Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Honnan tudjuk, hogy Spartacus...

Ozmium42 kérdése:

Honnan tudjuk, hogy Spartacus katonáit keresztre feszítették, és nem kínoszlopra?

Figyelt kérdés

A kérdést Jehova tanúinak érvelése miatt tettem fel a vallás témakörben. Szerintük a Bibliában nincs keresztről szó, ahol esetleg van, ott rossz a fordítás. Könnyedén lehetne az érvelésüket cáfolni, ha lenne olyan dokumentált eset, ahol bizonyosan keresztre feszítés történt, Jézust megelőzően, és látnánk az ottani szóhasználatot, tehát hogy milyen szót használtak a valódi keresztre feszítésre.


Gondolom a görög szöveg lenne az igazi, mert az Újszövetség tudtommal görögül íródott, de a latin is megtenné, mert a tanúk nekem a crux szót emelték ki. A latin fordításban bizonyára ez szerepel. Itt elmondták, hogy a kereszt később került a jelentései közé.


Úgy gondolom, hogy a Via Appia menti keresztre feszítés alkalmas lenne arra, hogy a szavak jelentését tisztába tegyük. Sajnos messze állok a történelemtől, nem tudok rákeresni a megfelelő forrásokra, ezért szívesen venném a segítséget ebben.


2013. febr. 28. 22:04
1 2 3
 21/24 A kérdező kommentje:
Továbbra is várok olyan szövegeket, amiben keresztre feszítésről írnak eredeti nyelven, méghozzá Jézus előtt. Állítólag kedvelt kivégzési mód volt, biztos van nyoma. Az utolsó válasz hasznos volt, de a JT-k szerint a crux is utólag kapta a kereszt jelentést.
2013. márc. 7. 22:39
 22/24 anonim ***** válasza:

"Annyit még érdemes megjegyezni, hogy a kereszt többféle alakja (+ x T) közül nem tudjuk, hogy melyiket használták, de pusztán a görög szó alapján cáfolni teljesen tudománytalan."


Jehova Tanúi nem pusztán a görög szó alapján cáfolják, de mellesleg ez és más "bizonyítékok" alapján tényként sem volna szabad beállítani.


A kérdező utolsó megjegyzésére: nem csak Jehova Tanúi szerint!

2013. márc. 7. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 A kérdező kommentje:
Na de azt senki nem mondta meg, hogy mihez képest utólag
2013. márc. 7. 23:11
 24/24 anonim ***** válasza:

Több ókori szerző említi a keresztre feszítést a Szentírástól függetlenül. Ez a kivégzési mód a perzsáktól származik, majd Nagy Sándor által került Egyiptomba és onnan a rómaiakhoz a Kr. e. III. században. Tacitus, Livius és Cicero is említik, hogy a rómaiak fejlesztették "tökélyre" ezt a módszert és többféleképpen is alkalmazták, pl. crux comissa (T), crux immissa (+) és a crux decussata (X), de Krisztus-korában a T alakú kereszt volt a legelterjedtebb.

Pontos latin nyelvű szöveget most nem tudok idézni, de Cicero a Pro Rabirioban úgy beszél róla, hogy olyan gyalázatos dolog, amiről római polgárok előtt jobb nem is beszélni.

2013. márc. 8. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!