Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A buddhizmus 5 szabalyabol a...

A buddhizmus 5 szabalyabol a 4. -en mit ertenek, a helytelen szexualis gyakorlaton?

Figyelt kérdés

"Buddha öt szabályt adott a világiaknak. Ezek a következők:

...

4. Ne folytass helytelen szexuális gyakorlatot."

Ez mit jelent, mi helytelen?



2012. febr. 13. 21:04
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:

kedves Kérdező. :)


"szerintem biologiailag elterö dolgokon nem annyira könnyü valtoztatni."


Teljes mértékben egyetértek, és nagyon nem is kell...viszont amit át akartam adni magyarázataimban az, hogy az egyén gondolkodását, érzéseit, viselkedését, "érelmeit" nem, hangsúlyozom nem a biológiai felépítése határozza meg, hanem az egyén...és ha Te erőteljesen ragaszkodsz ahhoz, hogy a nőnek ilyen, és hogy a nőnek más, meg "mittudomén", akkor neked tényleg ilyen lesz, és csak Te fogsz tudni változtatni a hozzáállásodon.


Abban is egyetértek, hogy a fizikai érzékelés eltérő az embereknél, hogy ez teljesen szubjektív...de csak nagyon, nagyon ritka esetben van az, hogy valakinek nincsen meg a tapintás érzéke például, de az sem a test teljes egészére vonatkozik, vagyis nem érzi, hogy x helyeken a testéhez hozzáérnek...olyan ember meg a bolygón nincsen akinek egyik érzéke sem működik...egy szex pedig alapesetben sem csak arról szól, hogy a kétféle nemi szerv egymáshoz ér.


Plusz Te buddhista hozzáállásról kérdeztél engem...aki a nemi, pontosabban a Te esetedben a testi örömökre hajt, az a nem támogatott a buddhista körben...erről beszéltünk eddig. Te a fizikai élvezettel vagy elfoglalva, és érző idegsejtekről beszélsz nekem...tudom mire gondolsz, értelek tényleg...ha neked ez gond, azzal én nem tudok mit kezdeni...de biztosíthatlak, olyan nincsen, hogy valaki totálisan érzéketlen "odalent". S én nem arra gondoltam, hogy "tégy úgy mintha", hanem arra, hogy ne görcsölj rá, add át magad a szexnek, ahogyan te is említed, hangolódj rá, és ne a testiségekkel legyél elfoglalva csak, hanem a szellemi részével is a szexnek...meglásd megszűnik a probléma. :) (ezt csak általánosságban írtam, nem kimondottan neked)


Azt veszem észre Te nagyon a fizikai testtel vagy elfoglalva, és megfeledkezel arról, ami mindent megél, a szellemedről, az elmédről, ugyanis nem a h.velyed érzi a behatolást, hanem az elméd...ne korlátozd magad. :P


S próbáld meg különválasztani a dolgokat, amikor változtatásról írok...én szellemi változásról beszéltem, nem arról, hogy gondolattal átalakítom a testem nőivé...erre kimondottan nincs lehetőség..létezik, de ahhoz mondhatni Krisztusi Tudatállapotban kéne lenni, mert akkor lehetséges az alakváltozás...de felesleges...az élet nem a fizikai megnyilvánulásról, nem a testről szól...:)


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. márc. 18. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm a valasazaidat:)

A lenyeges dolgokban egyetertünk, jo volt veled "beszelgetni"! :) Nagyon jol, pontosan ki tudod fejezni a gondolataidat!

Üdv

2012. márc. 18. 13:11
 23/30 A kérdező kommentje:

"nem a h.velyed érzi a behatolást, hanem az elméd...ne korlátozd magad.:P"

Milyen igaz! :D Köszi...

Erre igy meg nem is gondoltam. Azt hiszem, a "gyakorlatban", eletben alapvetöen egy ösztönös leny vagyok, megis, ahogy beszelek rola, mar a "tanultak"-kal keverem, talan mert ösztönösen az ember nem gondolkodik vagy beszel, hanem erez es megel dolgokat. Amiröl beszelek, azt mar tanultam, olvastam...

Emiatt is jo volt olvasni, amiket irtal, köszi.:)

2012. márc. 18. 18:28
 24/30 anonim ***** válasza:

Tudtommal,a buddhizmus az egyetlen olyan világvallás amely nem ítéli el a homoszexualitást.

Az azonos nemű vonzalom magyarázata szerintük az,hogy az másik nem tagjaként eltöltött megelőző élet karmája hat az új életre,vagyis az újjászületési láncok természetes következménye esetenként a homo érzelmek megjelenése.


Tehát egy férfi vonzalma egy másik férfi iránt,onnan eredhet,hogy előző életében heteró nő lehetett és a férfiak iránti vonzalma "megmaradt". De a buddhizmusnak nagyon sok ága van,Ázsiában ez a magyarázat kevésbbé elfogadott mint pl. Indiában.

2012. jún. 16. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ezt nem is tudtam.
2012. jún. 17. 18:44
 26/30 feketepeter ***** válasza:
Kicsit megszólítva érzem magam, mert a kérdező idézete tőlem származik. Alapvető az, hogy ne okozzunk szenvedést, tehát helytelen szexuális gyakorlat az, ami valakinek szenvedést okoz. Például ha megcsalod a párodat, akkor az az.
2012. júl. 28. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm, igazan "szerencses" vagyok, hiszen ki tudna jobban, mit jelent egy idezet, mint aki irta! :))


Ez igy szerintem összetett. Pl. ha egy fiatalnak az edesapja tiltja, ha a lanya szexualis eletet elne - akkor, ha megis szexel a baratjaval, szenvedest okoz az edesapjanak. Az anyja meg mondjuk azt szeretne, ha boldog lenne a lanya. Mivel a lanya nagyon boldog a baratjaval, mondjuk az apa miatt nem szexelnek, pedig mindketten nagyon akarjak, igy a boldogsagukra ez arnyekot vet. Ez az anyanak lenne "szenvedes".

Lehet, hogy nagyon gagyi a pelda, arrol akartam irni, hogy elöfordul, hogy valakinek egy dolog megtetele szenvedest okoz, masnak meg az okoz szenvedest, ha nem teszi meg azt a dolgot.

Szerintem lehet törekedni a legkevesbe "surlodasmentes" utra, ami a lehetö legkevesebb szenvedest okozza mindenkinek, de szerintem nem mindig lehetseges, mert nem minden fekete es feher.

Az öreg nene özikeje c. mese jutott eszembe: "csak az anyja ugy ne varna, csak a nenet ne sajnalna". Az özike visszamenne az erdöbe, szive visszahuzza, visszavarja az anyja (azaz szenvedest okoz neki, hogy nem az erdöben, hanem a neninel lakik), az öreg neninek pedig az okoz szenvedest, ha visszamenne. Bar a mesebkönnyen elengedi, de az eletben gyakran nem ezt latjuk.

Megkerdezhetem az idezetet irotol, mit gondol erröl?

2012. júl. 28. 21:26
 28/30 feketepeter ***** válasza:

Nem szabad elfelejteni, hogy ezek világiaknak adott szabályok, amelyek arra szolgálnak, hogy az illető számára, aki betartja őket, biztosan jó újraszületést eredményezzenek. Ez azonban talán kicsit kézzelfoghatatlan lehet sok ember számára, és abba érdemes inkább belegondolni, hogy öt egyszerű és viszonylag könnyen betartható szabályról van szó, és betartásukkal már ebben az életben komoly pozitív következményekkel kell számolni.


Hogy mi számít helytelennek, arra nincs konkrét, minden helyzetre alkalmazható recept. Nincs egyértelmű szabálykönyv, ami előírja, hogy milyen módon lehet szexuális viszonyt folytatni. Ez egyfelől azt jelenti, hogy semmi sincs konkrétan megtiltva, másfelől azt, hogy felelősséged van abban, amit csinálsz. A felelősség azt jelenti, hogy viseled a következményeket, akár tetszik, akár nem. A cél a saját és mások szenvedésének elkerülése, vagy csökkentése a lehető legnagyobb mértékben.


Egyébként a többi szabályban is hasonlóképpen lehetne fogást találni. Például ha az erdőben sétálsz, és elszalad melletted egy őz, aztán jön egy vadász és megkérdezi, hogy nem láttál-e egy őzet, mit felelsz? Ha elmondod merre ment, utánamegy és talán lelövi, ha nem mondod el, hazudnod kell. Ez nem azt jelenti, hogy a szabályok hülyeségek, hanem azt, hogy nem alkalmazhatóak mereven.


Azért szerintem például a nemi erőszak biztosan helytelen, és akkor ebből kiindulva lehet tovább gondolkodni.

2012. júl. 31. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Tehat ne folytass helytelen szexuális gyakorlatot, de nincs egyértelmű szabálykönyv, ami előírja, hogy milyen módon lehet szexuális viszonyt folytatni, azaz nincs elöirva, mi a helytelen... mert az szubjektiv. Tehat ugy folytass szexuális gyakorlatot, hogy magadnak és másoknak a lehető legkevesebb szenvedést okozza.

2012. aug. 3. 13:44
 30/30 feketepeter ***** válasza:

Igen. És még az jutott eszembe, hogy az, hogy mi "helyes", kortól, kultúrától és társadalomtól is függő lehet.


Itt van még további infó: [link]

2012. aug. 6. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!