Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha valaki zsidóból lesz...

Ha valaki zsidóból lesz Krisztust követő, hagyja el a törvényt?

Figyelt kérdés
A kérdés, kicsit bővebben: Ha valaki zsidó és hitre jut Krisztusban, akkor az Isten által megadott parancsolatokat, előírásokat és szabályokat meg kell-e tartania, vagy nem? Gondolok itt a gyerekek körülmetélésére, mint szövetségi jelre, a tiszta és tisztátalan hús megkülönböztetésére, a szombatok, újholdak és ünnepnapok megtartására. stb. Ezeket hagyja el, éljen a pogányok módjára, vagy továbbra is tartsa be, hiszen Isten ezeken a rendtartásán nem változtatott népe számára a Krisztus hitében?

#zsidó #Krisztust követő
2012. júl. 30. 14:12
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Mivel a törvény célja Krisztus, ezeknek innentől kezdve nincs jelentősége.

Egyébként nagyon kevés zsidó van, aki egyáltalán megpróbálja betartani ezeket a törvényeket. Én legalábbis, akiket ismerek, azok közül egyik sem tartja ezeket be. Kivéve néhányat.

Attól, hogy valaki hitre jut Krisztusban, ugyanakkor még zsidó marad, nem kell mindennek szakítania, amit addig hitt, csak egyszerűen célba jut.


Apósom zsidóként jutott hitre Krisztusban. Ő ugyanazokat tartotta előtte és utána is. Nem okozott semmiféle problémát ez a kérdés a számára.

2012. júl. 30. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
A Bibliából nekem úgy tűnik, az apostolok, akik zsidók voltak pünkösd után továbbra is tartották. Pált az apostolok még fel is szólították, hogy bizonyítsa a jeruzsálemieknek, hogy nem tanít Mózes és a törvény ellen, amikor felmerült a gyanú, hogy a zsidóknak azt tanítja, hagyják el a törvény szokásait. Pál meg szépen bizonyította, áldozott a jeruzsálemi templomban és elvégezte a tisztulást. Miért tette meg, ha nincs jelentősége? Képmutatásból?
2012. júl. 30. 14:36
 3/14 A kérdező kommentje:

Kedves első szóló!

Az apósod, - ha ennek nincs jelentősége -, akkor miért nem hagyott fel vele? Hiszen azt tanítják: "Krisztusban ezek a parancsolatok érvénytelenek" - Miért is követne akkor érvénytelen, lényegtelen parancsolatokat? (Azért nem akármiről, lényegtelen dologról van szó, gondolj bele, az életének a rendjét, életmódját határozza meg pl. hogy minden héten, a hetedik napon, szombaton leteszi a munkát ő és a családja, vagy hogy mit ehet és mit nem, vagy hogy, pl. A gyermekének tanítja a törvényt, az Úr parancsolatait, és körülmetéli 8. napon. (a gyereknek el is kell magyarázni, hogy miért tette, nem mondhatja, hogy "egy lényegtelen dolog miatt") Ezek a parancsolatok az egész ember (sőt, a család) életmódját nagyban befolyásolják. Ezek után neki mindent lehetne, hiszen ez már "nem számít". - mégis úgy néz ki, valamiért maradt ennél a rendtartásánál, ami az életmódját nagymértékben meghatározza, befolyásolja. Érted a problémám?

2012. júl. 30. 15:00
 4/14 eric_one ***** válasza:
Az oszovetsegi torvenyek 3 csoportra oszthatok, polgari, egyhazi, es erkolcsi torvenyek csoportja. Az ujszovetsegi kapcsolatban csak az erkolcsi torvenyek vonatkoznak rank, azokat viszont Jezus megszigoritotta. Pal atkot mondott ki azon keresztenyekre akik megakarjak tartani az oszovetsegi polgari,egyhazi torvenyeket. Tehat nem vonatkozik rank Krisztus kovetokre sem az etkezesi, sem s sabbath stb torvenyek.
2012. júl. 30. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Kedves eric_one!

Ezek szerint minden zsidó átkozott, amikor pl. szombatot tart, vagy amikor körülmetélteti a gyermekét, vagy amikor nem eszik tisztátalan húst, ha követi Krisztust? Ez elég fura lenne, mert akkor az apostolok is ebbe a kategóriába esetek volna, sőt maga Krisztus is.

2012. júl. 30. 15:09
 6/14 anonim ***** válasza:

Szerintem mindezeket inkább illetékes helyen, azaz messiáshívő zsidó közösségekben kérdezd meg, ott bizonyára pontos válaszokat tudnak adni.

Itt, a GYK-n nem láttam még messiáshívő zsidó felhasználót, tehát nem sok esélyed van...


Ha nem ismersz ilyen közösségeket, a Google a barátod. :)

2012. júl. 30. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Ha már nem a törvényben bízol, hanem Jézusban, akkor nem állsz a törvény alatt, nem kell betartanod.

De a Tízparancsolatra szoktak hivatkozni a keresztények, meg a két fő parancsra. Tulajdonképpen ennyi.

2012. júl. 30. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Előző. Nem rólam van szó, hanem a zsidókból lett Krisztust követő hívőkről szól a kérdés.
2012. júl. 30. 18:50
 9/14 anonim ***** válasza:
35%

Szia!


Ajánlom Luther A keresztények és Mózes c. írását, amely kizárólag az általad felvetett kérdéssel foglalkozik keresztény szempontból.


Röviden annyit tennék hozzá, hogy az ókeresztényi időkben ezt lelkiismerettől tették függővé. (Ahogy ezt olvashatos az ApCsel-ben, valamint a Levelekben is) A legtöbb vita az étkezés körül volt, melyet nem lett volna szükséges megtartaniuk a zsidóknak, sem a pogányoknak, ÁM, ha valakinek a lelkiismerete mégis... (persze még akkor közre játszott a bálványáldozati hús tilalmának kérdése is).


Nos, nagyon fontos, hogy ne a gyakorlatokhoz ragaszkodjunk és ez vonatkozik a zsidókra is. Nem a törvény uralma alatt vagyunk, ahogy Pál apostol mondja, hanem a kegyelem kiáradt ránk. Természetesen a törvény (azaz a Tízparancsolat) vonatkozik ránk, de ezt kegyelem által kell látnunk.


Továbbá fontos észre vennünk, hogy az Ószövetség bizonyos passzusai a zsidó néphez szólnak (pl. a körülmetélés, tisztasági törvények stb.), míg más részei evangélium jellegűek, azaz mindenkihez (pl. Tízparancsolat).


Egy kereszténnyé lett zsidónak már nem kell tartani a zsidó törvényeket (Jézusban szabad), de persze tarthatja, mint aki kultúrális öröksége részese, azaz hagyományként.

2012. júl. 30. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 eric_one ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Utána olvastam, és korrigálnám elöző válaszomat Pál átkával kapcsolatban. Ha pogány háttérből jövő ember akarja az "egyházi" vagy nevezzük inkább szimbólikus törvényeknek, tehát ezeket akarja megtenni, az szövetségen kívüli közeledés, és ellentétes hatást, átkot vált ki.

Kolossébeliekhez írt levél 2/8 2/16-17 2/20-23 lehet olvasni erről.

Tehát ez ma is érvényben van. Pogány háttérből megtért embereknek nem szabad ezeket megtartani, megcselekedni!


A zsidó háttérből pedig az apcselből tudható hogy Pál életének idejében a "zsidókeresztények" valóban megtartották a törvényt, az Istennel való szövetség miatt, legalábbis a Templom lerombolásáig. Kb időszámításunk után 70... Maga Pál is megtartotta, hiszen feljárt az ünnepekre, vagy pl Timóteust körülmetélte stb. De a megigazulásukat, vagyis azt hogy Isten igaznak tekinti őket, nem ettől remélték, tehát nem a törvénytől.


Miután Ananiás meghalt, zsidó fiatalok vitték ki a holttestét, majd 3 órával később Safíra holttestét is ugyanezek a fiatalok vitték ki Péter szeme láttára, aki akkor a szellemi vezető volt. Ha ők betartották volna a mózesi törvényt az első cselekedetük után tisztulási szertartáson kellett volna átesniük.


Mindenki tartsa meg úgy, ahogyan akarja! Ez már nem lényeges kérdés, erről a

Rómaiakhoz írt levél 14/1-6. ban olvashatszu.


A templom lerombolásával Isten kinyilvánította, hogy nincs értelme a szimbolikus parancsolatok megtartásának, mert ezen parancsolatok nagy része a templomhoz kötődött. Az üzenetet vették a zsidók, ez kitűnik többek között János apostol leveleiből is, aki megélte a templom lerombolását. Ezért született a zsidókhoz írt levél, de még a templom lerombolása előtt. A most megtért zsidóknak már nem szabad megtartaniuk a szimbolikus parancsolatokat.


Szellemi, erkölcsi jellegű parancsolatok Pl.: Ne ölj, ne lopj, stb…

Örök érvényű parancsolatok, nem csak a zsidóságra vonatkoznak. Az újjászületés után mindenkinek meg kell tartania. Az újjászületés után már nem külső kényszerként kell megélni, nem kell attól félni, hogy a törvénysértésért megköveznek, hanem belülről, belső meggyőződés által, mivel az új ember vágyakozik ezek betartására. Vigyázzunk, hogy a kegyelemhez ne keverjünk törvényt és parancsolatokat, mert vallást hozunk létre!


A Polgári, állami, társadalmi törvények pedig Izráel államának az ószövetségi létezéséhez kapcsolódtak. Izráel államának megszűnése hatályon kívül helyezte 1948-ig. A mostani Izráel nyugati minták alapján jött létre, ezért az újbóli megalapítása óta sincs értelme betartatni a mózesi állami törvényeket.


Végszónak annyit hogy a zsidó háttérből jövőkre is a szellemi erkölcsi törvények vonatkoznak most már.

2012. júl. 30. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!