Az emberi lélek halhatatlan?
Szia!
Sajnos kevesen tudják, hogy, hogy a lélek természetes halhatatlanságának tana - mely szerint az alacsonyabb rendű, halandó test porrá lesz a halálban, a magasabb rendű, halhatatlan lélek pedig különválik és tovább él Istennél az üdvösségben vagy a kárhozatban – nem biblikus tanítás. Az ókori görög filozófia közvetítésével, a platonizmus, illetve még inkább az újplatonizmus révén hatolt be a lélek természetes halhatatlanságának eszméje a kereszténységbe.
Az ókori pogány vallások szinte mind vallották a lélek természetes halhatatlanságát. Izráel egyedül állt azzal az álláspontjával, hogy elutasított mindennemű halottkultuszt, a halált a bűn büntetésének tekintette, amelyből csak Isten kegyelme által, csak a halált okozó bűntől való elszakadás nyomán lehetséges a szabadulás, feltámadás által az idők végén.
Az őskeresztények még ugyanígy gondolkodtak a halálról. Az úgynevezett konstantinuszi fordulat nyomán azonban a kereszténység gyakorlatilag szövetségre lépett a pogány vallási és filozófiai eszmékkel. A lélek halhatatlanságának tana ettől fogva lett uralkodóvá a kereszténységben. Feledésbe merült a halál mibenlétéről és a haláltól való szabadulásról szóló eredeti bibliai tanítás. Közrejátszott ebben az is, hogy a kereszténység mindinkább felhígult, miután i.sz. 380-tól állami törvény kötelezte a római birodalom valamennyi polgárát a kereszténység felvételére. A pogányságból jött, megtéretlen tömegek számára pedig hihetőbb volt a lélek halhatatlanságának emberi elképzelése. Könnyebb volt ezt elfogadni, semmint elismerni azt, hogy a halál a bűn zsoldja, és hogy annak hatalmából csak Isten kegyelme által, csak a bűnnel való szembefordulás útján szabadulhat meg az ember. A középkorban véges-végig megkérdőjelezhetetlen volt a lélek halhatatlanságába vetett hit.
A 16. századi reformáció idején is csak Luther és Tyndale látta tisztán az eredeti bibliai tanítástól való eltérést. A 20. század első felében valóságos forradalmat idézett elő a keresztény teológusok körében Karl Barth és Oscar Cullmann tanítása, akik azt vallották, hogy "platoniatlanítani" kell a halálról szóló kereszténytanítást, és helyreállítani az eredeti evangéliumi reménységet, a feltámadásba vetett hitet.
Sajnos csak az ún. tudományos teológia berkeiben zajlott le a szóban forgó nagy változás, a keresztény tömegek szinte nem is értesültek róla. Ráadásul napjainkban több teológus ötvözni, egyeztetni próbálja a 20. században ismét felfedezett eredeti biblikus tanítást a későbbiekben kialakult hagyományos keresztény felfogással.
Én úgy gondolom ezek ismeretében, aki a Biblia szemléletét elfogadja az nem hisz az emberi lélek természetes halhatatlanságában.
Üdv. Péter
"Nem ismered az állatok nyelvét pedig köztük élsz.Szokásaik sem egyformák az emberekkel blablabla"
Csak azt árulja már el valaki, hogy ennek mi köze a testen kívüli lélekhez meg halál utáni élethez. Semmi.
Nem kell ezt túlbonyolítani. Matematikailag ennyi:
Ember=Test+Lélek
Lélek=Ember-Test
:P
"Nem ismered az állatok nyelvét pedig köztük élsz.Szokásaik sem egyformák az emberekkel blablabla"
Csak azt árulja már el valaki, hogy ennek mi köze a testen kívüli lélekhez meg halál utáni élethez. Semmi.
Kedves...
Elolvastad az elejét is a mondanivalómnak?
"Mivel a lélek, mint fogalom, az agyban lejátszódó folyamatokat jelöli, így ezen folyamatok megszűnése egyenlő a lélek megszűnésével. Kicsit ciki, hogy ezt a XXI. században külön magyarázni kell."
Az ember lelke az az agyműködése?
Lehet benne valami, mert ha megsérül az agy, vagy begyógyszereznek valakit pszichotikumokkal, akkor tényleg módosulnak a gondolatai, megváltozik a viselkedése és az egész gondolkodása sérülhet. Ilyenkor mi történik a lélekkel? Valóban az agyműködés az maga a lélek?
Ebcsont:
Jujj, ez fájt. Maradjunk abban, hogy ez nem definíció, és nem matematika.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!