Jehova Tanúi miért fogadják el a Szentírás protestáns kánonját? Miért nincs külön Bibliájuk?
A Tanúk feltételezik, hogy volt egy „nagy hitehagyás” a Kr. u. 2 és 3. században, és erre a hipotézisre alapozva, bármilyen bizonyíték nélkül állítják azt, hogy a keresztények meghamisították az Újszövetség („Keresztény Görög Iratok”) szövegét, Isten nevének JHVH („Jehova”) alakját eltávolítva.
De ha ezt (a feltételezésük szerint) megtehették a keresztények, akkor Jehova Tanúi miért gondolják, hogy a bibliai könyvek/levelek gyűjteményében (a listájában és szövegében) meg lehet bízni?
Azért mert össze volt vetve a héber és görög iratokkal.
Amúgy a Jehova-név, vagy a JHVH-sok régi templom falán is megtalálható. Egyértelmű hogy Isten neve ez.
Kedves Mulder614!
Amit írsz, hogy a JHVH az Istennek a neve, az világos, azt szerintem senki sem merné vitatni. De a JHVH a héber iratokban van benne csak, a JHVH eleve héber. A kérdésem a "Keresztény Görög Iratok"-ra vonatkozott, az Újszövetségre, és a feltételezett "nagy hitehagyás"-ra. Hogy ha tényleg volt "nagy hitehagyás", akkor hogy lehet megbízni a görög szövegben?
Egy olyan korban, melyben gyakran cinikusan tekintenek a Bibliára és a hagyományos vallásokra, a gnosztikus vagy apokrif iratokat szívesen fogadják. Ezek az iratok nagymértékben befolyásolják sokak véleményét Jézus Krisztus tanításairól és magáról a kereszténységről is. A folyóirat megjegyezte: „A Tamás-evangélium és más apokrif [művek] olyan emberek szívéhez szólnak, akik vágynak a szellemi dolgokra, de nem bíznak a vallásokban. Ők egyre többen vannak a modern időkben.” Becslések szerint csak Brazíliában „legalább 30 csoport hitnézetei alapulnak apokrif iratokon”.
Ezeknek a dokumentumoknak a felfedezése népszerűsítette azt az elméletet, mely szerint az i. sz. IV. században a katolikus egyház összeesküvést szőtt, hogy elrejtse a Jézusról szóló igazságot. Akik hisznek ebben az elméletben, úgy gondolják, hogy az apokrif iratokban olyan részletek vannak Jézus életéről, melyek el lettek titkolva, és hogy a mai Bibliákban található négy evangéliumot megmásították. Elaine Pagels vallásprofesszor ezt így fogalmazta meg: „Most kezdjük igazán átlátni, hogy az, amit kereszténységnek nevezünk, és amit keresztény hagyományként azonosítunk, csupán néhány forráson alapul, melyet többtucatnyi közül ragadtak ki.”
A Pagels professzor asszonyhoz hasonlóan vélekedő tudósok szerint a keresztény hitnek nem a Biblia az egyetlen forrása; vannak más források is, többek között az apokrif iratok. Egy BBC-sorozat (Bible Mysteries) egyik epizódja a következő témával foglalkozott: „Az igazi Mária Magdaléna”. A műsorban elhangzott, hogy az apokrif iratok úgy mutatják be Mária Magdalénát, mint „aki a többi tanítvány tanítója és szellemi vezetője. Nem csupán tanítvány: ő apostol az apostoloknak.” Mária Magdaléna feltételezett szerepéről Juan Arias ezt írta egy brazíliai újságban: „Ma minden arra mutat, hogy a korai keresztény mozgalom, melyet Jézus alapított, erősen »feminista« volt, ugyanis az első, magánotthonokban megtartott összejövetelek nők házaiban voltak, ahol a nők papokként és püspökökként tevékenykedtek” (O Estado de S. Paulo).
Sokak számára az apokrif iratok jóval nagyobb jelentőséggel bírnak, mint a Biblia. Ez azonban több fontos kérdést is felvet: „Vajon az apokrif iratok a keresztény hit hiteles forrásai? Amikor ellentmondanak világos bibliai tanításoknak, a Bibliának vagy az apokrif könyveknek kellene hinnünk? Valóban volt egy összeesküvés a IV. században, hogy eltitkolják ezeket a könyveket, és hogy megváltoztassák a négy evangéliumot, elfedve ezáltal fontos információkat Jézusról, Mária Magdalénáról és másokról?” Hogy választ kapjunk ezekre a kérdésekre, vizsgáljuk meg a négy, bibliai evangélium egyikét, János evangéliumát.
A XX. század elején János evangéliumának egy nagyon értékes töredékére bukkantak Egyiptomban. Ez a töredék most a 457. számú Ryland-papiruszként (P52) ismert, és tartalmazza azt a szöveget, mely a mai Bibliában a János 18:31–33, 37, 38-ban olvasható. A töredéket a John Rylands Könyvtárban őrzik az angliai Manchesterben. Mind ez idáig ez a Keresztény Görög Iratok legrégebbi kézirattöredéke. Sok tudós úgy véli, hogy i. sz. 125 körül írták, csupán negyed évszázaddal János halála után. Lenyűgöző, hogy a töredék szövege szinte teljesen megegyezik a későbbi kéziratok szövegével. Az, hogy János evangéliumának egy példánya már akkoriban eljutott Egyiptomba, ahol a töredéket később megtalálták, arra enged következtetni, hogy az evangélium valóban az i. sz. I. században lett lejegyezve, mégpedig maga János írta, ahogyan az a Bibliából is kitűnik. Tehát ez egy szemtanú leírása.
Másrészről az apokrif iratok mind a II. századból vagy későbbi időkből származnak, ami azt jelenti, hogy legalább száz évvel a bennük leírtak után íródtak. Néhány szakértő amellett próbál érvelni, hogy az apokrif iratok korábbi írásokon vagy hagyományokon alapulnak, de erre nincs semmilyen bizonyíték. Helyénvaló tehát a kérdés: „Egy szemtanú beszámolójában bíznál inkább, vagy olyan emberek szavaiban, akik az események után egy évszázaddal éltek?” A válasz nyilvánvaló.
Milyen érdekes.
Eddig azzal vádoltak minket, hogy külön bibliánk van.
Most meg azt mondják, hogy nincs hanem másokét használjuk...
Ki érti ezt?
JT forrásból 2 kapcsolódó cikk, az egyik a Muratori-töredékekről:
A másik a kánonról:
Ami nem világos, hogy ha hiteles a Görög Iratok szövege(amit a kánon elfogadása is jelez, a Muratori-töredék és számos korai másolat), akkor a "nagy hitehagyáskor", ha volt ilyen, miért csak a JHVH név eltávolításával másította volna meg a hitehagyott kereszténység a Biblia görög szövegét?
Vidiripi
"Jehova Tanúi miért fogadják el a Szentírás protestáns kánonját? Miért nincs külön Bibliájuk?
A Tanúk feltételezik, hogy volt egy „nagy hitehagyás” a Kr. u. 2 és 3. században, és erre a hipotézisre alapozva, bármilyen bizonyíték nélkül állítják azt, hogy a keresztények meghamisították az Újszövetség („Keresztény Görög Iratok”) szövegét, Isten nevének JHVH („Jehova”) alakját eltávolítva."
Csak azt nem értem hogy ha ez így van akkor hogyan kerülhetett ez a név még is templomok falára.
" Mulder614 válasza:
Azért mert össze volt vetve a héber és görög iratokkal.
Amúgy a Jehova-név, vagy a JHVH-sok régi templom falán is megtalálható. Egyértelmű hogy Isten neve ez."
Az elmúlt évszázadokban sokkal többször szerepelt a NÉV egyes fordításokban, az 1800-as években kiadott Károliban is még 300-szor volt benne.
Az isteni NÉV írott héber formája ismert volt természetesen. Az, hogy kivették a görög szövegekből, vagy hogy rangjelzőkkel helyettesítették, nem jelenti azt, hogy ne véssék bele egyes vallási épület homlokzatába. Persze azzal a hamis jelentéssel, amit akkor a domináns egyház vallott a Tetragrammatonról.
Ma, mikor a valódi igazságot ismerjük Isten nevéről, nyilvánvalóan sokkal kínosabb Isten nevének bármely elterjedt formáját, egyáltalán használni a Bibliákban.
Mint köz tudomású maga az egyik Pápa is körlevelet adott közre, hogy távolítsák el Isten nevét az írásokból.
Sajnos nagyon sok olyan Pápától jövő utasítást adnak közre, ami homlok egyenest ellentétes a bibliával, vagy annak tanításával.
De ezen felül sok minden van amit már tudunk a magukat vallásos személyek isten ellenes tevékenységeiről.Főleg a történelmi egyházak azok amiket maga a biblia is fő bűnösként említ, ami igen nagy büntetéssel fog járni.
De valamiért még is hagyják ezen hazugságok fent maradását még....
S a legszörnyűbb hogy akik leleplezik ezeket azokat becsmérlik és bántják inkább...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!