Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A nirvana olyasmi állapot...

A nirvana olyasmi állapot mint a halál?

Figyelt kérdés

2012. aug. 14. 16:47
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
68%

Nem. A nirvana a teljes béke és boldogság állapota, minden negatív gondolattól való megszabadulás.


A halál meg a nagy semmi. Pontosabban még az sem. :)

2012. aug. 14. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
52%

Első válaszolónak mondom; de igen, ahogyan én látom, nagyon is olyasmi, mint a halál. Nem igazán békéről van szó, hanem egyfajta "semmilyen állapotról". Ezért szokták - elemi sulis szinten - "szent megsemmisülésként" emlegetni. De amúgy, nekem Buddha beszédeiből is olyannak tűnik, mint a halál. Tehát, lényegében egy halálhoz hasonló állapot a cél.


Amúgy, itt is erről/ilyesmiről csevegnek: http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__3..

2012. aug. 14. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
köszi!
2012. aug. 14. 17:04
 4/14 anonim ***** válasza:

A buddhizmus következőképp tekinti a túlvilágot: A létezés örökké tart, kivéve, ha az egyén eljut a végső célhoz, a nirvánába, amely az újjászületések körforgásából való kiszabadulás. A nirvána nem az örök üdvösség, és nem a végső valósággal való egyesülés. Egyszerűen a nemlét állapota — „a halál nélküli hely” az egyéni létezésen túl. Az Akadémiai Kislexikon úgy határozza meg a „nirvánát”, mint ami „a fájdalommentes béke, a tökéletes vágytalanság és felszabadultság állapotát” jelöli. Ahelyett, hogy halhatatlanságra törekednének, a buddhistákat arra buzdítják, hogy emelkedjenek felül rajta azáltal, hogy elérik a nirvánát.

a tökéletes béke és megvilágosodás állapotát, amely mentes a vágytól és a szenvedéstől.


Magának a szónak a jelentése: „kifújás, kilehelés, eloltás”. Egyesek meghatározása szerint tehát a nirvána: minden szenvedély és vágy megszűnése; megszabadulás minden érzéstől, például a fájdalomtól, a félelemtől, a kívánságtól, a szeretettől vagy a gyűlölettől; az örök béke, a nyugalom és a változatlanság állapota. Röviden: az egyéni lét megszűnése.

2012. aug. 14. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Egyfelől pusztulás, halál az illúzióban, másfelől pedig újjászületés a Valóságban.


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. aug. 14. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy a Buddha ( am bárki lehet buddha és volt több is a történelemben ), tehát aki herceg volt, az a megvilágosodás után is tanított. Akkor, hogy van ez?

Am a Nirvana állapot az Univerzummal való egyesülés. De ez már annyira természetfeletti, hogy úgyse értenénk, mit is jelent ez.

2012. aug. 14. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
magyarul akkor egy érzés szimplán
2012. aug. 14. 21:21
 8/14 anonim ***** válasza:

Az az állapot, ami a budhizmus célja. (És nem a megsemmisülés a célja.) Nagyon is tudatos, valós állapot, "az Univerzummal való egyesülés", ahogy írták előttem.

(Első voltam.)

2012. aug. 14. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
A "teljes béke és boldogság állapota" nem lehet az univerzummal való egyesülés, mert ez is egy tudatállapotot takar. Ha már az egyén számára semmilyen jelentéssel nem bírnak ezek a fogalmak, akkor kerülhet igazán közel a nirvanához.
2012. aug. 14. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Idézet:

"

Indiai vándor szerzetesek szerint a nirvána a szenvedés állapotától való megszabadulás.


Szó szerinti jelentése "elfújni", amely hindu szövegkörnyezetben a szenvedéstől és az individualista léttől való megszabadulásra utal, míg a buddhizmusban a kapzsiság, a gyűlölet és az érzéki csalódás lángjának elfújását jelenti.


Buddha úgy jellemezte a nirvánát, hogy a tökéletesen nyugodt tudat állapota, amely megszabadult a vágyakozásoktól, haragtól és egyéb kínzó állapotoktól. Egyben a "világ végét" is jelenti, hiszen nem marad utána öntudat és a tudatnak nincs határa.


A tudat megleli a békét az egész világgal, együtt érez minden lénnyel és lemond a rögeszmékről és a berögzülésekről. Ezt a létező alaköltés szenvedéseinek lecsendesítésével és az újabbak megszületésének megakadályozásán keresztül éri el.


A nirvánában a vágyakozás és utálat gyökere kerül kiirtásra. Ezután az ember már nincs kitéve szenvedésnek és további újjászületéseknek.


A Dhammapada szentírásokban Buddha azt mondja, hogy a nirvána a "legnagyobb boldogság".

Kitartó, mindent áható boldogság, amely a megvilágosodással keletkező nyugodtsággal jár.

"


(Első voltam.)

2012. aug. 14. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!