Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az emberi lélek halhatatlan?

Az emberi lélek halhatatlan?

Figyelt kérdés
Ha igen, ezt mivel lehet alátámasztani, vagy az ellenkezőjét?
2011. aug. 21. 22:57
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
30%

Szia!


Sajnos kevesen tudják, hogy, hogy a lélek természetes halhatatlanságának tana - mely szerint az alacsonyabb rendű, halandó test porrá lesz a halálban, a magasabb rendű, halhatatlan lélek pedig különválik és tovább él Istennél az üdvösségben vagy a kárhozatban – nem biblikus tanítás. Az ókori görög filozófia közvetítésével, a platonizmus, illetve még inkább az újplatonizmus révén hatolt be a lélek természetes halhatatlanságának eszméje a kereszténységbe.


Az ókori pogány vallások szinte mind vallották a lélek természetes halhatatlanságát. Izráel egyedül állt azzal az álláspontjával, hogy elutasított mindennemű halottkultuszt, a halált a bűn büntetésének tekintette, amelyből csak Isten kegyelme által, csak a halált okozó bűntől való elszakadás nyomán lehetséges a szabadulás, feltámadás által az idők végén.


Az őskeresztények még ugyanígy gondolkodtak a halálról. Az úgynevezett konstantinuszi fordulat nyomán azonban a kereszténység gyakorlatilag szövetségre lépett a pogány vallási és filozófiai eszmékkel. A lélek halhatatlanságának tana ettől fogva lett uralkodóvá a kereszténységben. Feledésbe merült a halál mibenlétéről és a haláltól való szabadulásról szóló eredeti bibliai tanítás. Közrejátszott ebben az is, hogy a kereszténység mindinkább felhígult, miután i.sz. 380-tól állami törvény kötelezte a római birodalom valamennyi polgárát a kereszténység felvételére. A pogányságból jött, megtéretlen tömegek számára pedig hihetőbb volt a lélek halhatatlanságának emberi elképzelése. Könnyebb volt ezt elfogadni, semmint elismerni azt, hogy a halál a bűn zsoldja, és hogy annak hatalmából csak Isten kegyelme által, csak a bűnnel való szembefordulás útján szabadulhat meg az ember. A középkorban véges-végig megkérdőjelezhetetlen volt a lélek halhatatlanságába vetett hit.


A 16. századi reformáció idején is csak Luther és Tyndale látta tisztán az eredeti bibliai tanítástól való eltérést. A 20. század első felében valóságos forradalmat idézett elő a keresztény teológusok körében Karl Barth és Oscar Cullmann tanítása, akik azt vallották, hogy "platoniatlanítani" kell a halálról szóló kereszténytanítást, és helyreállítani az eredeti evangéliumi reménységet, a feltámadásba vetett hitet.


Sajnos csak az ún. tudományos teológia berkeiben zajlott le a szóban forgó nagy változás, a keresztény tömegek szinte nem is értesültek róla. Ráadásul napjainkban több teológus ötvözni, egyeztetni próbálja a 20. században ismét felfedezett eredeti biblikus tanítást a későbbiekben kialakult hagyományos keresztény felfogással.


Én úgy gondolom ezek ismeretében, aki a Biblia szemléletét elfogadja az nem hisz az emberi lélek természetes halhatatlanságában.


Üdv. Péter

2011. aug. 22. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:

"Nem ismered az állatok nyelvét pedig köztük élsz.Szokásaik sem egyformák az emberekkel blablabla"


Csak azt árulja már el valaki, hogy ennek mi köze a testen kívüli lélekhez meg halál utáni élethez. Semmi.

2011. aug. 22. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 Tom Benko ***** válasza:
Akkor kezdjük az elején: Mi az a lélek? Kérek egy definíciót, aztán megvitathatjuk, mi lehet az.
2011. aug. 22. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 anonim ***** válasza:
51%

Nem kell ezt túlbonyolítani. Matematikailag ennyi:


Ember=Test+Lélek


Lélek=Ember-Test


:P

2011. aug. 22. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 anonim ***** válasza:

@Ebcsont


Egy kis segítség:

[link]


A te "összefüggésed" ennek nem felel meg.

2011. aug. 22. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 anonim ***** válasza:
51%

Jó, akkor wikipédiázzunk. Én is tudok ám ilyet. :-)


[link]

2011. aug. 22. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 anonim ***** válasza:

"Nem ismered az állatok nyelvét pedig köztük élsz.Szokásaik sem egyformák az emberekkel blablabla"


Csak azt árulja már el valaki, hogy ennek mi köze a testen kívüli lélekhez meg halál utáni élethez. Semmi.



Kedves...

Elolvastad az elejét is a mondanivalómnak?

2011. aug. 23. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:
Persze. Beszélsz valamiről, ami nem látható, nem megfogható, semmilyen módszerrel nem vizsgálható, de meg vagy róla győződve, hogy létezik. Igen, ez tiszta.
2011. aug. 23. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 A kérdező kommentje:

"Mivel a lélek, mint fogalom, az agyban lejátszódó folyamatokat jelöli, így ezen folyamatok megszűnése egyenlő a lélek megszűnésével. Kicsit ciki, hogy ezt a XXI. században külön magyarázni kell."


Az ember lelke az az agyműködése?


Lehet benne valami, mert ha megsérül az agy, vagy begyógyszereznek valakit pszichotikumokkal, akkor tényleg módosulnak a gondolatai, megváltozik a viselkedése és az egész gondolkodása sérülhet. Ilyenkor mi történik a lélekkel? Valóban az agyműködés az maga a lélek?

2011. aug. 23. 19:05
 30/37 Tom Benko ***** válasza:
0%

Ebcsont:

Jujj, ez fájt. Maradjunk abban, hogy ez nem definíció, és nem matematika.

2011. aug. 23. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!