Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Felvehetem a zsidó vallást?...

Felvehetem a zsidó vallást? Ez milyen kötelezettségekkel jár? Valaki hozzáértő írjon!

Figyelt kérdés
16 éves lány vagyok. Az egyik dédanyám zsidó volt, mondjuk nem ez az oka, csak egyszerűen érdekel ez a vallás. Mi kell ahhoz, hogy azt mondhassam magamról, zsidó vagyok? Bemegyek a zsinagógába a rabbihoz, és csak így elmondom neki, vagy mi? Nem igazán vannak kapcsolataim zsinagógába járó zsidókkal. Milyen beavatási szertartásokon kell átesnem? Érdemes egyáltalán, vagy olyan nagy az antiszemitizmus, hogy inkább ne? Nagyon érdekel ez a kultúra, kicsit úgy érzem, hogy ha betérhetnék legalább tartoznék valahová. Nem az ultraortodox verzióra gondoltam, de például egy átlagos zsidó, aki néha tartja a dolgokat, néha nem, az sem csinál semmit szombaton? Valaki legyen olyan kedves, írjon nekem ezekről! Előre is köszi!
2009. aug. 26. 11:29
1 2 3 4
 31/36 anonim ***** válasza:
69%

"Az Ószövetség legfőbb tanítása: szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes elmédből, teljes erődből és teljes elmédből."


kiegészítés:


Mik a nemzsidók a Talmud szerint.

"Ha egy nemzsidó egy zsidót megüt, halált érdemel, - mondja a Talmud. - Ha valaki egy izraelitát arcul üt, akkor ez éppen olyan bűn, mintha az isteni Fölséget ütné arcul. Ha egy nemzsidó a szombatot ünnepli, méltó a halálra, mert a nemzsidóknak sem éjjel, sem nappal nem szabad pihenniük. Ha egy nemzsidó a törvénykönyveket (Tóra) tanulmányozza, méltó a halálra, mert a törvény Mózesnek és utódainak adatott." (Sanhedrin 37a. és 68b. lap.) "Minden nemzetek, amelyek a földön élnek, csakis az izraeliták kedvéért áldatnak meg, még azok a hajók is, amelyek Franciaországból Spanyolországba vitorláznak, az izraelitákért áldatnak meg." (Jebamoth 63a.) Bechai rabbi szerint az izraeliták nélkül se napfény, sem eső nem lenne (ad. Pent. 34. 153c.). "Valamint előbbvalók az emberek az állatoknál, úgy a zsidók a föld többi népeinél." (Zeror hamar l0lb.) "Az idegennek magva, aki nem. zsidó, barommag." (Jebamoth 94b. Tosephot.) Idegen az, aki nincs körülmetélve és idegen vagy pogány mindegy. (Berachoth 47b. Gittin 70a., Abodá zara 26b., Tos.) "Egyszer Eabba ben Abuha Illés prófétát a nem-zsidók temetőjében találta. Ekkor megkérdezte őt, hogy egy adósnak lehet-e fizetési meghagyást küldeni. Majd pedig így szólt hozzá: Hisz a mester pap, hogyan időzhet tehát egy temetőben? Az pedig így felelt: A mester nem tanulta a tisztasági törvényeket, mert Simon rabbi azt mondja: A nemzsidók sírjai tisztátalanok, mert írva vagyon: Ti pedig, nyájaim, az én legelőm nyájai, emberek! vagytok. (Ezekiel 34., 31.) A világ népei azonban nem neveztetnek embereknek, hanem állatoknak. (Baba mezia 114b.) Az idegenek (nochrim) nem neveztetnek ember (Ádám) névvel." (Jebamoth 60.)' "Egy meztelen idegen (gój) előtt nem szabad imádkozni, mert ezekre vonatkozik Ezekiel 23. fejezetének 20. verse: Az ő testük, mint a szamarak teste." (Berachoth 25b.)" Az idegeneket kutyáknak is nevezi a Talmud: "Érettetek, nem pedig a nemzsidókért, érettetek és nem a kutyákért vannak az ünnepnapok." (Megillah 7b. Ugyanez áll a Jom-Tob 21b. lapján.) "A nemzsidók asztali társasága rendesen az istentelenségnek való." (Bérachoth 53a.) A gójok házai pedig állatok házai. (Leb tob. 46a.) A nagy Menachem mondja: "Ti izraeliták, emberek vagytok, de a többi népek nem emberek, mert ezeknek lelkei a tisztátalan szellemtől származnak, Izraeléi pedig Isten szent Lelkéből." (Sira 14a. par. 1


Zsidó törvények a Talmudban:


"Felebarátodat nem szabad megrabolnod, de ez nem vonatkozik gojra, aki neked nem felebarátod:

egy gojt szabad megcsalnod és tőle uzsorát venned: ha azonban felebarátodnak adsz el valamit, vagy tőle valamit veszel, akkor testvéredet ne csald meg" (Baba mezia 61a. Tosephot.)

"Egy testvérednek (izraelitának) megrablása tilos, de egy nemzsidónak a megrablása meg van engedve." (111b. lap.)

Ugyanitt 112a. lap: Ha egy izraelita egy nem-zsidóval elődbe jön törvénykezni, ha te a zsidónak a zsidó törvény szerint igazat tudsz adni, akkor adj igazat neki és a nem-zsidónak mondd azt, hogy ez így van a mi törvényünk szerint; ha pedig annak a népnek törvényei szerint adhatsz a zsidónak igazat, mondd a nemzsidónak: ez így van a ti törvényetek szerint; ha pedig így sem lehet, akkor a nem-zsidót csellel kell rászedni.



ez cska egy nagyon nagyon pici részlet, de tele van ehhez hasonló gusztustalanságokkal....ha veszed a fáradtságot és elolvasod, rájössz, miért nem szeretjük a zsidókat...

2009. aug. 29. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/36 anonim ***** válasza:
100%

12.34-es vagyok, és nagyon szomorú vagyok amiatt, hogy a T. Kérdező rögtön k*rvaanyázik, amint valaki megemlíti neki, hogy azért a zsidók sem egytől egyigszentek. Kedves Dóra, privát üzenetben anyázunk egy vállaltan nem antiszemitát is, aki azonban megjegyzi, hogy az Ószövetségben igen meredek dolgok vannak, és aki komolyan veszi, az szánalomra méltó?

Én tényleg nagyon sokáig nem értettem, mi bajuk az embereknek a zsidókkal, mert ahány zsidót ismertem, mint normálisak, jófejek voltak (bár azt igen nehezen emésztem meg, hogy a zsidó férfiak nem fognak kezet nőkkel, mert alacsonyabb rendű és tisztátalan lénynek tartják őket, szintén az Ószövetség alapján).

Én olvastam a Bibliát elejétől a végéig, nem is egyszer, és amit abban leírnak, az minden, csak nem szimpatikus. Az meg végképp nem szimpatikus, hogy egyesek szó szerint értelmezik a benne foglaltakat. Egyszerűen hihetetlen, hogy egy nép kijelenti magáról, hogy ő az Egy Isten kiválasztott népe, és felsőbbrendű minden más népnél... Ez nem csak a zsidókkal van így, mivel ugye minden szentnek maga felé hajlik a keze. Az übermensch-filozófiát nem tudom elfogadni, bárki is hirdesse. De azt leírva látni, hogy a zsidók az überf*sza gyerekek, és mindenki, aki nem zsidó, alacsonyabb rendű, elég szomorú.


Az meg még szomorúbb, hogy bár hihetetlen tudatlan vagy vallási témában, a kapa pedig kiesik a szádon, mégis magadat és a zsidókat tartod a legkökéletesebb embereknek a világon. Gyanítom, hogy életedben nem volt még a kezedben Talmud, és a Bibliában sem jutottál tovább a "Kezdetben teremté Isten az eget és a földet"-nél.


A zsidók mindig is bajkeverő nép voltak. Csak ők képesek nyolcvan éve háborúzni egy területért - és halomra gyilkolni a palesztinokat -, amihez semmi joguk nincsen. Izrael léte maga a teljes abszurdum. Kb. olyan, mintha mi, magyarok felkerekednénk, és visszaköltöznénk az Urál-vidékre, az "Őshazába", elzavarva, legyilkolva az ottani oroszokat és egyéb nemzetiségeket, miközben azt hajtogatjuk, hogy "márpedig ez a mi földünk, vannak rá bizonyítékaink, hogy az Atyaúristen ezt nekünk adta". Az, hogy kétezer éve elköltöztünk onnan teljesen önszántunkból, kit érdekel... "Ez a mi földünk, és ha valaki ezt nem veszi tudomásul, az magyarellenes, és bepereljük az ENSZ-nél". Na, kb. ennyire legitim az egész Izrael-téma. Tényleg nem tudom, mit képzelnek magukról a zsidók...

Te pedig ehhez az egészhez úgy állsz hozzá, hogy "jaj, szegény zsidók, mindenki utálja őket, pedig ártatlanok". Ha egy kicsit műveltebb leszel, rájössz, hogy nem azok. De úgy tűnik, hogy a szemedet nem iazán akarod kinyitni, helyette leantiszemitázol mindenkit, aki nem dicsőíti veled együtt a zsidó vallást.


Ajánlom megtekintésre, beszédes adatok:


http://www.youtube.com/watch?v=dYJxeEVa_0M&feature=related

2009. aug. 29. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/36 anonim ***** válasza:
16:16-os vagyok és még csak annyit fűznék hozzá, hogy sokan azt mondják, hogy ez a lefordított Talmud csak hazugság meg félrevezetés, viszont ha megnézzük az előző kommentemben feltüntetett történelmet, valamint amit a híres emberek mondtak akkor Tipikus olyan képet kapunk a zsidókról amit a fordított Talmudban leírnak.
2009. aug. 29. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/36 anonim ***** válasza:
90%

Én nem vagyok zsidó, és nincsenek jó fej zsidó ismerőseim se (egyáltalán nem ismerek zsidókat), de szerintem a zsidóknak saját országhoz való jogát nem érdemes összehasonlítani azzal, mintha a magyarok követelnék vissza az őshazát. A zsidók (a magyarokkal ellentétben) nem önként hagyták ott országukat egy új hazáért, melyet mellesleg már Kr.e több mint ezer évvel is folyamatosan laktak. A történelem fintora, hogy világbirodalmak ütközőzónájában éltek, a rómaiaktól fogva számos hatalom irtotta, űzte a zsidókat saját országukból, mígnem gyakorlatilag egészen benyelték a történelmi Izraelt, a zsidók többsége pedig száműzetésbe kényszerült (ennek ellenére végig maradt ott egy kevésbé jelentős zsidó népesség). Az, hogy a korábban agresszívan terjeszkedő, végül darabjaira hulló Ottomán Birodalomból úgy érezték, hogy őket is megilleti saját, történelmi országuk, szerintem teljesen korrekt. Ugyanúgy, ahogy korrekt volt az is, hogy a Török Hódoltságot is visszaszerezték (mellesleg szintén nem önerőből) a magyarok 150 évnyi török uralom után.


Ami az Ószövetség és Talmud tanításait illeti, szerintem:

Egyrészt az Ószövetség a keresztyénség szent könyve is egyben, tessék kinyitni a Bibliát. Ilyen erővel ostorozhatnánk a többségi keresztyéneket is, mert a mai korban már nem konform szövegeket tartalmaz a szent könyvünk. Még Jézus is kimondta, hogy nem érvényteleníteni jött a törvényt (értsd Ószövetséget), hanem azt beteljesíteni. De ugye milyen igazságtalan lenne az Ószövetség miatt előítélettel lenni a keresztyénekre?


Másrészt pl. a Hegyi Beszédben maga Jézus tanítja a következőtket:

"Hallottátok a parancsot: Ne törj házasságot. Én pedig azt mondom nektek, hogy aki bűnös vággyal asszonyra néz, szívében már házasságtörést követett el vele. Ezért ha jobb szemed megbotránkoztat, vájd ki és dobd el! Inkább egy tagod vesszen oda, mintsem az egész tested a kárhozatra jusson"


Nos, ez elég barbárnak hangzik, és bár minden igazi keresztyén tudja, hogy az ilyesmit nem szabad szó szerint érteni, ugyancsak joggal mutogathatnának a kívülállók az Újszövetségre is, hogy milyen megbotránkoztató barbárságot tartalmaz. Ugyanígy biztos vagyok benne, hogy a fanatikus ortodox zsidókat kivéve a mai zsidók sem ragaszkodnak szó szerint szent könyveikhez, hanem tisztában vannak vele, hogy ezeket a könyveket is csak emberek írták, ráadásul egy teljesen más korban (ahol nemcsak a zsidók viselkedtek kirekesztőként, idegengyűlölőként, ez a mentalitás teljesen általános volt, csak más nemzetek nem írták ezt könyvbe). A nem-zsidóknak is meg kellene érteniük - ahogy a nem-ortodox zsidók is biztosan tisztában vannak ezzel -, hogy a judaizmus elsősorban vallás, Isten és ember kapcsolatára vonatkozik, nem pedig a felsőbbrendűségi vonalat kellene kidomborítani, az egy másik korban lehetett csak elfogadott, és különben sincs hitéleti vonatkozása, ami elsősorban definiál egy vallást. Nem érdemes kiragadni azokat a problémás részeket, amiket nyilván túlhaladottnak gondol minden normális gondolkodású zsidó, és csupán gyűlöletkeltésre használja mindenki. Vagy ilyen erővel, előző példámnál maradva, felhozhatnánk a keresztyének ellen a durva öncsonkításra vonatkozó krisztusi utasítást is. Minden vallásban lehetne problémás részt találni, szerintem ítéljék csak meg az embereket az államtörvények, illetve cselekedeteik, amikből környezetük megismerhetii őket. Gyerekes dolog más vallását alapul venni az ítélkezéshez, hiszen mindenki máshogy éli meg vallását. A történelem során még egy vallás nevében sem gyilkoltak, mészároltak le annyi embert, mint a keresztyénség nevében (kezdve minimum a keresztes hadjáratoktól), mégis igazságtalannak érezné minden keresztyén, ha ez alapján ítélnék meg őket. Próbáljunk meg előítélet mentesen és békésen egymás mellett élni, mindenki annak az Istennek hódoljon, akinek akar. Minden másra pedig ott vannak a törvényeink, ilyen egyszerű az egész.


Elnézést a hosszú válaszért!

2009. aug. 30. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/36 A kérdező kommentje:
Ok, sikerült lebeszélnetek, congratulation -.-
2009. aug. 30. 20:10
 36/36 Anonymherceg válasza:

Kedves kérdező!

Te egyáltalán nem értékeled amiket itt írogattak neked?! Pedig szerintem elég érthetően írt mindenki :)

Nem kell kérdést feltenni ha nem is érdekelnek igazán a válaszok, és őszintén megmondom a kérdésed alatti szöveg sokkal érettebbnek tűnik mint némely elég szép válaszod.

És igazából ami alapján sikerült eldöntenem hogy érett vagy vagy sem az abból jött le hogy ilyen könnyen azt mondtad h nem veszed fel a zsidó vallást. -.-" Ha tényleg érdekelne téged egy vallás akkor nem itt kérdezősködnél.De te mégis itt kérdezősködtél..de a válaszok meg nem is érdekeltek.

Majd felnősz :) (és ez nem feltétlenül lesz 18 éves korodban )

Na kezdhetsz anyázni mert úgyis ez a rész jön :D

2010. szept. 3. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!