Valaki megválaszolna nekem néhány vallással kapcsolatos kérdést? Lent kifejtve.
Szia!
Van a katolikus vallás, és van a protestáns, amibe beletartozik a református és az evangélikus?
Nagyon leegyszerűsítve igen. Vagyis van a katolikus, a görögkeleti, és számtalan protestáns, amik között a legnagyobb a református és az evangélikus, de ide tartoznak (a teljesség igénye nélkül): adventista, pünkösdi, metodista, anglikán, hit gyüli stb. Tehát minden olyan keresztény felekezet/irányzat, ami nem katolikus vagy ortodox.
Alapvetően miben különbözik a katolikus és a református vallás?
Nagyon alapvetően annyi, hogy a reformátusok (elvileg) csak a Szentírást veszik alapul, a katolikusoknál ehhez jön még a szenthagyomány. Ebből iszonyú sok különbség adódik: refiknél nincsenek szentek, szentképek, nem gyónnak, nem hisznek a tisztítótűzben, házasodhatnak a lelkészeik, meg még rengeteg dolog, amikről köteteket lehet írni.
A katolikusok a Káldi Bibliát, a reformátusok a Vizsolyi=Károlyi Bibliát használják?
Régebben igen, ma már mindkét felekezetnek vannak újabb fordítású Bibliáik. A katolikusban több könyv van, és vannak alul lábjegyzetek.
Hiretelen ennyi.
Nagyon szépen köszönöm az eddigi hasznos válaszokat.
Az első válaszoló kérdésére: budapesti vagyok.
Szia!
A második válaszoló nagyjából mindent leírt, ami fontos, néhány apró gondolattal szeretném még kiegészíteni.
Az első magyar teljes bibliafordítás a Károli volt. Jómagam tanultam a teológóán héber és görög nyelvet, így van tapasztalatom a fordításokról. Ez alapján ki merem jelenteni, hogy a Károli a legjobb fordítás. A Káldi bibliában benne vannak az un. Apokrifek is, de talán nagyobb gond vele kapcsolatosan, hogy nem elégszik meg a fordítással, hanem az egyház magyarázatait is mellé teszi. Minden fordítás egyben értelmezés is, és meggyőződésem, hogy Károli azért a legjobb, mert ő hitből fordította a Szentírást. A mai fordítások legnagyobb hibája a Bibliakritika.
A katolikus egyház nem vallja az un. Sola scriptura (egyedül a Szentírás) elvet, így értelmezésében, elveiben megjelennek a szenthagyomány elvei is, melyek jórészt emberi magyarázatok, szokások. Ettől válik emberivé az ami isteni, ami kedvez az embernek, de éppen a lényegét veszi el, tompítja az isteni üzenetnek.
Ha valóban meg szeretnéd ismerni az eredeti református közösséget az akkori szerzők műveit érdemes kézbe venni, mert sajnos a mai egyház már igencsak elmozdult a bibliakritika irányába. Ezt exreformátusként tanácsolom...
Üdv. Péter
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!