Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Akik a Bibliai ószövetség...

Akik a Bibliai ószövetség szerint tartanak ünnepeket, ők mi alapján számítják ki az újhold napját?

Figyelt kérdés

Úgy értem, hogy percre pontosan meg lehet állapítani, hogy mikor van újhold, azaz ha délelőtt 10 órakkor, akkor az a nap az újhold napja, vagy a következő? Hiszen 9 órakkor teszem azt még 0,1%-os volt a Hold, nem volt újhold.


A napot is az estétől számolják, akkor meg még nagyobb a "csúszás".


2012. márc. 1. 08:55
 1/8 munyamunya ***** válasza:

Kiváncsi vagyok, lesz-e erre bármilyen értelmes válasz.


A mi gyakorlatunkat már elmondtam egy korábbi kérdésben:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__2..

2012. márc. 1. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nah erre kíváncsi vagyok,őt ezekre is: melyik széllességi kör szerint számolják az újholdat? Illetve melyik szélességi kör szerint kezdődik egy nap? És a sarkörön túl ahol több hónapig le se megy a nap, fel se kell a hold ott mi a helyzet?

Bocs kérdező, hogy belekontárkodtam, geográfus vagyok és ez a kérdés engem már rég óta érdekel.

2012. márc. 1. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Kedves munyamunya!


Köszönöm a válaszodat!

Amelyik kérdésre hivatkoztál, az is az én kérdésem...:)


Vagy én nem értem amit írtál, vagy én írok érthetetlenül.:)


Szóval mondok egy példát: (hasraütés szerűen) ha szerda délelőtt 9 óra 40 perckor van újhold, akkor már a szerda is ünnepnap, vagy csak a csütörtök, amely a szerda estével kezdődik? Mivel a hold sokszor nem látszik nappal.

Illetve ha már az internet segítségével percre pontosan tudhatjuk, hogy mikor kezdődik az újhold, akkor már szerdán ünnepeltek, vagy majd csak szerda estétől?


Remélem érthetően írtam.

2012. márc. 1. 17:49
 4/8 munyamunya ***** válasza:

Kedves kérdező!


Igen, emlékszem, hogy az is a te kérdésed volt :)


A mostanira a válasz egyszerű. Mivel egy nap a naplementét követő sötétedéssel kezdődik, és naplementekor ér véget, ezért az újhold beállásánál is ezt vesszük figyelembe. Tehát, ha a világi naptár szerint kedden 22.10-kor van teljes újhold, akkor az ünnep nekünk szerda lesz, mivel ez már a sötétedés utáni periódusra esik, tehát a következő nap része. Így amelyik (estétől estéig számított) napra esik a 100%-os újhold, az a hónap elseje.


A te példád szerint a szerda reggel 9:40-es újhold alapján a szerda az ünnepnap.


Amúgy nem feltétlenül szükséges internet az újhold pontos előre kiszámításához (láthatjuk, hogy már Dávid idejében előre tudták az ünnep idejét 1Sám.20:5, 18). Ha érdekel, van egy módszer a COG weboldalán is.

2012. márc. 2. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Kedves munyamunya!


Köszönöm a választ! Most már értem a ti logikátokat, bár nekem nem így logikus...:)))


Az újholdakkal kapcsolatban szeretnék még kérdezni, ha lehet?:)


Van-e törvény a bibliában (Tórában?)(hol?)az újholdak megünneplésére vonatkozólag?


Most nem arra gondolok, hogy a bibliában hányszor említik, hanem konkrétan törvény, vagy parancsolat erre vonatkozólag, hogy ezt meg kell ünnepelni?

Leginkáb Ézsiásnál olvasni jövőre vonatkozó újhold ünneplésről, de Ézsaiás nem alkotott törvényt, ráadásul újholdról újholdra fogalmazás is lehet úgy tekinteni, hogy időről időre. Máskülönben úgy vélem, hogy a naptárrendszert valamihez kötni kell, és mivel a millenium alatt nem lesz karóránk, így egy támpont az újhold számontartása.

2012. márc. 3. 21:11
 6/8 munyamunya ***** válasza:

Kedves kérdező!


A Tórában itt írnak az újholdról:

""4Mózes 10:10 Fújjátok meg ezeket a harsonákat /amelyek a gyülekezet összehívására szolgálnak/ az öröm napjain, az ünnepeken és a hónapok kezdetén, amikor égőáldozatokat és békeáldozatokat mutattok be, és emlékeztetni fogják Istent rátok. Én vagyok az ÚR, a ti Istenetek.""


Továbbá a Zsoltárokban, amit Jézus "törvény"-nek nevez ezt olvassuk:

""Zsoltárok 80 [81]: 4-5 Fújjátok meg a harsonát újholdkor, és holdtöltére is, ünnepünk napján! Parancs ez Izrael számára, és törvény Jákob Istenétől.""


Való igaz, hogy a naptárrendszert az égitestek alapján tudjuk követni, erre is szolgálnak, ezért (is) teremtette őket Isten:

""És monda Isten: Legyenek világító testek az ég mennyezetén, hogy elválaszszák a nappalt az éjszakától, és legyenek jelek, és meghatározói ünnepeknek, napoknak és esztendőknek.""

2012. márc. 4. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Kedves Munyamunya!


4Mózes 10:10


Mikor? "amikor égőáldozatokat és békeáldozatokat mutattok be, és emlékeztetni fogják Istent rátok."


Erre mutat rá ez az igehely is:

4Móz 29,6 "az újhold egészen égőáldozatján és annak ételáldozatján kivül, és a szüntelen való egészen égőáldozaton és annak ételáldozatján, és azoknak italáldozatjokon kivül, az ő rendjök szerint, kedves illatú tűzáldozatul az Úrnak."



Ti bemutattok égőáldozatokat? Mert azt akkor kell fújni.

Vagy csak félig kell betölteni a törvényt? Csak amennyire jelenleg rendben van szerintünk?


Zsoltárok.

Miért kellett megfújni? Meg tudod ezt mondani?

József által odakerűlt népet hozta ki Egyiptomból az Úr.

De miről is szól? Az Egyiptomi kivonulásról. Az újholdkor és holdtöltekor lévő kürtzengésről.


" Ez a hónap legyen néktek a hónapok elseje; első legyen ez néktek az esztendő hónapjai között." újhold

" Az első hónapban, a hónapnak tizennegyedikén, estennen az Úrnak páskhája." telihold.


A zsoltár csak az Egyiptomi kivonulásról beszél és nem általánosít. "a mi ünnepünk napján"


Ez az én meglátásom. Szerintem megint egy speciális dolog lett általánosítva. Az újholdak ünnepére nincs törvény szerintem. Meg lehet tartani, mi baj lenne belőle, mindenkinek egészségére. Ez olyan, hogy a születésnap megünneplésére sincs törvény, mégis hányan megtartják. Nincs ezzel semmi baj.


" Senki azért titeket meg ne ítéljen evésért, vagy ivásért (szükséglet), avagy ünnep (dicsőítés), vagy újhold (szokás), vagy szombat (törvény) dolgában:"

2012. márc. 4. 21:46
 8/8 munyamunya ***** válasza:

Kedves kérdező!


Nem muszáj egyetérteni az Isten törvényével, mindenki annyira engedelmeskedik, amennyire a meggyőződése eljuttatja. Ettől még a parancsolatok nem változnak.


A rendelt ünnepnapok a mennyben is élő, megtartott dolgok, pedig ott aztán biztos nincs áldozatbemutatás. Az idők rendje előre le volt fektetve, még mielőtt bármiféle áldozati rendszer meg lett volna adva Izraelnek. Ennek a rendnek a részei a szombatok, az újholdak és minden éves ünnepnap. Ezeknek az idejét, ahogy idéztem is, az égitestek mutatják, ez a szerepük, és amennyire én tudom, nem múltak el az újholdak, továbbra is minden hónapban ismétlődő jel ez arra, hogy kezdődik egy újabb időperiódus.


Az, hogy egy népnek ehhez kapcsolódóan, időlegesen voltak egyéb tennivalói (áldozatok bemutatása), és ezek miránk nem érvényesek, egyáltalán nem teszi semmissé magát az alapot, a meghatározott ünnepnapokat. Pl. a szombathoz is tartoznak megszabott áldozatok, pontosan le van írva, miből mennyit kellett ezen a napon az oltárra vinni, mégsem gondoljuk azt, hogy az áldozati rendszer elmúlásával megszűnt volna a hetedik napi nyugalom érvényessége.


Ami az Egyiptomból való menekülést illeti, nem tudom, te hogy vagy vele, de engem bizony kihozott Isten az én fogságomból, a bűn rabságából, a világ egyiptomából, számomra tökéletesen érvényes ez a jelkép, és emiatt én örömmel veszem magamra ennek a jelét is.


És nem én általánosítok, hanem az az értelme az "újholdAK" kifejezésnek, hogy nem csak egyetlen alkalomról van szó, hanem minden hónap elsejéről ("" hónapOK kezdetén""). Ámósnál is azt látjuk, hogy rendszeresen várták az újhold elmúlását a hitehagyott izraeliták, hogy végre újra kereskedhessenek, nem pedig csak egyszer egy évben.


Azért a születésnappal, egy teljesen pogány, önimádó gyakorlattal egy kalap alá venni az Örökkévaló Isten által elrendelt ünnepet elég meredek. Ebben egyáltalán nem értek egyet. Az valóban igaz, hogy mindenki maga dönti el, mit gyakorol, miben enged Istennek, és miben nem. Így te is azt teszed, amit jónak látsz.


Azonban az általad idézett szöveg NEM arról szól, hogy mindenki azt csinál, amit akar. Ezt a levelet Pál egy pogányokból lett gyülekezetnek írta, és arról beszél, hogy ne hagyják magukat becsapni olyanok által, akik "magaválasztotta istentiszteletben, a test gyötrésében, angyalok tisztelésében" jártak, vagyis Isten rendjétől idegen, emberi parancsolatokat hirdettek. Ezekkel állítja szembe a helyes és Istentől rendelt gyakorlatot, mely szinte szó szerinti idézet Ezékiel könyvéből (45:17) - az eredeti görögben sem "evés, ivás", hanem "étel, ital" szerepel - és azt tanítja, hogy a kolossebeliek ne vegyék figyelembe, ha a fentebb említett istentelen emberek ezek miatt elítélik őket, hanem ragaszkodjanak a Fő, a Krisztus tanításához, és nem engedjék emberi rendelésekkel megterhelni magukat.


(amúgy ez ugyanaz a szófordulat, amit Timótheusnál is használ az apostol: "senki a te ifjúságodat meg ne vesse")

2012. márc. 5. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!