Mi alapján történt a kanonizáció?
Hogyan dönthették el az emberek, hogy melyek az "igaz" tanítások, és melyek amiket apokriffá kellet nyilvánítani? Mi erre a hivatalos válasz az egyház részéről, és mi a te véleményed? Ma már bizonyítékok vannak arra, hogy nem csak szétválogatták a Jézusi tanításokat, hanem meg is változtatták azokat! Csak számomra furcsa, hogy ezzel mit sem törődnek az egyébként hívő emberek?
Természetesen főként a hívők válasza érdekel, de kulturált hangnem mellett bárkinek szívesen fogadom a válaszát.
Nem néztem utána hivatalos válasznak, így saját véleményem:
Úgy gondolom, Isten, aki a színfalak mögött mozgatta eddig is a történelem fonalát, tartja annyira fontosnak a bibliát, hogy ami oda tartozik ténylegesen, az benne marad, ami nem, az bukik.
Most megkérdezhetnéd, ha ez így van, akkor miért változtatták a károli bibliát katolikusok, mormonok, jehovisták...stb.
Erre azt mondanám, hogy mindig azt nézd, hol élő, hol valóságos a hit és ha azt megtalálod, akkor ott mindig is normális bibliát fognak használni, ahol pedig haldoklik a hit, vagy sosem volt, ott maguk ízlésére módosítják, bár nem hiszem ez bárkin is segítene, de nekik már mindegy.
Vidiripi
S ha te magad elolvasod akkor mi a helyzet?
Szia!
A Szentlélek láthatatlan munkálkodása volt szükséges a tévedésmentes kánon kialakításához. Mégis, ha a az ó- és újszövetségi egyház kanonizációjának hitelességében kellene feltétlenül hinni, akkor végső soron bizonyos egyházi hagyományra kellene építeni a teljes Írás Istentől ihletettségébe vetett hitet.
Sokkal inkább azt kell mondanunk, hogy a szent iratok kanonikus voltát a belőlük áradó igazságtartalom és lelki hatalom olyannyira bizonyította, hogy a mégannyira gyarló egyház sem véthette el a kanonikus jegyzék megállapítását. Nem tudták nem elfogadni az Istentől ihletett prófétai beszédet, noha az gyakran és súlyosan megítélte mind az ó-, mind pedig az újszövetségi gyülekezeteket. A szent iratok dicsőségesen bizonyították isteni eredetüket, és kárhoztattak minden "polyvát". A kánon sérthetetlenségét tehát mindenekelőtt a bibliai iratok egyedülálló belső, lelki szintje és ereje, valamint az egymással való egysége biztosította.
Azt a meggyőződést, hogy a Biblia 66 irata az írott, minden korra és emberre érvényes isteni kinyilatkoztatást teljességében és kizárólagosan tartalmazza, senki sem építheti pusztán az ó- és újszövetségi egyház állásfoglalására. A kanonizáció - a szent iratok és az egész gyűjtemény hitelességének felismerése - végső fokon minden hívő ember személyes feladata is. Ellenőriznünk és hitelesítenünk kell a magunk számára az egyház bizonyságtételét. Csak egy minden oldalról megalapozott, a Szentlélektől nyert személyes meggyőződés alapján fogadhatjuk el a Bibliát az isteni kinyilatkoztatás mértékének.
Üdv. Péter
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!