Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Melyik keresztény egyházak/gyü...

Melyik keresztény egyházak/gyülekezetek/felekezetek szokták támogatni a rászoruló embereket és hogyan?

Figyelt kérdés

Igaz, hogy a katolikus testvéreim úsznak a pénzben, de emiatt most nagyot nőttek a szememben:

- Katolikus Karitász


Sajnos nem vagyok ebben a témában elég tájékozott.

Ti hogyan szoktátok támogatni azokat, akiknek segítségre van szükségük?



2012. dec. 19. 20:25
 1/8 Fremen72 válasza:
66%

Minden nagyobb (történelmi) egyháznak van karitatív tevékenysége, emellett az "új" egyházak, mint a Krisna-hitűek, babtista szeretetszolgálat (baptistasegely.hu/) stb. szintén végeznek gyűjtést és támogatják a rászorultakat. A Máltai Szeretetszolgálat is hasonló, és katolikus alapokon nyugszik.

A legegyszerűbb, ha a Vöröskereszten keresztül támogatsz, nekik ez a fő profiljuk, bár nem egyház... Karácsony előtt sok helyen van gyűjtés.

2012. dec. 19. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
84%

Üdv!


Ha nyitott füllel jársz, akkor hallhatod (pl. a TV híradóban) a Baptista egyház nevét, Őket tudnám most hirtelen kiemelni. Emellett a többi egyház is végez karitász szolgálatot.


Pál apostol szavait idézem:

"Ti pedig, testvéreim, ne fáradjatok bele a jó cselekvésébe. " - 2Thessz 3,13

2012. dec. 19. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Szerintem egyszerűbb lenne leírni, hogy melyik nem... Ilyet én nem tudok most perpill mondani.
2012. dec. 19. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Hidd el, a katolikus testvérek sem úsznak a pénzben, ez még a szocializmusban elterjesztett legenda. Sok plébánia a téli fűtésszámlát alig tudja kifizetni (bizonyos épületeknek, intézményeknek magasabb árkategóriákat szabnak ki a közüzemi díjaknál, a templomok is idetartoznak). Ezt onnan tudom, mert nekünk itt Budapest mellett jobb a helyzetünk, egész sok hívő tudja támogatni az ilyen költségeket, de vidéken nem ez van. Mi is fogunk kisegíteni ilyen rosszabb helyzetben levő templomot.

Nyilván mivel a Katolikus Egyház Magyarországon a legnagyobb felekezet, így több pénzt kap, de több is a kiadása: sok iskolát, óvodát, kórházat, idősek otthonát, hajléktalanszállót és egyéb szociális intézményt tart fenn, melynek elég magasak a költségei.


A Katolikus Karitász már elég régi, a legtöbb plébánián is működik önállóan kis szervezetük. Nálunk a magányos, idős embereknek így karácsony tájékán ajándékcsomagokat készítenek.

Ezen kívül szerveztek olyan jótékonysági akciót, hogy cipős dobozokban karácsonyi ajándékcsomagokat állítottak össze a hívek, és ezeket eljuttatják árvaházaknak. Ebben én is részt vettem, nálunk a Katolikus Egyetemen is gyűjtötték ezeket az adományokat. DE tudom, hogy pl. a baptisták is csinálnak hasonlót.

A Katolikus Egyházon belül sok ilyen önkéntes szervezet van, illetve ott vannak például a szerzetesrendek is. Sok rend pont ebből a célból alakultak, és tagjaik egész életüket a szegények szolgálatába állítják: ferencesek, szaléziak (ők pl. főleg gyerekeket segítenek, ételt osztanak, és tanítják is őket), Szeretet Misszionáriusai (Teréz anya nővérei, nekik pl. ingyenkonyhájuk van Pesten a Tömő utcában), stb.

Létezik még olyan is, hogy Ökumenikus Segélyszervezet, akik tényleg ott vannak mindenhol, ha kell.


Szerencsére sok ilyen van, és nem csak így karácsony tájékán a hirtelen fellelkesülésből jönnek létre. Csak sajnos ma ez nem hírérték...


Itt egy link, ahol leírják, hogy hogyan próbálja segíteni az Egyház a szegényeket szerte a világon: [link]

2012. dec. 20. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 KZitus ***** válasza:
37%
Tarisznyakeresztények! Hallottad már ezt a kifejezést?
2012. dec. 21. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
58%

Amit írni fogok, kétszeresen is okot adhat a vitára, pedig nem áll szándékomban vitát szítani, csak megosztom a rendelkezésemre álló információkat.


A Magyarországon működő keresztény egyházak, felekezetek, gyülekezetek egy része _szervezetten_ támogatja a rászorulókat; ennek érdekében különböző missziókat és alapítványokat működtetnek.

A már említett szervezetek mellett én mindenképp említésre méltónak tartok néhány nevet:

- A Baptista Egyház több missziót is végez, pl. a cipősdoboz-akción kívül ők állami gondozott gyermekek felé is szolgálnak;

- Az Iványi Gábor nevével fémjelzett hajléktalanmisszió (Metodista Egyház), ami legalábbis tavaly szeptemberig működött; nem tudom, meg tudták-e oldani a fenntartást azóta;

- A Hetednapi Adventista Egyház hajléktalanmissziót végez, bármiféle állami támogatás nélkül;

- A Hit Gyülekezete jótékonysági szervezete (HAH = Hites Adakozók Hálózata); a gyülekezet segélyakciókat szervez itthon és külföldön egyaránt (élelmiszercsomagok ÉS társadalmi munka);

- A Golgota Gyülekezet szerteágazó missziós tevékenysége a hajléktalanmissziótól kezdve az intézetis gyerekeknek szervezett programokon és a ruhaakciókon át az alkoholisták vagy a prostituáltak felé végzett szolgálatig.


Vannak még kisebb közösségek, amelyek alkalmanként vagy rendszeresen gyűjtenek ruhát, pénzt, élelmiszert a rászorulóknak; szerintem elég nehéz lenne mindent felsorolni.


Számomra meglepő elismerés volt például, amit tavasszal írt egy kommentelő egy kőkeményen ateista blogon (nem írok pontos nevet :D ). A poszt az egyházi státusz változásával foglalkozott; az említett vérateista felhasználó pedig leírta az egyik kommentjében, hogy az egyházaknak felajánlható 1 %-ról szóló nyilatkozatát - világnézete ellenére - ki fogja tölteni... Mégpedig egy olyan kisegyház nevére, amely jelentős karitatív munkát végez, de amelyet az új egyháztörvény megfosztott az egyházi státusztól. A júzer úgy gondolta, hogy most, utoljára még kapjanak egy kis pénzt. [A kisegyházat konkrétan meg is nevezte, de már nem emlékszem, melyik volt.]


Mindezekkel szemben két negatívumot említenék:

1. Vannak közösségek, amelyek kereszténynek hívják magukat, de nem tartanak fenn semmiféle szervezetet, és nem is támogatják szervezetten a rászorulókat, holott a taglétszámuk alapján ezt bőven megtehetnék.

2. Vannak szervezetek, amelyekben lehet bizonyos visszaélésekről hallani: konkrétan azt hallottam másodkézből, hogy a felajánlott ruhákból az egyik "önkéntes" vígan ruházta a családját éveken keresztül. Mivel leellenőrizni nem tudom az információ hitelességét, ezért nem írom le, hogy az eddig említett katolikus-közeli szervezetek közül melyikről van szó.


A személyes kérdésre pedig: én elég változatosan szoktam segíteni, amikor csak tehettem. Ami így hirtelen eszembe jut: adakoztam már kisebb összegeket különböző alapítványoknak; a felesleges ruhákat mindig továbbadom akár ismeretségi körben személyesen, akár csoportos akciók keretein belül; továbbá egy hosszabb időszakon keresztül rendszeresen (havonta) egy fix összeget szántam a környezetemben élő, nehezebb anyagi helyzetben levő ismerős családok támogatására (felváltva). Alkalmanként fizikális segítséget is nyújtottam szükség esetén. Szerintem ennyi elég is a felsorolásból. :)


Üdv. :)

2012. dec. 22. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem lett említve:

Ökumenikus Segélyszervezet

Református Szeretetszolgálat


A legtöbb közösség nemcsak intézményesen, hanem külön a közösségen belül is végez karitatív tevékenységet.

2012. dec. 24. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
48%

A tanai szerint mindegyiknek kellene. A gyakorlat más. Az a jó, ha nem az egyház, hanem a tagjai teszik azt a mindennapokban. (a buddhisták és az iszlamisták sokkal inkább mint a keresztény egyházak.) A keresztény egyházak által "lefedett" területeken jólét sokkal nagyobb, és sajnos könnyebben elfelejtik az emberek az együttérzés foglmát.

NEM AZ EGYHÁZ, AZ EMBER TÁMOGAT. Az egyház segít megszervezni.

2013. febr. 15. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!