Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A nirvana olyasmi állapot...

A nirvana olyasmi állapot mint a halál?

Figyelt kérdés

2012. aug. 14. 16:47
1 2
 11/14 feketepeter ***** válasza:
49%

A nirvána nem jelent semmilyen egyesülést. Már eleve minden egy; akkor hogyan és mi is egyesülne?


Az ilyesfajta elképzelések szerintem azon alapulnak, hogy az emberek szeretnék valamely, általuk már ismert fogalomhoz hasonlítani a nirvánát. Ebből fakad a kérdés is, hogy "a nirvana olyasmi állapot, mint a halál?" Itt, a zsidó-keresztény kultúrkörben van egy mennyország-elképzelés, és sokan szeretnék a nirvánát is úgy láttatni, mintha az tulajdonképpen a mennyország lenne, vagy ha nem az, akkor ahhoz képest micsoda. De így nem lehet a buddhizmus fogalmait megérteni, mélyebb vizsgálódás szükséges, és néhány könyv előítéletektől mentes elolvasása.


Nem elriasztani akarok senkit, jómagam is ugyanezt az utat jártam be, és másnak is csak ezt tudom tanácsolni. Ez a módszer megóv attól is, hogy hülyeségeket kezdjünk beszélni a buddhizmussal (vagy akár bármi mással) kapcsolatban.

2012. aug. 15. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

"Itt, a zsidó-keresztény kultúrkörben van egy mennyország-elképzelés, és sokan szeretnék a nirvánát is úgy láttatni, mintha az tulajdonképpen a mennyország lenne, vagy ha nem az, akkor ahhoz képest micsoda."


Szerintem a kérdező nem erre utalt. Halál alatt a megsemmisülésre gondolhatott, én legalábbis így értelmeztem. Amúgy én keresztény vagyok, de eszembe sem jutott még, hogy a nirvanát menyországként értelmezzem. Szerintem sem kerül az ember sehova, inkább egy belső állapot lehet.

De találgatni sem akarok. :)

2012. aug. 15. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 feketepeter ***** válasza:

Rendben :)

Közelítsük meg másik irányból a kérdést. Buddha részletesen beszél a szenvedésről, mibenlétéről, a szenvedés körforgásáról. A nirvána a szenvedés megszűnése. Így már látható, hogy a halálhoz nincs szoros köze. A nirvánába már most, ebben az életben el lehet jutni.


A kérdező azt kérdezi, hogy a nirvana olyasmi állapot, mint a halál? De vissza lehetne kérdezni: miért, a halál milyen állapot? Valamilyen elképzelése kell, hogy legyen a kérdezőnek róla, ha már össze akarja hasonlítani őket.

2012. aug. 16. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 kavinton12 ***** válasza:
Mivel a buddhizmus azt tanitja hogy a tudatlanság miatt számtalanszor ujjászületünk,majd meghalunk.A nirvana azonban az élet-halál kettőségén is tulmutató dolog.
2013. jan. 2. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!