Érheti hátrány azért a gyereket az iskolában, mert nem vagyunk vallásosak?
Most olvastam, hogy az új közoktatási törvénnyel kötelezővé tették a hittant. Nem értek vele egyet, mert így is elég leterheltek a gyerekek, minek még ez is.
Emlékszem a húgom járt hittan különórára, de folyamatosan megszégyenítette a tanára, mert nem járt vasárnap templomba, ezért inkább abbahagyta.
Mi viszont nem vagyunk vallásosak, most azon gondolkodom, hogy a kötelező hittanórán is ez lesz? Vagy egyáltalán mit lép rá a tanár, hogy nincs is a gyerek megkeresztelve? Most már ez is kötelező lesz?
Mondjuk engem a dolognak az a része is érdekelne, hogy az hol van eldöntve, hogy MILYEN hittan legyen egy iskolában. Katolikus, református, evangélikus? Vagy egyáltalán keresztyén hittan? Azért akad még pár másik vallás is. Ki dönti el? Vajon azt figyelembe veszik-e, hogy a hittan iránt érdeklődő gyerekek (illetve szülők) többségében milyen vallásúak? És ha mondjuk van két szem gyerek, aki más vallású, mint a többi, akkor nekik lesz-e külön hittan? Csak mert szerintem pl. nekik is joguk lenne hozzá, nem?
Amúgy meg, én nem nagyon bízom ebben az iskolai hitoktatásban, épp úgy nem, mint ahogy pl. az iskolai nyelvoktatás is sok helyen csapnivaló, vagy pl. az informatika tanítás. Ne legyen igazam, de kb. sejtem, miféle tanárok fogják tartani.
Na, jó, mindig csak a veszekedés, linket meg még sehol senki...
Akkor simán csak bemásolom a már említett válaszom egy részét, hogy mennyi kérdés merül fel ennek kapcsán... Plusz egy kis kiegészítések. :)
1. Milyen hittan? Katolikus, református, evangélikus, baptista, pünkösdi, vagy más keresztény felekezet hitoktatása?
--> Ha a KDNP nyomta át, akkor valószínűleg katolikus. Esetleg ha nagyon megértőek, akkor választani lehet még reformátust vagy evangélikust is.
Köszönjük, Emesék pártja.
2. Milyen keretek között lehet ezt megszervezni, azon túl, hogy kötelező? Kötelező tantárgyként? Vagy az iskolák szabadon választható óraszámának terhére (ami megintcsak kötelező a tanulók részére), azaz rendes tanítási óra keretei között? Vagy - mivel az óraszámok adottak - óraszám-emeléssel, vagy délutáni kötelező programként? És egyáltalán milyen típusú iskolá(k)ban?
--> Az óraszámok így is magasak, a gyerekeknek eléggé megterhelő napi 5 - 7 órát ülni az iskolában. Plusz úgy hallottam, tervezik a tesi óraszámok emelését is... De azon legalább mozognak a kölykök.
3. Kik tartják majd az órákat? A különböző felekezetek lelkészei, hitoktatói, vagy inkább egy gyorstalpaló felkészítés után a tanárok? Fizetésért vagy társadalmi munkában? Lesz meghatározott tananyag, tanterv, tanmenet is, vagy mindenki azt csinál, amit akar?
--> Ha hitoktatók, akkor oké, a létszám megvan; már csak a fizetésüket kell emelni, mert bizonyára nem fogják ingyen vállalni a többletmunkát azon az alapon, hogy ha már törvényileg kötelező a hitoktatás, hát az állam fizessen is érte; na, erre van pénz...
Ha a tanárok, akkor először is képzést kell biztosítani (hitoktatói és / vagy etika). Persze minden iskolában kellene mindegyikből legalább egy-egy képzett oktató, mert hát igény lehet rá. A képzés is pénzbe kerül ám, meg aztán a túlóra is... Bár erről is voltak kósza hírek, hogy nem lesz túlóradíj Mo.-on...
Úgyhogy tartom: NEM, nem támogatom ezt a butaságot. Semelyik iskolában, semmilyen formában, sehogyan sem; nem kellene kötelezővé tenni semmit. A gyerek attól nem fog normálisabban viselkedni, hogy heti egy-két órában a fejébe nyomnak néhány illemszabályt, stb. Jó esetben bemagolja, aztán el is felejti, ha otthon más példát lát.
És mostmár valaki mutasson egy linket!!! :)
Nem akartam többet ehhez a kérdéshez írni, amíg valaki nem másol be végre egy LINKET!!!
De hát lehet nem írni a 27-es után? :)))
Szia, 85-ös!
Köszönöm az elismerést, mindig jól esik. :)
De főleg néhány nyávogás után, mert egyesek szerint túl liberális vagyok, mások szerint meg túl radikális. Mindkettőt hívők mondják... :)
Ja, és szerintem szerencséd volt, mert még nem olvastál tőlem olyat, amiben a radikális nézőpontot képviselem. Pedig mennyi ilyen van... :)
Am. a jelen kérdéshez sem véletlenül állok úgy, ahogy, a leírtakon felül sem. De nem nyomnám rá a saját nézeteimet sem kötelező jelleggel egy országra. :)
Köszi még egyszer.
--------------------------------------
@26-os: Olvasni, kérlek, olvasni. Igaz, hogy még senki nem adott LINKET, de azért leírták / leírtuk, hogy hittan VAGY etika választható.
Ha buddhista vagy, akkor valószínűleg az etikát fogod választani, ennyi.
És persze, vallásszabadság van: mindenki azt hisz, amit akar, és ahhoz a valláshoz / felekezethez tartozik, amelyikhez akar. Már ha akar egyáltalán valamelyikhez is...
De volt már néhány érdekesség ebben az országban az utóbbi időben, nem? Magánnyugdíj-einstand [nem hagytam magam csak juszt se :) ]; meg teljes jogkörrel rendelkező Alkotmánybíróság is volt még nem is olyan régen... Áh, nem sorolom.
-------------------------------------
ADJATOK LINKET, VAGY ELKEZDEK ZENÉKET ÉS VICCEKET MÁSOLNI!! :)))
Na jó, ezt találtam: [link]
(Berta Wooster, ez egy link :D de azért jöhet vicc is, én nem bánom :))
Idézet a cikkből:
"Kötelező lesz a hittan az iskolákban?
Nem. Az állami általános iskolában a diáknak vagy erkölcstanórára vagy hit- és erkölcstanórára kell járnia (ezek közül az egyik kötelező tantárgy lesz). Azt a kitételt ugyanakkor egy módosító javaslattal törölték a törvényjavaslatból, hogy az állami és önkormányzati nevelési-oktatási intézmény nem nyilváníthat ki vallási vagy világnézeti elkötelezettséget. A gyakorlat mutatja majd meg, hogy ezt mit jelent. A törvényben szerepel az a pont is, hogy a vallási, világnézeti információkat tárgyilagosan, sokoldalúan kell közvetíteni és ezzel nem lehet sérteni a gyermek, a tanuló, a szülő, a pedagógus vallási, világnézeti meggyőződését."
Ez meg azt hiszem, a teljes, hivatalos:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!