. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
85%

Én speciel csak a tavaszt, a megújulást.

Aki vallásos, annak persze ez mást jelent.

2013. márc. 6. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
37%

Tavaszi napéjegyenlőséget.


Meg persze hogy valaki feltámadt, nyilván :D

2013. márc. 6. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
100%
Elnézést a kitérőért, de a tavaszi napéjegyenlőséget biztosan nem. Ugyanis a Húsvét időpontját úgy számítják ki, hogy "a tavaszi napéjegyenlőség utáni holdtöltét követő vasárnap".
2013. márc. 6. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
100%

5-ös

>> Tavaszi napéjegyenlőséget.

Érdekes, a tavaszi napéjegyenlőség soha sincs Húsvétkor...

2013. márc. 6. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:

Wiki:

"A húsvét napjainkban a keresztények egyik legfontosabb ünnepe, a Krisztus-központú kalendárium központi főünnepe. A Biblia szerint Jézus – pénteki keresztre feszítése után – a harmadik napon, vasárnap feltámadt. [2] Kereszthalálával nem szabadította meg a világot a szenvedéstől, de megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett. A valláson kívül is a tavaszvárás, a tavasz eljövetelének ünnepe is, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak.[3] A húsvétnak megfeleltethető, időben korábbi zsidó vallási ünnep (héber nyelven pészah) az egyiptomi fogságból való szabadulás ünnepe volt. A húsvét a pészahhal ritkán esik egybe, mivel a Hold járása szerinti naptár és a két változó ünnep számításától függ. [4] [5]A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel is, amelynek elemei a feltámadás, az újjászületés."

2013. márc. 6. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
61%

A pogány népek 2000 éve is megünnepelték a tavasz, a megújulást. Ez volt a húsvét. Ezt hasonlóan a mai számításokhoz úgy számolták, mint mi. A tavaszi napéjegyenlőséghez kapcsolódóan.


A Héberek Isten szerint tartották meg a páskát, majd a kovásztalan kenyerek ünnepét. Akkor, mikor Mózes kivezette Izraelt (pontosabban Isten) az volt az első hónap az évben.


2Móz 12,2 Ez a hónap legyen néktek a hónapok elseje; első legyen ez néktek az esztendő hónapjai között.


Az első hónap tizedikén kellett kiválasztani az ép bárányt (Jézus Jeruzsálembe vonulása szamárháton), amit 14-én levágtak (Jézus áldozata), és akkor meg is ettek. Az azt követő napok a kovásztalan kenyerek ünnepe következett, amelynek az első napja szintén pihenőnap volt, éppúgy, ahogy a szombatok (sabbatok).


Tehát adott volt egy tavaszi pogány ünnep, és adott egy zsidó ünnep. Ezt a kettőt mosták nagyon rosszul egybe. Az ateisták ma is egy tradicionális ünnepet ünnepelnek (belegondolva nulla tartalommal), a zsidók az egyiptomi kivonulást, a keresztények egy összemosott idejű, pogány szimbólumokkal teletűzdelt Jézus feltámadást.


Szia

2013. márc. 6. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
52%

És Jézus mit ünnepelt husvétkor? Hisz Ő is megünnepelte az apostolokkal a husvétot vagyis a pászka ünnepét. Saját feltámadását? Vagy mit?

A húsvétra például a Bibliában feljegyzett esemény, a zsidó Pászka utódaként szoktak hivatkozni. A Curiosities of Popular Customs című könyv azt mondja, hogy „a korai egyházban a Pászkával azonos időpontban ünnepelték a húsvétot, mivel mindkét ünnep közös eredetű volt”. Nem meglepő tehát, hogy több nyelven, például franciául, görögül, olaszul, spanyolul, de még más nyelveken is azonos vagy hasonló a húsvét és a pászka szó.

A HÚSVÉTRÓL — az „ünnepnapok királynőjé”-ről, a festum festorum-ról — azt tartják, hogy Krisztus feltámadásának az ünnepnapja. De mondott-e valamit Jézus arról, hogy meg kell ünnepelni a feltámadását? Adtak-e apostolai parancsot ennek megünneplésére? Vajon a húsvét megünneplése Istentől kapott parancs vagy emberi hagyomány alapján történik?

A húsvét állítólag Krisztus feltámadásáról való megemlékezés, de neves források a hamis imádattal kötik össze ezt az ünnepet. Egy bibliai szótár szerint a húsvét (angolul Easter) „eredetileg a germán fény- és tavaszistennő tiszteletére tartott tavaszi ünnep volt, akinek angolszász neve Eastre” vagy Eostre (The Westminster Dictionary of the Bible). Mindenesetre egy enciklopédia kijelenti: „Az Újszövetségben semmilyen utalás nincs a húsvét megünneplésére” (Encyclopædia Britannica, 11. kiadás). A korai keresztények nem tartottak húsvétot, és Jehova népe ma sem ünnepli azt.

Jézus nem parancsolta azt a követőinek, hogy emlékezzenek meg a születéséről vagy a feltámadásáról, ellenben bevezette áldozati halálának az emlékünnepét (Róma 5:8). Valójában ez az egyetlen esemény, amelynek a megtartását parancsba adta tanítványainak (Lukács 22:19, 20). Ezt az eseményt, melyet az Úr Vacsorájának is neveznek, Jehova Tanúi még mindig megünneplik évenként (1Korintus 11:20–26). Ez idén március 26-kán lesz megtartva.

A The Encyclopædia Britannica megjegyzi: „ Az Újszövetségben vagy az apostoli atyák írásaiban semmi sem utal a húsvét megünneplésére. A szentnek tartott különleges időszakok gondolata idegen volt az első keresztények előtt” ([1910] VIII. köt., 828. o.).


A The Catholic Encyclopedia elmondja: „ A tavasz visszatérését megünneplő számos pogány szokást átmentettek a húsvét megünneplésébe. A tojás a kora tavasszal kisarjadó élet jelképe . . . A nyúl pogány szimbólum, és mint ilyen, mindig is a termékenység jelképe volt” ([1913] V. köt., 227. o.).


A The Two Babylons című könyvében Alexander Hislop ezt írja: „Mit jelent maga a húsvét [angolul: Easter] kifejezés? Nem keresztény név. Az első pillanatban felismerhető káldeai eredete. Az Easter nem egyéb, mint Astarta, vagyis a menny királynőjének, Beltisnek az egyik címe, akinek a neve . . . nem más, mint Istár, ahogy azt Layard az asszír emlékműveken megtalálta . . . Ez az Easter [húsvét] története. Ma az ünneppel kapcsolatos népszerű szokások teljesen igazolják a babiloni eredetére vonatkozó történelmi bizonyítékokat. A meleg, kereszt alakú kalácsok nagypénteken, a hímes tojások a pászka- vagy húsvétvasárnapon a káldeai szertartásokban éppúgy megvoltak, mint ma” ([New York, 1943] 103., 107—8. o.; vesd össze: Jeremiás 7:18).

2013. márc. 6. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!