Tényleg nincs mennyország?
A mennyország csak tündérmese azok számára, akik félnek az örök sötétségtől - állítja Stephen Hawking, a világ egyik legtekintélyesebb elméleti fizikusa.
"Az emberi agyat számítógépnek tekintem, amely alkatrészeink tönkremenetele után nem működik tovább. Nincs menny vagy halál utáni élet lerobbant komputerek számára" - vallja Hawking, aki csaknem fél évszázada néz szembe az idő előtti halállal súlyos betegsége okán, amely lényegében teljesen megbénította.
"Nem félek a haláltól, de nem is siettetem. Még sok mindent el kell végeznem előtte" - így korunk elméleti fizikusainak egyik legnagyobbika. Hawking szerint Isten nélkül is megmagyarázható az univerzum létrejötte. Erről tavaly megjelent, The Grand Design című könyve heves vitákat keltett vallási vezetőkben.
Hawking tudós, ennek szentelte az életét. Teljesen ebben hisz (bár nem kötelező, a tudomány megvan hívők nélkül is). A menyország és úgy általában a vallási elképzelések (nagyrészt és mostmár*) kívül esnek a tudomány által megmagyarázható dolgok halmazán. Nem értek vele egyet abban, hogy ha nem tudományos nem létezik, de abban van valami, hogy attól hogy sokan hiszik még nem biztos, hogy igaz (sőt azon is lehet vitatkozni, hogy a menyország mint emberi elképzelés mennyire propaganda szagú). Úgyhogy szerintem SENKI nem tudja mi van a halál után amíg él.
* lassan talán lemondanak a vallások arról, hogy olyasmiről szakértsenek amihez a tudomány jobban ért. pl. a Föld alakja.
"Az emberi agyat számítógépnek tekintem, amely alkatrészeink tönkremenetele után nem működik tovább. Nincs menny vagy halál utáni élet lerobbant komputerek számára"
A mennyben nem is a fizikai test lesz ott. Az meghal. A lélek és az agy nem egy.
A mennyországnak, mint általában a természetfeletti dolgoknak, nincs "nyoma", ahogy mondjuk angyalfosszíliák sincsenek a földben.
A mennyországgal is az a gond h KItalálták, nem pedig MEGtalálták.
És mivel a haláltól szinte minden ember fél, ezért közkedvelt megnyugtató magyarázat az h a halál után milyen jó lesz.
Egyetértek 13:06-tal
Senki nem tudja, hogy mi van a halál után. Most lehet érvelgetni mindkét részről, de ettől még egyik sem válik nyilvánvalóbbá és hitelesebbé.
Nincs tudományos bizonyíték a létezésére, de ez nem azt jelent, hogy nincs. Viszont Hawking példája rossz, mert a számítógép egy tárgy, az ember egy élőlény remélem azért érted a különbséget.
Persze nem mindenki hisz a lélekben sem, de ha mégis van, akkor csak az embernek és a számítógépnek nem, ezért lehetetlen összehasonlítani a kettőt :)Az egy (komputer) elpusztulhat, de a lélek élhet tovább.
"A lélek és az agy nem egy."
Ugyan nem értek egyet vele, de a gondolatmenet kb. a következő:
Nem létezik tudományos bizonyíték a lélek létezésére. Agykutatási eredmények szerint az emlékek, érzések, gondolatok, személyiség az agy terméke*. Mert miért feltételezzek valami tudományosan nem megfogható dolgot a jelenségek magyarázatára amikor a tudományosan eddig megértett részek alapján nem szükséges? Nem feltételezek. Tehát a lélek az agy.
Egész logikus. Persze kell hozzá egy rakat feltételezés, de jobb mint a "hiszem-mert-azt-mondták" ami sok embert jellemez.
* Szerintem fordítva (sőt inkább kommunikációs interface az agy), de nem vagyok hozzáértő és épp olyasmit szakértek amihez nem értek eleget sem tudományos sem vallás irányából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!